
Piękne i proste zęby są nie tylko walorem estetycznym, ale również oznaką zdrowia. Nic dziwnego, że na założenie aparatu ortodontycznego decydują się obecnie osoby w różnym wieku. Prostowanie zębów nie dotyczy tylko młodzieży w wieku szkolnym. Dzisiaj, trzyciesto, czterdziestolatek z aparatem ortodontycznym, nikogo nie dziwi. Czas leczenia jest okresem bardzo specyficznym. Przede wszystkim, trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Nie da się jednak ukryć, że aparat ortodontyczny wpływa również na komfort jedzenia. Pojawia się więc pytanie – co jeść zaraz, po założeniu łuków?
Pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego
Początkowy czas, po założeniu aparatu, nie należy do najprzyjemniejszych. Pacjent odczuwa silny ból, który może promieniować na całą głowę. W pierwszych dniach, problem stanowi samo poruszanie żuchwą, co za tym idzie – również gryzienie. Należy nastawić się na płynną dietę, czyli koktajle, serki, jogurty, zupy krem. Takie posiłki wcale nie oznaczają głodówki. W bardzo prosty sposób można przygotować pożywne śniadanie w formie płynnej. Wystarczy zmiksować ulubione owoce, płatki owsiane, mleko lub kefir i siemię lniane. Do smaku z powodzeniem można dodać miód, cukier lub syrop klonowy. Taka kilkudniowa dieta będzie również okazją do oczyszczenia organizmu. Zupy krem można wzbogacić o zmiksowany ryż lub kaszę. W pierwszych dniach po założeniu aparatu niezwykle przydatny w kuchni jest blender.
Co dalej, gdy ból ustąpił?
Po rozpoczęciu leczenia pojawia się pytanie – aparat ortodontyczny co jeść na początku? Fakty na ten temat zaczerpneliśmy ze strony ortodonty w Szczecinie – https://www.orto-magic.eu/
Dieta i higiena w trakcie leczenia
Właściwa dieta i wzmożona higiena jamy ustnej są najważniejsze w okresie leczenia ortodontycznego. Tylko przestrzeganie zasad w obu przypadkach jest gwarancją sukcesu w niwelowaniu wad zgryzu. Dieta w czasie leczenia powinna być wolna od słodyczy ze względów zdrowotnych. Produkty z ogromną zawartością cukrów powodują tworzenie się ubytków próchnicowych, które stanowią problem podczas noszenia aparatu. W razie pojawienia się próchnicy konieczna jest wizyta u specjalisty i wdrożenie tradycyjnego leczenia. Może wystąpić konieczność zdjęcia pewnych części aparatu i ponowne ich założenie po zaklejeniu ubytków. Należy myć zęby po każdym posiłku, zawsze warto mieć przy sobie niezbędne akcesoria higieniczne. Szczoteczki dla osób z aparatami stałymi są specjalnie wyprofilowane i pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. Osoby, które zakończyły już leczenie ortodontyczne potwierdzają, że podczas posiłków warto pić dużo wody. „Płukanie” ust pomaga pozbyć się pozostałości z zębów.
Szukałam co jeść po założeniu aparatu i dzięki Wam już wiem! Dziękuję 🙂