Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta po założeniu aparatu ortodontycznego. Sprawdź co jeść z aparatem na zębach

dieta cukrzyka

Piękne i proste zęby są nie tylko walorem estetycznym, ale również oznaką zdrowia. Nic dziwnego, że na założenie aparatu ortodontycznego decydują się obecnie osoby w różnym wieku. Prostowanie zębów nie dotyczy tylko młodzieży w wieku szkolnym. Dzisiaj, trzyciesto, czterdziestolatek z aparatem ortodontycznym, nikogo nie dziwi. Czas leczenia jest okresem bardzo specyficznym. Przede wszystkim, trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Nie da się jednak ukryć, że aparat ortodontyczny wpływa również na komfort jedzenia. Pojawia się więc pytanie – co jeść zaraz, po założeniu łuków?

Pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego

Początkowy czas, po założeniu aparatu, nie należy do najprzyjemniejszych. Pacjent odczuwa silny ból, który może promieniować na całą głowę. W pierwszych dniach, problem stanowi samo poruszanie żuchwą, co za tym idzie – również gryzienie. Należy nastawić się na płynną dietę, czyli koktajle, serki, jogurty, zupy krem. Takie posiłki wcale nie oznaczają głodówki. W bardzo prosty sposób można przygotować pożywne śniadanie w formie płynnej. Wystarczy zmiksować ulubione owoce, płatki owsiane, mleko lub kefir i siemię lniane. Do smaku z powodzeniem można dodać miód, cukier lub syrop klonowy. Taka kilkudniowa dieta będzie również okazją do oczyszczenia organizmu. Zupy krem można wzbogacić o zmiksowany ryż lub kaszę. W pierwszych dniach po założeniu aparatu niezwykle przydatny w kuchni jest blender.

Co dalej, gdy ból ustąpił?

Po rozpoczęciu leczenia pojawia się pytanie – aparat ortodontyczny co jeść na początku? Fakty na ten temat zaczerpneliśmy ze strony ortodonty w Szczecinie – https://www.orto-magic.eu/blog/co-mozna-jesc-tuz-po-zalozeniu-aparatu-ortodontycznego/. Nie tylko pierwsze dni po założeniu łuków powinny przebiegać pod znakiem specjalnej diety. Przez cały okres leczenia, należy pamiętać o konkretnych zasadach żywieniowych. Przede wszystkim, najlepiej jest unikać bardzo twardych produktów takich jak orzechy, jabłka, gruszki, kruche ciastka. Spożywanie ich grozi uszkodzeniem zamków w aparacie. Należy unikać również produktów spożywczych, które mogą łatwo przykleić się do aparatu np. żelek, słodyczy, gum do żucia, krówek. Mogą one pokryć elementy stałe aparatu lub utknąć w szczelinach międzyzębowych. Usuwanie takich pozostałości jest uciążliwe i może prowadzić do uszkodzenia mechanizmu aparatu. Trzeba również pamiętać, że ligatury w aparacie są podatne na barwienie. Dlatego ważne jest, by w czasie leczenia unikać produktów spożywczych zawierających silne barwniki. Zalicza się do nich m.in.: kawę, herbatę, buraki, napoje kolorowe, wino i niektóre przyprawy: kurkumę, curry, sos sojowy. Nieprzestrzeganie tej zasady prowadzi do szybkiego zabrudzenia się gumek, co wygląda bardzo nieestetycznie. Szczególną uwagę na spożywane produkty powinny zwrócić osoby z aparatami bezliturgowymi i z przezroczystymi zamkami.

Dieta i higiena w trakcie leczenia

Właściwa dieta i wzmożona higiena jamy ustnej są najważniejsze w okresie leczenia ortodontycznego. Tylko przestrzeganie zasad w obu przypadkach jest gwarancją sukcesu w niwelowaniu wad zgryzu. Dieta w czasie leczenia powinna być wolna od słodyczy ze względów zdrowotnych. Produkty z ogromną zawartością cukrów powodują tworzenie się ubytków próchnicowych, które stanowią problem podczas noszenia aparatu. W razie pojawienia się próchnicy konieczna jest wizyta u specjalisty i wdrożenie tradycyjnego leczenia. Może wystąpić konieczność zdjęcia pewnych części aparatu i ponowne ich założenie po zaklejeniu ubytków. Należy myć zęby po każdym posiłku, zawsze warto mieć przy sobie niezbędne akcesoria higieniczne. Szczoteczki dla osób z aparatami stałymi są specjalnie wyprofilowane i pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. Osoby, które zakończyły już leczenie ortodontyczne potwierdzają, że podczas posiłków warto pić dużo wody. „Płukanie” ust pomaga pozbyć się pozostałości z zębów.

1 komentarz
  1. basia pisze:

    Szukałam co jeść po założeniu aparatu i dzięki Wam już wiem! Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta po założeniu aparatu ortodontycznego. Sprawdź co jeść z aparatem na zębach

Artykuł przeczytasz w: 3 min
1