Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta na zdrowe stawy

dieta

Nawet jeśli jesteśmy młodzi, powinniśmy przywiązywać uwagę do tego, jak dbamy o swoje stawy. Na ich kondycję w dużej mierze wpływa bowiem sposób, w jaki się odżywiamy. Jeśli zatroszczymy się o właściwie zbilansowaną dietę, być może uda nam się uniknąć problemów ze stawami bądź też będą one znacznie mniej nasilone. W niektórych przypadkach zasadna okazuje się również suplementacja.

Co powinna zawierać dieta na zdrowe stawy?

Podstawowym zadaniem diety na zdrowe stawy jest działanie przeciwzapalne. Warto zatem zatroszczyć się o to, aby produkty, po które sięgamy były bogate w cenne antyoksydanty. To właśnie w dużej mierze dzięki nim będzie można odbudować chrząstkę stawową i zwalczyć wolne rodniki. Dobrze byłoby zatem stawiać na żywność bogatą w witaminę E. Będą to między innymi orzechy włoskie, awokado, papryka czy natka pietruszki. Nie zapomnijmy również o tłustych rybach morskich, które są źródłem cennych kwasów tłuszczowych i witaminy D. Mowa tu chociażby o łososiu atlantyckim. W naszym menu powinny znajdować się także nierafinowane oleje roślinne, takie jak na przykład olej lniany. Wspomaga on eliminację stanów zapalnych z organizmu. Podstawę naszego jadłospisu powinny stanowić zatem świeże warzywa, a także owoce, wysokiej jakości ryby, oleje roślinne oraz chude mięso pochodzące z dobrego źródła.

Jakiego jedzenia unikać?

W diecie dobrej dla stawów nie ma raczej miejsca na produkty zawierające duże ilości tłuszczów nasyconych. Mowa tu przede wszystkim o tłustych mięsach, jak również o maśle. Powinniśmy także unikać przetworzonych słodkości. Wszystkie ciastka z kremami, cukierki, jak również batony nie powinny pojawiać się w naszym menu regularnie. Mogą bowiem powodować wiele stanów zapalnych, które szkodzą naszym stawom. Sprzymierzeńcem zdrowych stawów nie będą także chipsy, słone paluszki czy fast foody. Stanowcze „nie” warto powiedzieć również gazowanym napojom bogatym w rafinowany cukier.

Suplementy diety na stawy

Niekiedy, dietę należy wesprzeć suplementacją, zwłaszcza jeśli już dokuczają nam problemy ze stawami. Na odbudowę chrząstki i mazi stawowej pozytywnie wpłynąć może suplementacja chondroityny. Warto także zastanowić się nad przyjmowaniem preparatów bogatych w kolagen. Wreszcie, w łagodzeniu dolegliwości bólowych pomóc mogą suplementy z glukozaminą. Bez względu na to, jaki środek stosujemy, musimy pamiętać o systematycznym jego stosowaniu. Warto zadbać także o przestrzeganie zaleceń producenta konkretnego suplementu. Wskazana jest również cierpliwość, bo efektów nie zauważymy od razu.

Zadbaj o zdrowe stawy z https://www.hyalutidin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta na zdrowe stawy

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0