Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Adipex – opinie i efekty tabletek na odchudzanie

tabletki na odchudzanie

Rynek suplementów odchudzających rozwija się z roku na rok. Dostępne suplementy różnią się składem, mechanizmem działania i skutecznością. Niektóre z nich wzbudzają niemałe kontrowersje, co wynika z ich dyskusyjnego oddziaływania na organizm i znacznych obciążeń zdrowotnych będących konsekwencją ich stosowania. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych środków jest Adipex Retard – w Polsce zakazany, zaś w niektórych krajach dostępny na receptę. Jaki jest jego sposób działania i skuteczność? I dlaczego Adipex w Polsce jest nielegalny?

Adipex Retard – lek na odchudzanie czy narkotyk?

Adipex to lek na odchudzanie, który przez wielu zaliczany jest do nielegalnych środków dopingowych, a nawet narkotyków. Substancją czynną Adipexu  jest bowiem fenteramina – pochodna amfetaminy, która działa na drodze podobnych mechanizmów, choć ze znacznie mniejszym nasileniem. Nie zmienia to jednak faktu, iż Adipex oddziałując bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, hamuje łaknienie. Fenteramina, jako sympatykomimetyk, oddziałuje na receptory beta – adrenergiczne w podwzgórzu oraz ośrodek głodu i sytości. Skutecznie hamuje łaknienie, ale wykazuje także szereg innych oddziaływań na organizm. Powodując gwałtowny wyrzut noradrenaliny, oraz mniejszy – dopaminy i serotoniny, tabletki Adipex retard sprzyjają nadmiernemu pobudzeniu psychoruchowemu, przyspieszeniu akcji serca, wzrostowi ciśnienia krwi, bólom głowy, bezsenności i rozdrażnieniu. Inne możliwe działania niepożądane to suchość w ustach, wymioty i biegunki oraz złe samopoczucie ogólne.

Skutki działania tabletek Adipex mogą  być bardzo poważne:

– nadciśnienie płucne

– duszność wysiłkowa

– zaburzenia funkcji seksualnych

– utrwalone zaburzenia łaknienia

– choroby sercowo – naczyniowe

– uzależnienie

Czy tak znaczne obciążenie skutkami ubocznymi warte jest dyskusyjnego efektu odchudzającego?

Czy Adipex retard rzeczywiście odchudza?

Tabletki Adipex czy Adipex Retard (o przedłużonym działaniu) działają doraźnie, jedynie w czasie trwania terapii. Stosowanie Adipexu przez czas 4 – 6 tygodni skutkuje utratą kilku – kilkunastu kilogramów, oczywiście pod warunkiem stosowania niskokalorycznej diety. Efekty nie są zatem spektakularne ani trwałe, a ryzyko zdrowotne związane z zażywaniem Adipexu – znaczne. Po zaprzestaniu terapii możliwy jest powrót do poprzednich nawyków żywieniowych i efekt jo – jo, a w niektórych przypadkach – uzależnienie czy rozwój poważnych zaburzeń łaknienia, w tym anoreksji.

Lek ten jest dedykowany osobom z BMI powyżej 30, czyli otyłych, u których dieta nie przynosi pożądanych efektów. Zalecana dawka dzienna to 15 mg fenteraminy, a dopuszczalna dawka bezpieczna – 30 mg. Przedawkowanie ostre grozi wystąpieniem halucynacji, wahań ciśnienia krwi, zaburzeń rytmu serca czy zaniku oddechu i krążenia, wymaga zatem natychmiastowej interwencji lekarskiej. Z kolei zatrucie przewlekłe objawia się dermatozami, bezsennością, nadreaktywnością, psychozą.

Skrajne opinie o Adipex

Wśród osób stosujących Adipex opinie są różne – od bezwarunkowego zachwytu, po długą listę powikłań zdrowotnych i całkowite niezadowolenie z terapii. Adipex w Polsce jest nielegalny, w Internecie spotkać jednak można ogłoszenia o treści: „Adipex sprzedam”. To podwójne zagrożenie – możliwość stosowania leku na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, a ponadto ryzyko kupna podróbki niewiadomego pochodzenia, która może się okazać jeszcze bardziej niebezpieczna niż oryginał. Cena Adipex waha się od 150 – 200 zł za 100 tabletek. Z pewnością lepiej zainwestować tą kwotę w konsultację z dietetykiem, niż rujnować zdrowie lekiem anorektycznym wycofanym ze względów bezpieczeństwa w wielu krajach.


Mgr Justyna Mazur

1 komentarz
  1. Justyna napisał(a):

    Swego czasu brałam adipex retard. W sumie nawet pomógł, ale moja opinia jest jedna – nie bierzcie go. Efekt jo-jo zniweczył wszystkie starania i zakup adipexu to pomyłka…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Adipex – opinie i efekty tabletek na odchudzanie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1