Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta cytrynowa

dieta cytrynowa

Lato za pasem, ale niestety pas wciąż trochę przyciasny. Rozwiązanie na już? Monodieta!  Była już jabłkowa, jogurtowa, oparta o kaszę jaglaną, jajka. Teraz triumfy święci dieta cytrynowa. Pytanie, czy tak jak wszystkie monodiety jej działanie polega tylko i wyłącznie na utracie wody z organizmu, po czym uracone kilogramy szybko wrócą? A może zamiast na jej właściwościach odchudzających warto byłoby skupić się na jej dzialaniu oczyszczającym i wspierającym odporność?

Co w cytrynie siedzi?

Kogo by nie zapytać o witaminy występujące w cytrynie, powie – witamina c! Co oczywiście jest prawdą, ale poza nią w cytrusach znajdziemy też całą gamę witamin z grupy B. Ryboflawina, tiamina, kwas pantotenowy to tylko kilka z rozpuszczalnych w wodzie. Poza nimi znajdziemy w niej także te, które wymagają obecności tłuszczu do ich dobregeo wchłonięcia w naszym organizmie. Witaminy A i E, a także makroelementy to niepodważalny dowód na różnorodność właściwości prozdrowotnych tego owocu. Nawiasem mówiąc, zawartość kwasu askorbinowego jest dużo wyższa w natce pietruszki czy chociażby w papryce czerwonej aniżeli w soku z cytryny.

Właściwości prozdrowotne

Głównym celem stosowania monodiety jest utrata kilogramów. Cytryna pomaga jednak w wielu innych schorzeniach. Regularne picie soku z cytryny (najlepiej rozcieńczonego w wodzie) działa zbawiennie na układ pokarmowy. Sam sok pity w nadmiarze i na czczo mógłby porażnić co wrażliwszy żołądek, ale lemoniada (bez cukru!) przeciwdziała chociażby zaparciom często wynikającym z niewłaściwej diety. Witamina C jest niezbędna w produkcji kolagenu – podstawy strukturalnej tkanki łącznej. Może od razu zmarszczki się nie wchłoną, ale cera na pewno będzie wyglądała lepiej, a  przynajmniej świeżej. Dodatkowo, to co może wywołać efekt zdrowszej cery to wzmocnienie naczyń krwionośnych. Ponieważ naczynka transportujące krew znajdują się w całym ciele, a nie tylko w okolicach twarzy wzmocnienie żył lub tętnic może pomóc w terapii leczniczej żylaków.

Dieta czy oczyszczanie

Wracając do diety opartej na tych cytrusach trzeba wspomnieć o jej dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest monodieta oparta na piciu lemoniady z dodatkiem syropu klonowego i pieprzu Cayenne. Przepis na porcja 250 ml lemoniady:

 • syrop klonowy – 2 łyżeczki
 • pieprz Cayenne – szczypta
 • sok z cytryny – połowa cytryny
 • zimna lub ciepła woda (nie gorąca!) – 250 ml

Wszystko należy razem wymieszać i popijać w momencie uczucia głodu. Poza lemoniadą zabronione jest spożywanie jakichkolwiek posiłków. Niestety w opinii specjalistów jest to zwyczajna głodówka, po której utracone kilogramy (wody) wrócą, być może nawet z nadprogramowymi w postaci tzw. efektu jojo.

Jest jeszcze druga wersja diety związana z cytrynami. W porównaniu jednak do monodiety jest to sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn. W czasie tej terapii dozwolone jest spożywanie posiłków złożonych z warzyw i owoców unikając produktów białkowych pochodzenia zwierzęcego. Terapia opracowana przez Michała Tombaka polega na piciu świeżo wyciśniętego soku z 1, 2, 3 itd. cytryn, który ewentualnie może być rozcieńczony wodą. Oczyszczanie trwa 10 dni:

 1. dnia sok z 1 cytryny
 2. dnia sok z 2 cytryn
 3. dnia sok z 3 cytryn
 4. dnia sok z 4 cytryn
 5. dnia sok z 5 cytryn
 6. dnia sok z 5 cytryn
 7. dnia sok z 4 cytryn
 8. dnia sok z 3 cytryn
 9. dnia sok z 2 cytryn
 10. dnia sok z 1 cytryn

Terapia jest dobrą opcją przejścia na zdrowszy sposób odżywiania. Należy uważać przy jej stosowaniu jeżeli cierpimy na refluks, problemy żołądkowe czy chociażby zespół jelita wrażliwego. Dobrą wskazówką jest także ścisłe przestrzeganie niejedzenia białka – sok z cytryny pomaga w walce z odkładającymi się w stawach czy nerkach solach tworzących się w wapnia i szczawianów,  a także z nadmiarem kwasu moczowego wywołanym najczęściej z powodu spożywania zbyt dużej ilości mięsa.

Osobiście wybierając jedną z tych dwóch opcji skłaniałabym się bardziej ku terapii oczyszczającej Tombaka, jest mniej drastyczna i jest dobrym początki dla zmiany nawyków żywieniowych. Tak czy inaczej nie stosując ani jednego ani drugiego warto wprowadzić do swojego codziennnego menu szklankę wody z sokiem z cytryny zaraz po przebudzeniu na pobudzenie metabolizmu i lepsze samopoczucie. Dodatkowo dla tych, którzy nie umieją wyobrazić sobie dnia bez gazownaych słodkich napojów – zastąpienie ich lemoniadą z gazowaną wodą zdecydowanie wyjdzie na dobre!

Aleksandra Remplakowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta cytrynowa

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0