Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

spis diet

Tutaj znajdziesz spis wszystkich diet odchudzających oraz prozdrowotnych na portalu dietoteczka.pl:

Dieta Kopenhaska

Dieta dr Dąbrowskiej

Dieta Dukana

Dieta OXY

Dieta paleo

Dieta wątrobowa

Dieta kapuściana

Dieta białkowa

Dieta 1000 kcal

Dieta śródziemnomorska

Dieta zgodna z grupą krwi

Dieta bananowa

Dieta niskocholesterolowa

Dieta przyszłej mamy

Dieta cukrzycowa

Dieta South Beach

Dieta Kwasniewskiego

Dieta Montignaca

Dieta norweska

Dieta oparta na indeksie glikemicznym

Dieta Atkinsa

Dieta bioskładnikowa

Dieta 5 dni – talia osy

Dieta Fultona

Dieta strukturalna

Dieta Sirtfood

Dieta oczyszczająca

Dieta na pamięć i koncentrację

Dieta a ADHD

Kolory w diecie

Dieta na zaparcia

Dieta na płaski brzuch

Dieta przy wrzodach żołądka

Dieta na odmłodzenie skóry

Dieta przeciw zmarszczkom

Dieta eliminacyjna

Dieta w osteoporozie

Dieta genotypowa

Dieta niełączenia Haya

Dieta moczanowa

Dieta dla dzieci

Dieta błonnikowa

Dieta bogata w wapń

Dieta Colette Lefort

Dieta Davida Kircha

Dieta Diamondów

Dieta dla 20-latek

Dieta alkaliczna

Dieta baletnicy

Dieta ketogeniczna

Dieta warzywna

Dieta Chodakowskiej

Dieta Gacy

Biała dieta

Dieta cytrynowa

Dieta na cellulit

Dieta dla kolarzy

Post Daniela

Dieta wegetariańska

Dieta Hashimoto

Dieta wegańska

Dieta niskowęglowodanowa

Dieta zupowa

Współczesna dietetyka polega na leczeniu dietą, czyli takim ułożeniem jadłospisu, by polepszyć samopoczucie, poprawić zdrowotność oraz doprowadzić do zmniejszenia nadwagi. Obecnie mamy do wyboru szereg różnych diet odchudzających – ich dobór jest zatem nie lada wyzwaniem! Dodatkowo diety pozwalają zapobiec wielu schorzeniom, a nawet leczyć choroby już istniejące. Należy jednak uważać, by układając dietę nie „przedobrzyć”, czyli skomponować jadłospis zbyt obfity w witaminy i minerały, jak również w składniki pokarmowe. Na przykład dieta zbyt bogata w białko może doprowadzić do problemów z układem moczowym, w tym głównie z nerkami. Podobnie sprawa wygląda z niedoborami – dieta niskobiałkowa może osłabić organizm.

dieta odchudzająca

Diety odchudzające – którą wybrać?

Dziś, gdy mamy do wyboru setki, a może nawet tysiące diet odchudzających, ciężko jest wybrać tę właściwą. Tutaj z pomocą oczywiście może przyjść dietetyk, który dzięki swojej wiedzy, ułoży idealną dla nas dietę. Czy będzie to dieta kopenhaska, czy Dukana to zależy od naszych osobistych potrzeb. Niekiedy specjalista żywienia wybiera jeszcze inną opcję – układa całkiem nową dietę, spersonalizowaną.

Nietypową grupą diet odchudzających są diety eliminacyjne. Są niekiedy krytykowane przez dietetyków i lekarzy, gdyż polegają na wyeliminowaniu jednego lub więcej składników z jadłospisu, chyba że chory tego wymaga. Inną grupą diet są diety mono-składnikowe np. dieta kapuściana, czy cytrynowa. Dietetycy bardzo często odradzają ich stosowanie, gdyż mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Dlaczego? Otóż dieta polegająca na jedzeniu prawie wyłącznie jednego warzywa czy owocu doprowadzi z pewnością do niedoborów witamin i składników odżywczych. Co prawda, na forach czy blogach znaleźć możemy pozytywne opinie takich diet sokowych, to nikt nie wspomina, że efekt utrzymuje się zaledwie kilka dni lub tygodni. Potem następuje tzw „efekt jojo”, który powoduje, że waga wraca do poziomu sprzed kuracji odchudzającej.

Układając samemu dietę redukcyjną należy wziąć pod uwagę deficyt kalorii. Jeśli dla przykładu, mamy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne ok. 2000 kcal – to w diecie odchudzającej musimy wziąć pod uwagę mniejszą wartość energetyczną jadłospisu. Tylko wtedy, w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną, możemy liczyć na efekt w postaci spadającej liczby kilogramów na wadze. Należy jednak pamiętać – im wolnej chudniemy tym dłużej będziemy cieszyć się smukłą, wysportowaną sylwetką.

Diety zdrowotne – wylecz się dietą!

Oprócz diet typowo odchudzających mamy również dużo opcji działających pro zdrowotnie. Bardzo popularne są ostatnie diety wątrobowe czy cukrzycowe. Każda z nich ma w swoich jadłospisach odpowiednie składniki, które pozwolą poprawić stan chorych. W takich przypadkach dietetyk, czy diabetolog musi wziąć pod uwagę leki przyjmowane przez pacjentów i ułożyć plan diety.

jedzenie

Diety dla alergików również są bardzo ważne i nie możemy ich ignorować. Alergicy stanowią bardzo dużą grupę chorych, którzy wymagają właściwego żywienia. Tutaj również pomóc może dietetyk, który dobierze potrawy pod względem przydatności.

Inną grupą osób, które wymagają specjalnej diety to kobiety w ciąży oraz karmiące. Tutaj nawet w większym stopniu niż we wcześniejszych przypadkach wymagana jest wiedza, by ułożyć jadłospis zgodnie z zapotrzebowaniem. Zaniechanie tego może spowodować komplikacje płodu lub problemy zdrowotne nowo narodzonego dziecka.

Zdrowa dieta jest podstawą długiego i komfortowego życia. Pominięcie tak ważnego aspektu jak dobrze dobrana dieta może skończyć się dla nas nieprzyjemnie. Ponadto dobra dieta nie tylko przysłuży się naszemu zdrowiu, ale również zapewni niezwykłą urodę i stan naszej cery. Kobiety bardzo często szukają kuracji żywieniowych, które poprawią wygląd ich włosów, paznokci czy skóry.

Skuteczna dieta – czy istnieje ideał?

Wiele się mówi o skuteczności diet odchudzających. Niestety nie ma jednego, pewnego przepisu na sukces. Tutaj potrzeba prób, wiedzy i obserwacji swojego ciała. Dieta skuteczna dla jednej osoby, może być całkowicie nieprzydatna dla innej. Pewnikiem są jednak takie produkty jak:

Warto natomiast unikać cukru, alkoholu, kawy oraz wysoko przetworzonych produktów. One na pewno nie pomogą nam w walce o olśniewającą urodę. Dobrze skomponowana dieta nie tylko poprawi nasz wygląd, „podreperuje” nasze zdrowie, ale sprawi, że będziemy mogły pochwalić się swoją fit sylwetką na plaży!