Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

kalkulator bmi

Oblicz BMI

 

  • poniżej 18.5 – niedowaga
  • 18.5 – 24.9 – prawidłowa masa ciała
  • 25 – 29.9 – nadwaga
  • 30 – 34.9 – I stopień otyłości
  • 35 – 39.9 – II stopień otyłości
  • powyżej 40 – III stopień otyłości

Prawidłowa masa ciała

Kalkulator BMI opracowano na podstawie wszystkich informacji, jakie udało się zebrać Światowej Organizacji Zdrowia. Jego celem jest obliczenie, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Otyłość to groźna dla zdrowia choroba XXI wieku. Zaniedbania płynące z niewłaściwego trybu życia i sposobu odżywiania, mogą być przyczyną wielu poważnych i groźnych dla zdrowia schorzeń. Prawidłowa masa ciała będzie oczywiście różna ze względu na płeć, wzrost czy wiek. BMI to jedynie wskaźnik.

Jak obliczyć BMI?

Wzór BMI jest prosty – masa ciała [w kilogramach] podzielona przez wzrost [w metrach] do kwadratu. Przystępując do badania wskaźnika BMI, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim uzyskany wynik kalkulatorze BMI może okazać się niemiarodajny w przypadku:

  • ciąży
  • uprawiania zawodowo sportu
  • gdy jesteśmy jeszcze w okresie wzrostu
  • twoja tkanka mięśniowa jest bardzo rozbudowana
  • jesteś osobą w podeszłym wieku i trudno oszacować twój wzrost

Skrót BMI pochodzi od angielskiego terminu Body Mass Index. Wskaźnik pozwala w szybki sposób ocenić prawidłowość naszej wagi i masy ciała. Jednak nie wystarczy w tym przypadku zważyć się oraz zmierzyć, by uzyskać odpowiedź na swoje pytania odnośnie masy ciała. Po otrzymaniu wyników trzeba jeszcze umieć odpowiednio je zinterpretować, bowiem inne jest BMI kobiety, a inne BMI mężczyzny. Jak zinterpretować wyniki?

  1. Jeśli twoje BMI wynosi poniżej 18,5 możesz mieć poważną niedowagę. Niedowagi nie można lekceważyć, może ona powodować osteoporozę, a u kobiet nawet poronienia i przedwczesne porody. Wskaźnik BMI poniżej 16 spotykamy u osób ciężko chorych, na przykład ze schorzeniami nowotworowymi. Taka poważna niedowaga może świadczyć również o bulimii czy anoreksji.
  2. Idealną wagę mają osoby o BMI mieszczącym się w przedziale od 18,5 do 25. Aby ją utrzymać, powinny nadal zdrowo się odżywiać i kontynuować zdrowy tryb życia.
  3. O nadwadze mówimy u osób z BMI powyżej 25. To pierwszy alarmowy sygnał nakłaniający do zmiany stylu życia i odżywiania. Należy znacznie ograniczyć ilość spożywanych na co dzień kalorii, a także ograniczyć spożywanie tłustych i słodkich pokarmów. Warto także pomyśleć o większej fizycznej aktywności.
  4. Otyłość występuje u osób z BMI wynoszącym powyżej 30. Jest to otyłość I stopnia, która nie leczona, zwiększa ryzyko występowania chorób serca i układu krążenia.
  5. Otyłość II stopnia występuje u osób z poziomem wskaźnika BMI powyżej 35. Ryzyko chorób związanych z otyłością jest już bardzo wysokie.
  6. O największej i najbardziej groźnej dla zdrowia i życia otyłości mówimy, gdy BMI sięga powyżej 40 stopni. Osoby z taką nadwagą powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż w takim przypadku sama dieta i ćwiczenia mogą okazać się niewystarczające.

Jeśli po sprawdzeniu naszego BMI, okazuje się, że mamy problemy z nadwagą, warto udać się do specjalisty, czyli dietetyka. Wiele osób od razu sięga po drakońskie diety, chcąc jak najszybciej pozbyć się zbędnych kilogramów, wskutek czego nie tylko nie schodzą z wagi, ale i niszczą swój organizm.

Dla kogo jest wzór BMI?

Na samym starcie wzór BMI służył przede wszystkim w ocenie otyłości. Dzięki ustaleniu wartości BMI specjaliści mogli założyć zagrożenie wystąpienia problemów z nadwagą, jeszcze nim osiągnęła ona poważne stadium. Technologia owa okazywała się niezwykle pomocna. Teraz kalkulator BMI stosuje się również w pozostałych celach. Służy również określaniu własnej właściwej wagi, dzięki czemu można dostosować dietę oraz poziom aktywności indywidualnie do siebie.

zaawansowany kalkulator wagi kalkulator bmr kalkulator dziennego zapotrzebowania kalorycznego kalkulator idealnej wagi kalkulator właściwej masy ciała kalkulator zawartości tkanki tłuszczowej kalkulator whr