Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak rozpoznać niealkoholowe stłuszczenie wątroby

alkohol

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby występuje, gdy organizm zaczyna gromadzić tłuszcz w wątrobie. Pewna ilość tłuszczu w wątrobie jest stanem normalnym, ale gdy więcej niż 10% masy wątroby stanowi tłuszcz, może ona zacząć cierpieć. Jedną z najczęstszych przyczyn stłuszczenia wątroby jest nadmierne spożywanie alkoholu, ale choroba ta rozwija się też u osób, które nie nadużywają napojów wyskokowych. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby dotyka do 25% ludzi na całym świecie. Większość ludzi, u których pojawia się to schorzenie, nie wykazuje objawów, a niektórzy mogą nawet nigdy się nie dowiedzieć, że mają tę chorobę. Ale od 2% do 5% całej populacji ludzi doświadcza komplikacji związanych z nadmiarem tłuszczu odkładającego się w wątrobie. Kiedy tłuszcz doprowadzi do stanu zapalnego i uszkodzenia komórek w wątrobie, nazywa się to stłuszczeniowym zapaleniem wątroby. Wersja bezalkoholowa nazywana jest niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby.

Kogo dotyczy niealkoholowe stłuszczenie wątroby i jakie są objawy

Zgodnie z opisem: https://klinika37.pl/niealkoholowe-stluszczenie-watroby-kogo-moze-dotyczyc/ niealkoholowe stłuszczenie wątroby może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, płci i rasy. Ale częściej występuje u osób pochodzenia latynoskiego, a mniej u osób czarnoskórych. Choroba częściej występuje u osób w wieku średnim, z nadwagą i cukrzycą. Na przykład, do 75% osób z otyłością lub cukrzycą oraz do 90% osób z zaawansowaną otyłością III stopnia cierpi na niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Ludzie zazwyczaj nie odczuwają objawów, dopóki stłuszczenie nie rozwinie się w zapalenie. W przypadku stłuszczeniowego zapalenia wątroby można zacząć odczuwać objawy stanu zapalnego takie jak ból i obrzęk w prawym górnym rogu brzucha, gdzie znajduje się wątroba. Można jednak nie zauważyć objawów, dopóki stan zapalny nie rozwinie się w cięższe uszkodzenie wątroby. Stłuszczenie wątroby jest tak naprawdę dopiero początkiem poważniejszego problemu.

Co powoduje stłuszczenie wątroby u osoby niepijącej?

Odpowiedź na to nie jest jeszcze do końca jasna. Ale naukowcy podejrzewają, że działa kilka czynników, w tym:

Syndrom metaboliczny. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby wydaje się być powiązana z grupą powiązanych zaburzeń metabolicznych obejmujących wysoki BMI, wysoki poziom lipidów we krwi, wysokie ciśnienie krwi i cukrzycę. Wydaje się, że czynniki te wpływają na siebie nawzajem i prowadzą do zbiorowych zmian w metabolizmie składników odżywczych i magazynowaniu tłuszczów przez organizm.

Dieta i przyczyny żywieniowe. Naukowcy odkryli również, że dieta bogata w fruktozę może zwiększać ryzyko rozwoju NAFLD. Fruktoza jest jednym ze składników zwykłego cukru stołowego i jest dominującym składnikiem syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy, powszechnie stosowanego słodzika. Jest silnie powiązany z zespołem metabolicznym.

Genetyka. Niektóre geny mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju NAFLD. Może to pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie otrzymują to bez żadnego z innych powszechnych czynników ryzyka. Może również pomóc wyjaśnić, dlaczego ludzie niektórych ras wydają się częściej go dostawać.

Jakie są możliwe powikłania niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby?

Stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Do 20% osób z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby może rozwinąć niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby w stan przewlekłego zapalenia wątroby. Może to spowodować postępujące uszkodzenie wątroby, ostatecznie powodując bliznowacenie tkanek (tzw. marskość wątroby).

Powikłania ciąży. Stłuszczenie wątroby w czasie ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka. W szczególności ciężarne matki są trzy do czterech razy bardziej narażone na powikłania nadciśnieniowe, takie jak stan przedrzucawkowy.

Jak diagnozuje się niealkoholowe stłuszczenie wątroby?

Twój lekarz może podejrzewać stłuszczenie wątroby podczas rutynowej kontroli, jeśli twój panel krwi wykazuje wysoki poziom niektórych enzymów wątrobowych lub twoja wątroba wydaje się powiększona w teście obrazowania. Może zalecić dalsze badania krwi, aby wykluczyć inne przyczyny podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych. Mogą również chcieć wypróbować bardziej czuły test obrazowania, taki jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, aby lepiej przyjrzeć się wątrobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak rozpoznać niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0