Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta bogata w wapń

dieta bogata w wapń

Jak wiadomo wapń jest jednym z najbardziej potrzebnych nam wartości odżywczych z całej gamy witamin. Wapń bierze udział w budowie kości czy zębów oraz powoduje lepsza krzepliwość krwi.

Zasady diety bogatej w wapń

Dieta bogata w wapń jest głównie przeznaczona dla małych dzieci, osób starszych oraz osób z niedoborem wapnia. Brak tego składnika w naszym organizmie może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Niedobór wapnia może powodować bóle stawów i mięśni, ubytki w uzębieniu, zaburzenia snu, a nawet trudności w chodzeniu, stany lękowe, częste złamania kości. Dieta ta opiera się głównie na produktach mlecznych. Wiele kampanii społecznych, również w Polsce, nakłania do spożywania przez dzieci m.in. mleka. Niestety należy pamiętać, że nadmiar wapnia w naszym organizmie również może być dla nas niekorzystny. Zbyt duże ilości tego składniku mogą powodować m.in. zaparcia, nudności, kamienie nerkowe a nawet nadmiar wapnia może być powodem hiperkalcemii, czyli stanu podwyższonego poziomu wapnia we krwi. Pamiętajmy, aby nie podawać na siłę co godzinę naszym dzieciom produktów bogatych w wapń, ponieważ może mieć to odwrotny skutek do zamierzonego.

Plan żywieniowy w diecie wapniowej

Dieta bogata w wapń, jak sama nazwa wskazuje musi być bogata w odpowiednie składniki potrzebne naszemu organizmowi. Należy spożywać głównie jogurty, twaróg, mleko czy inne tego typu produkty mleczne. W diecie tej bardzo ważne jest urozmaicenie i umiar. Aby zwiększyć przyswajalność wapnia możemy wzbogacić nasz organizm w witaminę D3, którą możemy nabyć m.in. poprzez przebywanie na słońcu. Jeśli jednak przebywanie w nasłonecznionych miejscach nie jest korzystne dla nas lub naszych dzieci, możemy podawać im wtedy specjalne witaminy, które wykonają całą robotę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta bogata w wapń

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0