Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak wybrać dodatkową aktywność fizyczną dla dziecka?

chłopiec

Dzieci i młodzież potrzebują ruchu oraz aktywności fizycznej. Ma to ogromny wpływ na zdrowie, prawidłowy rozwój oraz wzrost. Ponadto przeciwdziała nadwadze i pozwala dziecku cieszyć się młodymi latami. Wielu rodziców ma jednak problem ze znalezieniem odpowiednich zajęć fizycznych, które zadowolą dziecko. Czym kierować się przy wyborze dodatkowych zajęć?

Indywidualne podejście do dziecka

Przede wszystkim należy zaobserwować, co jest ulubionym zajęciem dziecka i zwrócić uwagę na jego charakter. W zależności od preferencji dziecka na spędzanie wolnego czasu, można zdecydować się na konkretną aktywność. Mogą to być treningi piłkarskie, lekcje tańca, czy basen. Nie należy jednak zmuszać dziecka do chodzenia na jakieś zajęcia, to nie może być kara, ponieważ pociecha może przez to stracić chęć wykonywania jakichkolwiek dodatkowych aktywności.

Gdy nie można się zdecydować

W przypadku, kiedy dziecko samo nie wie jakie zajęcia byłyby dla niego najlepsze, albo też nie zna wielu sportów, warto poeksperymentować i decydować się na różne zajęcia „na próbę” Bardzo dobrym rozwiązaniem są w tym przypadku letnie kolonie sportowe, które pozwalają poznać najmłodszym różne rodzaje sportu, spróbować swoich sił i sprawdzić w czym czują się najlepiej. Dziecko po powrocie z takiej wycieczki, czy koloni będzie doskonale wiedziało, co chce robić dodatkowo. Obecnie można wybierać z wielu kategorii wyjazdów. Są dostępne obozy piłkarskie, pływackie, pływy kajakowe. Po takim wyjeździe można zapisać pociechę na treningi piłki nożnej, czy innej dziedziny sportu. Ważne jest jednak aby obserwować zadowolenie dziecka. Jeśli było bardzo zadowolone z obozu, a dany sport wydawał się „tym jedynym”, a po powrocie pociecha niechętnie chodzi na zajęcia, należy znaleźć przyczynę problemu.

Rodzice w takich przypadkach często wypisują dziecko z takich dodatkowych zajęć, może jednak być to ogromnym błędem. Niechęć dziecka może być spowodowana tym, że źle czuje się w konkretnej grupie, albo nie odpowiada mu trener. Warto więc porozmawiać z pociechą, dopytać o przyczynę. Zamiast całkowitego skreślenia danej dziedziny sportu, można zapisać dziecko na te same zajęcia w innym miejscu. Jeśli dziecko ma odpowiedniego trenera, drużynę, którą lubi, to chętnie będzie uczęszczało na zajęcia i poprawiało swoje wyniki w danym sporcie.

1 komentarz
  1. TrenerMarek pisze:

    Częsty problem każdego rodzica. Nieraz niełatwo przekonać dziecko do ćwiczeń. Ja uważam, że dobrym wyjściem są sporty drużynowe. Dzieciaki same się nakręcają na treningi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak wybrać dodatkową aktywność fizyczną dla dziecka?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1