Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta Dukana – przepisy, efekty oraz opinie diety białkowej

dieta dukana

Pod koniec marca brytyjskie gazety obiegła  sensacyjna informacja. Kate Middleton, przyszła małżonka księcia Williama, postanowiła przejść na dietę! Całe zamieszanie miało ścisły związek ze ślubem, do jakiego dojdzie 29 kwietnia 2011 roku. Panna młoda chce się doskonale prezentować na oczach około miliarda ludzi, którzy na całym świecie zasiądą przed telewizorami, by śledzić uroczystość. Nie byłoby w tym niczego niezwykłego, gdyby nie dwa fakty.

Po pierwsze panna Middleton cieszy się nienaganną sylwetką, o czym można było się przekonać, gdy kolorowa prasa opublikowała zdjęcia przyszłej młodej pary, zażywających wakacji na jachcie, zacumowanym na słonecznym wybrzeżu morza śródziemnego. Kate prezentowała swoje wdzięki w bikini i nikomu do głowy nie przyszło, że czegoś tu i ówdzie jest za dużo, bądź też czegoś brakuje.

Kolejną informacją, który wywołała ogólną konsternację i zaniepokojenie brytyjskich mediów, jest fakt , że przyszła księżna Anglii zdecydowała się na zastosowanie tzw. diety Dukana. Brytyjskie Towarzystwo dietetyczne umieściło dietę Dukana na liście 5 najgorszych pomysłów na jadłospis w 2011 roku. Specjaliści uważają, że sposób odżywiania proponowany przez francuskiego medyka może prowadzić do szeregu niekorzystnych zmian w pracy organizmu, mogących odbić się na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

Dieta Dukana przepisy

To, że dieta Dukana nie należy do menu o zbilansowanym charakterze, wiadomo od początku. Program żywieniowy promowany przez Francuza oparty jest na produktach bogatych w białko, takich jak mięso, ryby i jaja, zaś ubogi w niezbędne dla funkcjonowania przemian energetycznych w naszym organizmie węglowodany. Pierwsze badania pokazują, że dieta kiepsko służy naszej wątrobie nerkom. Oprócz tego może sprzyjać powstawaniu raka jelita grubego.

Geneza powstania diety Dukana

Cała historia zaczęła się, gdy młody internista Dukan oddawał się pracy zawodowej w dzielnicy Montparnasse. Wśród swoich pacjentów znalazł jowialnego, inteligentnego wydawcę, któryod dłuższego czasu zmagał się z nadwagą i za nic nie mógł schudnąć. Poprosił więc swego doktora o pomoc, jednak wyraźnie podkreślił, że zgodzi się na każdy rodzaj diety, możeograniczyć lub wyeliminować z niej dowolny produkt spożywczy, za wyjątkiem mięsa.

Lekarz zalecił mu więc spożywanie wyłącznie mięsa i picie wody. Podobno po 5 dniach pacjent ponownie zjawił się w gabinecie lekarskim Durana, lżejszy o całe pięć kilogramów i zapewniający o swoim doskonałym samopoczuciu. Z czasem jowialny wydawca dołączył do swojej diety ryby i owoce morza. Po 20 dniach waga pokazywała utratę 10 kg, zaś pacjent zaczął spożywać przetwory mleczne i jaja. Ostatnim etapem było dołączenie do posiłków warzyw.

1 komentarz
  1. Emilia pisze:

    Dieta Dukana to jedna z najbardziej kontrowersyjnych diet jakie znam. Co prawda jest skuteczna, ale trzeba bardzo uważać. Skupiam się teraz na właściwym odżywianiu, choć może jeszcze kiedyś wrócę do diety Dukana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dieta Dukana – przepisy, efekty oraz opinie diety białkowej

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1