Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta błonnikowa

dieta błonnikowa

Dieta błonnikowa jest również nazywaną dietą bogatoresztkową. Jej główną zaletą jest pomoc w walce z zaparciami, czyli pomoc w uregulowaniu czynności trawienia i wydalania. Błonnik jest dość specyficznym składnikiem, ponieważ nie ulega on trawieniu, tylko wypełnia przewód pokarmowy.

Zasady diety błonnikowej

Dieta ta jest dość łatwa do stosowania. Nie mamy zbyt dużych wyrzeczeń przy niej, nie głodzimy się oraz pomaga w walce z zaparciami, które są m.in. bardzo częstym skutkiem ubocznym innych diet. Przy tej opracowanej przez doktora Siegala na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku diecie możemy najeść się do syta, jednak potrawy nie posiadają dużej liczby kalorii dzięki czemu bardzo szybko je spalimy. Jak wyżej wspomniano, błonnik nie ulega trawieniu, tylko wypełnia przewód pokarmowy dzięki czemu odczuwamy uczucie sytości przy zjedzeni nawet niewielkiej ilości pokarmy. Niestety dieta jest niewskazana dla osób z chorobami jelit i układu pokarmowego, gdyż może powodować wzdęcia i zatrzymanie gazów. Należy również pamiętać, że długotrwałe stosowanie diety błonnikowej może spowodować niedobór wapnia, magnezu oraz żelaza.

Plan żywieniowy w diecie błonnikowej

Przy stosowaniu diety błonnikowej musimy dziennie spożywać ok. 50 gramów błonnika.  Jest to o wiele więcej niż normalne dzienne spożycie błonnika, które wynosi od 15 do 25 gramów na dobę. Głównymi składnikami, które należy jeść przy tej diecie to: produkty zbożowe, kasze, brązowy ryż, owoce, warzywa, chude białe mięso, ryby czy chude przetwory mleczne w niewielkich ilościach. Dopuszczalne jest również używanie oliwy i masła co dodatkowo urozmaici nasz jadłospis. Jak widać nie jest on bardzo wymagający, jednak dieta jest bardzo lekka dzięki czemu my również będziemy czuć się lekko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta błonnikowa

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0