Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Kalkulator BMR

Oblicz BMR

Mężczyzna KobietaKalkulator BMR

Dzięki kalkulatorowi BMR obliczysz swój współczynnik BMR, który odzwierciedla indywidualne zapotrzebowanie energetyczne. Wskaźnik BMR (Basal Metabolic Rate) mówi o tym jaka ilość kalorii jest niezbędna do funkcjonowania naszego organizmu. Korzystając z naszego kalkulatora BMR obliczysz jaką ilość kalorii musisz ograniczyć, by zgubić parę kilogramów. Czy wiesz, że zalecane przez dietetyków tempo odchudzania to 2 do 4 kilogramów na miesiąc? Szybsze chudnięcie nie jest polecane przez specjalistów, gdyż prowadzi do wielu zaburzeń.

Po co korzystać z kalkulatora BMR

Gdy już znane jest BMR, łatwiej wówczas o ułożenie prawidłowego planu odchudzania oraz rozpiski posiłków, uwzględniając pewien deficyt kalorii. Należy pamiętać, by zgubić kilogram trzeba ograniczyć kaloryczność o 7000 kcal.

Planując dietę, podstawowym wyznacznikiem powinna być jej kaloryczność. Prawidłowe wyliczenia zapotrzebowania na kalorie uwzględniają podstawę energetyczną, czyli BMR. Basal Metabolic Rate to ilość kalorii zużywana przez mózg, serce, wątrobę, czyli narządy utrzymujące organizm przy życiu. Wyliczenie BMR nie jest trudne, ponieważ wykona je za nas kalkulator BMR, który można znaleźć w Internecie.

Jak znaleźć odpowiedni kalkulator kalorii online

BMR ma odpowiednik w języku polskim i brzmi Podstawowa Przemiana Materii, czyli PPM. Szukając kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego, możemy wykorzystać nazwę polską, jak i angielską. Należy mieć na uwadzę to, że kalkulator BMR wyliczy tylko i wyłącznie kalorie niezbędne do przeżycia. Nie uwzględnia on codziennych aktywności, dlatego nie można na jego podstawie stworzyć zbilansowanej diety. By kalkulator kalorii prawidłowo przeliczył nasze zapotrzebowanie na kalorie, należy wyliczyć całkowite zapotrzebowanie, czyli CPM.

Kalkulator BMR potrzebuje kilku danych

Kalkulatory kalorii online, które wyliczają wartość BMR, potrzebują czterech podstawowych danych, czyli:
– wiek
– masa ciała
– płeć
– wzrost
Rozszerzony kalkulator kalorii, który wylicza według wzoru Miffina-ST Jeora uwzględnia również nasz tryb życia. Otrzymamy pytania o budowę naszego ciała, czy nasza praca wymaga niewielkiego, czy dużego wysiłku. Możemy również otrzymać pytanie o naszą aktywność fizyczną w czasie wolnym, a nawet o wartość termiczną pokarmu. Wszystkie te informacje są niezbędne do oszacowania podstawowego zapotrzebowania kalorycznego.

Niezbędne zapotrzebowanie kaloryczne to wartość BMR

Kalkulator BMR, czyli kalkulator przeliczający podstawową przemianą materii to wskaźnik, który przeliczy nam dobowe zapotrzebowanie na energię organizmu. Chcąc zaplanować zbilansowaną dietę, niezależnie, czy celem jest schudnięcie, czy zwiększenie aktywności fizycznej należy opierać się na całkowitym zapotrzebowaniu, uwzględniającym dodatkową aktywność. Podczas chudnięcia, nie należy schodzić poniżej wartości BMR. Może to zagrozić zniszczeniem gospodarki hormonalnej, czy nawet trudnościami w oddychaniu.

zaawansowany kalkulator wagi kalkulator bmi kalkulator dziennego zapotrzebowania kalorycznego kalkulator idealnej wagi kalkulator właściwej masy ciała kalkulator zawartości tkanki tłuszczowej kalkulator whr