Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Adipex – opinie i efekty tabletek na odchudzanie

tabletki na odchudzanie

Rynek suplementów odchudzających rozwija się z roku na rok. Dostępne suplementy różnią się składem, mechanizmem działania i skutecznością. Niektóre z nich wzbudzają niemałe kontrowersje, co wynika z ich dyskusyjnego oddziaływania na organizm i znacznych obciążeń zdrowotnych będących konsekwencją ich stosowania. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych środków jest Adipex Retard – w Polsce zakazany, zaś w niektórych krajach dostępny na receptę. Jaki jest jego sposób działania i skuteczność? I dlaczego Adipex w Polsce jest nielegalny?

Adipex Retard – lek na odchudzanie czy narkotyk?

Adipex to lek na odchudzanie, który przez wielu zaliczany jest do nielegalnych środków dopingowych, a nawet narkotyków. Substancją czynną Adipexu  jest bowiem fenteramina – pochodna amfetaminy, która działa na drodze podobnych mechanizmów, choć ze znacznie mniejszym nasileniem. Nie zmienia to jednak faktu, iż Adipex oddziałując bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, hamuje łaknienie. Fenteramina, jako sympatykomimetyk, oddziałuje na receptory beta – adrenergiczne w podwzgórzu oraz ośrodek głodu i sytości. Skutecznie hamuje łaknienie, ale wykazuje także szereg innych oddziaływań na organizm. Powodując gwałtowny wyrzut noradrenaliny, oraz mniejszy – dopaminy i serotoniny, tabletki Adipex retard sprzyjają nadmiernemu pobudzeniu psychoruchowemu, przyspieszeniu akcji serca, wzrostowi ciśnienia krwi, bólom głowy, bezsenności i rozdrażnieniu. Inne możliwe działania niepożądane to suchość w ustach, wymioty i biegunki oraz złe samopoczucie ogólne.

Skutki działania tabletek Adipex mogą  być bardzo poważne:

– nadciśnienie płucne

– duszność wysiłkowa

– zaburzenia funkcji seksualnych

– utrwalone zaburzenia łaknienia

– choroby sercowo – naczyniowe

– uzależnienie

Czy tak znaczne obciążenie skutkami ubocznymi warte jest dyskusyjnego efektu odchudzającego?

Czy Adipex retard rzeczywiście odchudza?

Tabletki Adipex czy Adipex Retard (o przedłużonym działaniu) działają doraźnie, jedynie w czasie trwania terapii. Stosowanie Adipexu przez czas 4 – 6 tygodni skutkuje utratą kilku – kilkunastu kilogramów, oczywiście pod warunkiem stosowania niskokalorycznej diety. Efekty nie są zatem spektakularne ani trwałe, a ryzyko zdrowotne związane z zażywaniem Adipexu – znaczne. Po zaprzestaniu terapii możliwy jest powrót do poprzednich nawyków żywieniowych i efekt jo – jo, a w niektórych przypadkach – uzależnienie czy rozwój poważnych zaburzeń łaknienia, w tym anoreksji.

Lek ten jest dedykowany osobom z BMI powyżej 30, czyli otyłych, u których dieta nie przynosi pożądanych efektów. Zalecana dawka dzienna to 15 mg fenteraminy, a dopuszczalna dawka bezpieczna – 30 mg. Przedawkowanie ostre grozi wystąpieniem halucynacji, wahań ciśnienia krwi, zaburzeń rytmu serca czy zaniku oddechu i krążenia, wymaga zatem natychmiastowej interwencji lekarskiej. Z kolei zatrucie przewlekłe objawia się dermatozami, bezsennością, nadreaktywnością, psychozą.

