Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta zgodna z grupą krwi

Dieta zgodna z grupą krwi

Rodzajów diet jest mnóstwo. Dodatkowo, coraz częściej powstają nowe, które nierzadko nie są ani zdrowe, ani skuteczne. Ze zdrowiem nie ma żartów i stosowanie diet niezgodnych z zasadami żywienia może przynieść więcej szkody niż dobra.

Podczas wyboru diety należy zdecydować się na taką, która nie jest powszechnie uznawana za szkodliwą, warto nawet w tym celu udać się do dietetyka, który dobierze dietę zgodnie z organizmem każdego człowieka indywidualnie.

Jedną z popularniejszych diet, a co ważne, skutecznych, jest dieta zgodna z grupą krwi. Nie od dziś wiadomo, że każdy organizm potrzebuje nieco innego odżywiania, dlatego dobranie odpowiednich posiłków do swojej grupy krwi może pozytywnie zaskoczyć. Poniżej znajdziesz krótki opis tego, co właściciele poszczególnych grup krwi jeść powinni.

Dieta zgodna z grupą krwi 0

Osoby z grupą krwi zero powinni postawić na mięso w swojej diecie. Bycie wegetarianinem nie jest wskazane. Jako że jest to pierwsza znana nam grupa krwi, rozwinęła się ona jeszcze dziesiątki tysięcy lat p.n.e. – wtedy podstawą żywienia było właśnie mięso. Nosiciel grupy 0 doskonale trawi ryby i mięso, ale już produkty zbożowe i przetwory mleczne mogą utrudniać jego przemianę materii. Zatem warto postawić na mięso – wołowinę, baraninę, cielęcinę, a także podroby, takie jak wątróbka. Z zalecanych ryb, warto posilać się dorszem, halibutem i łososiem. Ograniczyć lepiej będzie wołowinę, nabiał (chude mleko, lody, jaja itp.) a także niektóre owoce.

Grupa A – a może wegetarianizm?

Ta grupa krwi pojawiła się w Azji Środkowej, w której stawiano na rolnictwo. Nasi przodkowie stawiali więc głównie na warzywa, owoce i zboża. Poleca się więc właścicielom tej grupy spożywać produkty bogate w białko roślinne (również wszelkie soki owocowe), a radzi się ograniczać nasycone kwasy tłuszczowe, czyli wszelkie rodzaje mięs.

Grupa B – podstawą jest nabiał

Ta grupa krwi pochodzi prawdopodobnie z Himalajów, gdzie udomowiono zwierzęta. Dlatego też podstawą ich diety był nabiał. Nosicielom tej grupy zaleca się więc spożywać nabiał bez ograniczeń. Dodatkowo, należy pamiętać, aby ta dieta była urozmaicona i zrównoważona. Z mięs radzi się jeść baraninę i dziczyznę, a odradza wieprzowinę i drób. Jako że są to w naszym kraju najpopularniejsze typy mięsa, można czasem po nie sięgnąć.

Grupa AB – słodki kompromis

Właściciele tej grupy krwi mogą się czuć najszczęśliwiej – według ich natury, dieta powinna być zrównoważona i można próbować praktycznie wszystkiego. Organizm jej nosiciela jest w stanie doskonale trawić właściwie wszystkie typy produktów. Należy jednak ograniczyć cielęcinę i dziczyznę, a także masło, lody, oleje (słonecznikowy, kukurydziany i sezamowy). Paradoksalnie jednak, ta grupa krwi zobowiązuje to większej świadomości – łatwo można bowiem zatracić granicę między dopuszczalnymi ilościami posiłków.

Bez względu na grupę krwi, kluczową zasadą podczas racjonalnego odżywiania się, powinien być złoty środek. Nie należy przesadzać z niczym, gdyż każdy organizm ma granicę tego, co jest w stanie strawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta zgodna z grupą krwi

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0