Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Leczenie kanałowe zęba – czy warto dopłacić za leczenie pod mikroskopem?

dentysta

Leczenie endodontyczne zęba – częściej znane pod nazwą leczenia kanałowego – jest to jeden z zabiegów, które najczęściej są wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Mimo, że leczenie to nie należy do najprzyjemniejszych, często wymaga kilku wizyt w gabinecie, jednak zwykle jest jedynym sposobem na uratowanie chorego zęba. Czy warto go wykonać w gabinecie stomatologicznym posiadającym mikroskop ?

Leczenie kanałowe — na czym polega?

Leczenie endodontyczne jest konieczne wtedy, kiedy nieleczona próchnica doprowadziła do zapalenia miazgi zęba, którego nie da się inaczej powstrzymać. Mniej powszechnym wskazaniem do leczenia kanałowego jest mechaniczne uszkodzenie zęba lub alternatywnie w przypadku wystąpienia zgorzeli miazgi lub zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.

Leczenie kanałowe do niedawna wymagało kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym, w celu wyleczenia jednego zęba. Nowoczesna stomatologia pozwala na wykonanie całego zabiegu nawet na jednej wizycie, jednak niestety jeszcze nie wszystkie gabinety posiadają niezbędną do tego technologię i sprzęt.

Etapy leczenia kanałowego

Bez względu na to, czy leczenie wykonywane jest podczas jednej, czy kilku wizyt, zawsze składa się ono z kilku etapów. Na wstępie jest diagnostyka. Dentysta musi ocenić stan zęba i jeżeli to konieczne, kwalifikuje go do leczenia endodontycznego. Dokonuje tego wykonując m.in. zdjęcie RTG. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie. Kiedy znieczulenie zaczyna działać, dentysta rozpoczyna pracę z chorym zębem. Jeżeli wskazaniem do leczenia kanałowego była próchnica, wówczas na początku lekarz musi usunąć chore tkanki zęba i dostać się do kanałów. Następnie, kiedy miazga zęba nie jest jeszcze obumarła, dentysta musi zrobić dewitalizację, czyli zatrucie tkanki, po czym kolejny etap następuje po 7-14 dniach. Lekarz stomatolog, na kolejnej wizycie, przystępuje do usunięcia miazgi z kanałów zęba. Kanały pozbawione miazgi zostają odkażone i poszerzone, oraz wypełnione specjalną substancją mającą za zadanie jak najszczelniej wypełnić kanały. Następnie nakładany jest podkład, oddzielający kanały od plomby a ostatnim etapem jest wypełnienie korony zęba plombą lub endokoroną stomatologiczną.

Nowoczesne leczenie kanałowe — dlaczego warto zainwestować w leczenie pod mikroskopem?

Czasami po leczeniu kanałowym pojawia się konieczność tak zwanej reedodoncji, czyli powtórnego leczenia, tego samego zęba. Taka konieczność występuje wtedy, kiedy leczenie pierwotne zostało wykonane nieprawidłowo, na przykład kanały zostały wypełnione nieszczelnie. Aby uniknąć tego typu sytuacji, powinno się wykonywać leczenie w doświadczonym profesjonalnym gabinecie. Kolejnym przypadkiem, gdzie mikroskop stomatologiczny okazuje się niezbędny jest konieczność usunięcia złamanego, pozostawionego w kanale fragmentu narzędzia kanałowego. Również w przpadku gdy tradycyjne leczenie kanałowe jest bezradne, np. gdy kształt i lokalizacja wejścia do kanałów uniemożliwia właściwe leczenie – z pomocą przychodzi mikroskop stomatologiczny.

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie endodontyczne z wykorzystaniem mikroskopu to jedna z najnowocześniejszych metod leczenia stomatologicznego. Dobry dentysta, który posiada specjalistyczny mikroskop do tego typu leczenia, zagwarantuje najwyższą jakość i bezpieczeństwo zabiegu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem charakteryzuje bowiem bardzo wysoka skuteczność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki niezwykłej precyzji wykonywanego zabiegu.

Wyspecjalizowany stomatolog, wykorzystując mikroskop, ma możliwość bardzo dokładnego i starannego opracowania wszystkich kanałów. Mikroskop umożliwia oglądanie zęba w bardzo dużym powiększeniu, co gwarantuje precyzję wykonywanych zabiegów.

Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu nie jest tanim zabiegiem. W zależności od miasta czy regionu Polski ceny są zróżnicowane. Dla przykładu w gabinetach stomatologicznych w Gdyni za leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu zabiegowego należy zapłacić od około 400 zł za jeden kanał.

Ponadto stosunkowo niewiele jeszcze gabinetów w Polsce ma je w swojej ofercie. Jednak w dużych miastach, ale i coraz częściej w mniejszych miejscowościach taka forma leczenia zębów jest dostępna. Warto w nią zainwestować, aby mieć pewność, że leczenie będzie skuteczne i dokładne. I nie będzie konieczności powtarzania zabiegu (reendo) – co generuje nowe koszty i zabiera cenny czas Pacjenta.

2 komentarze
  1. patrycja pisze:

    Leczenie kanałowe może okazać się bardzo skomplikowane. W większości klinik stomatologicznych w przypadku długich i trudno dostępnych kanałów stosuje się właśnie mikroskop. Daje to większe szanse na udane i skuteczne leczenie kanałowe czyli udaną endodoncje.

  2. Sandra pisze:

    Najlepiej o takie rzeczy zapytać swojego stomatologa. Czasami lepiej dopłacić i mieć pewność, że zęby są odpowiednio wyleczone. Ja dość długo szukalam kliniki z pierwszego zdarzenia, gdzie będą pracować profesjonaliści znający się na rzeczy. Chodziłam do różnych dentystów, ale najlepiej wspominam klinikę Medykus na Mokotowie – teraz nie mam żadnych problemów z nawracającym bólem zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Leczenie kanałowe zęba – czy warto dopłacić za leczenie pod mikroskopem?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
2