Skrajne opinie o Adipex

Wśród osób stosujących Adipex opinie są różne – od bezwarunkowego zachwytu, po długą listę powikłań zdrowotnych i całkowite niezadowolenie z terapii. Adipex w Polsce jest nielegalny, w Internecie spotkać jednak można ogłoszenia o treści: „Adipex sprzedam”. To podwójne zagrożenie – możliwość stosowania leku na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, a ponadto ryzyko kupna podróbki niewiadomego pochodzenia, która może się okazać jeszcze bardziej niebezpieczna niż oryginał. Cena Adipex waha się od 150 – 200 zł za 100 tabletek. Z pewnością lepiej zainwestować tą kwotę w konsultację z dietetykiem, niż rujnować zdrowie lekiem anorektycznym wycofanym ze względów bezpieczeństwa w wielu krajach.


Mgr Justyna Mazur

24 komentarze
 1. Justyna napisał(a):

  Swego czasu brałam adipex retard. W sumie nawet pomógł, ale moja opinia jest jedna – nie bierzcie go. Efekt jo-jo zniweczył wszystkie starania i zakup adipexu to pomyłka…

 2. Ewa napisał(a):

  Sprzedam Adipex. Kontakt szalna.ewcia56651[at]gmail.com

 3. Basia napisał(a):

  Adipex retard jest w Polsce zakazany… Ciekawe czemu? Wiecie może?

 4. Marlena napisał(a):

  Na którymś forum pisali że te tabletki na odchudzanie działają. Sama już nie wiem czy warto inwestować w nie…

 5. misia napisał(a):

  Ja brałam suplementy BSHAPE z ekstraktem z lisci zielonej herbaty + bcaa ale to bardziej do cwiczen, w bshape jest tez ekstrakt z nasion fasoli, nie chce sie dzieki temu jesc. Dużo ruchu + mała liczba zdrowych kalorii. Przez kilka lat ciężko pracowałam na swoją figurę. Efekty były rewelacyjne. Super wymodelowana sylwetka.

 6. Domisia napisał(a):

  Ktoś wie jaka jest cena adipex? Planuje kupić, poczytałam już opinie i myślę, że może mi pomóc.

 7. zocha54 napisał(a):

  Adipex retard to to samo co sam adipex? Bo już się pogubiłam…

 8. zossia napisał(a):

  Koleżanka brała kiedyś adipex retard i rzeczywiście jej pomógł. Co prawda, miała straszną nadwagę, ale efekt był piorunujący. Przeczytała na jakimś forum opinie o adipexie i zaczęła kurację. Nie przeczę, że ten lek nie ma żadnych wad.

  • elwira napisał(a):

   Też brałam adipex, ale polecam jednak zdrową dietę niż tabletki na odchudzanie. Być może opinie ma dobre, ale co potem?

 9. maga napisał(a):

  kupię adipex ms@ am-wind.pl

 10. Patka napisał(a):

  Biorę adipex już drugi raz. Polecam ale trzeba pamiętać że same tabletki nie zdziałają cudów. Ja biore je żeby przyspieszyć efekt w połączeniu z dietą i siłownia. Napewno jest brak łaknienia, przez pierwsze kilka dni lekkie problemy z zaśnięciem oraz ogólne pobudzenie (ale nie nadmierne) po prostu już nie chce się siedzieć i jeść tylko coś porobić 🙂

 11. ania napisał(a):

  Kupię oryginalny Adipex. anik80@op.pl

 12. Monika napisał(a):

  Kupię ADIPEX monikagillll17 @o2.pl

 13. Anna napisał(a):

  Poproszę o informację gdzie mogę dostać Adipex .

 14. adipex fan napisał(a):

  Witam. Adipex to świetna sprawa. Uważajcie tylko na oszusta ogłasza się na kilku stronach, wszędzie ten sam opis, tylko raz podpisuje się jako kobieta raz jako facet i różne numery telefonu. Ku przestrodze nie traccie pieniędzy.

 15. Olga napisał(a):

  big.stars987@gmail.com
  Proszę o namiary na adi!

 16. Magda napisał(a):

  Proszę o namiary na adi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Adipex – opinie i efekty tabletek na odchudzanie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
24