Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta Kwaśniewskiego

Dieta Kwaśniewskiego

Opracowano ją w 1970 roku w Ciechocinku. Jej twórcą jest lekarz wojskowy doktor Kwaśniewski. Z racji na niezwykle nowatorskie i zupełnie odmienne niż dotychczas spojrzenie na skuteczną dietę, rewelacje dra Kwaśniewskiego bardzo podzieliły polskie środowisko naukowe. Wedle badań dra Kwaśniewskiego o skuteczności diety decydują właściwe proporcje pomiędzy tłuszczami i węglowodanami. Jeśli spożywamy takie produkty, gdzie na 1g białka przypada ok. 2,5-3,5g tłuszczu i 0,5-0,8g węglowodanów, z pewnością nie przybędziemy na wadze, a wręcz przeciwnie, dzięki prawidłowej przemianie materii, pozbędziemy się zbędnych kilogramów. W praktyce oznacza to, że powinniśmy spożywać produkty bogate w tłuszcze, ale za to zawierające znikome ilości węglowodanów. Według dra Kwaśniewskiego taki dobór składników żywieniowych może być stosowany przez dowolny czas, dopóki rezultaty, jakie dzięki tej diecie osiągniemy, nie będą dla nas zadowalające. Jednakże stosowanie tej diety przez dłuższy czas, może prowadzić do groźnego dla zdrowia odwodnienia organizmu, chudnięcie w dużej mierze jest bowiem spowodowane właśnie znaczną utratą płynów.

Dzięki maksymalnemu zwiększeniu ilości spożywanych tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu ilości wchłanianych węglowodanów, dieta Kwaśniewskiego pozwala schudnąć nawet do sześciu kilogramów w ciągu jednego miesiąca. Sprawia także, że osoba stosująca taki tryb żywieniowy jest w doskonałej formie, dzięki ograniczeniu przyjmowanych racji żywieniowych do 3000-4000 kcal na dzień.

Trzeba uczciwie przyznać, że tego typu diety są niewątpliwie groźne dla zdrowia, zwłaszcza gdy stosuje się je przez dłuższy czas. Dieta jest mało urozmaicona, może przez to powodować braki w dostarczanych organizmowi witaminach i minerałach. Z kolei spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów, może powodować odkładanie się w naszym ciele złego cholesterolu, co z kolei prowadzi do innych groźnych dla zdrowia powikłań takich jak nadciśnienie, czy kłopoty z sercem. Dlatego też dieta ta nie jest szczególnie polecana przez dietetyków, choć jej skuteczność jest niewątpliwie dość znaczna. Niewątpliwą wadą tejże diety jest także, to że przy dużym spożyciu wędlin, rośnie nasze zapotrzebowanie na słodycze, której w diecie są absolutnie zabronione. Dieta Kwaśniewskiego stosowana zbyt długo, stwarza także zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania trzustki.

Dieta Kwaśniewskiego jadłospis

Czego nie można jeść, stosując dietę dr Kwaśniewskiego? Przede wszystkim produktów o dużej zawartości cukrów, a więc kategorycznie zabronione są słodycze, także owoce oraz ich przetwory, miód, ziemniaki, mąka ziemniaczana, dżem, także rośliny strączkowe. Nie wolno ponadto pić słodzonych napojów, spożywać mącznych potraw, produktów takich jak budyń czy kisiel oraz warzyw o znacznej zawartości węglowodanów. Należy także ograniczyć spożywanie soli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta Kwaśniewskiego

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0