Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czym zajmuje się diabetolog?

diabetolog

Cukrzyca to groźna choroba, która nieleczona może doprowadzić do wielu poważnych komplikacji. Dobry diabetolog to lekarz, który powinien bezbłędnie diagnozować, zalecić odpowiednie leczenie oraz zlecać i wykonywać wszystkie niezbędne badania. Leczenie cukrzycy to nie tylko przyjmowanie leków. To zmiana stylu życia, regularna kontrola poziomu cukru we krwi oraz wizyty u diabetologa w wyznaczonych przez lekarza terminach. Tylko bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza może zagwarantować sukces leczenia.                               

Warto wiedzieć, czyli zanim wybierzesz się do diabetologa

Cukrzyca to choroba, której początkowe objawy często są lekceważone. Lekarz pierwszego kontaktu w przypadku podejrzenia cukrzycy skieruje pacjenta na badania krwi, które zdecydują o wizycie u diabetologa. Objawy, które mogą świadczyć o cukrzycy i stanowić podstawę do skierowania na badania to:

 • Senność i ogólne osłabienie organizmu.
 • Nadmierne pragnienie.
 • Częste oddawanie moczu, tzw. wielomocz.
 • Nieuzasadniony spadek wagi.
 • Choroby dziąseł i skóry.
 • Nawracające infekcje układu moczowo-płciowego.
 • Nerwobóle.
 • Nagłe zaburzenia wzroku

Osoby chorujące na cukrzycę mają zaburzoną gospodarkę węglowodanową (wysokie stężenie cukru we krwi), co przyczynia się do problemów metabolicznych. Objawy choroby mogą pojawić się nagle i narastać przez kilka dni, szczególnie w przypadku cukrzycy typu I. Cukrzyca typu II może przebiegać w sposób utajony. Dobry diabetolog zdiagnozuje typ cukrzycy oraz podejmie działania mające na celu leczenie i profilaktykę schorzenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do swojego stanu zdrowia należy skorzystać z pomocy lekarza. Cukrzyca jest bardzo niebezpieczna i nieleczona przyczynia się do  chorób oczu i nerek oraz zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Nadwaga może być wskazaniem do badań krwi pod kątem cukrzycy. Ryzyko zachorowania jest większe, jeśli w najbliższej rodzinie ktoś chorował na cukrzycę.

Diabetolog – jak przebiega leczenie?

Cukrzycy nie można całkowicie wyleczyć, ale można zminimalizować jej skutki. Będąc pod stałą kontrolą dobrego diabetologa i stosując się do jego zaleceń, można zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań. Lekarz zdiagnozuje typ cukrzycy i zaleci odpowiednie leczenie. Doświadczeni diabetolodzy z poradni Melissamed http://melissamed.pl/diabetolog zajmują się pacjentem kompleksowo, nie tylko prowadząc leczenie, ale także podejmując działania mające na celu edukację pacjenta. Cukrzyca to choroba, z którą żyje się przez lata, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Wizyta to przede wszystkim wywiad i rozmowa. Pacjenci chorzy na cukrzycę muszą stosować się do zaleceń lekarzy. Regularne wizyty u diabetologa i prowadzenie dzienniczka z wynikami domowych pomiarów poziomu cukru to codzienność diabetyka. Aby leczenie przyniosło zamierzone efekty, konieczne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, regularne przyjmowanie leków i konsultacje ze swoim diabetologiem w momencie wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń lub pojawienia się niepokojących objawów.

2 komentarze
 1. Kamil pisze:

  Bardzo ciekawy opis dla osób, które dotychczas nie miały styczności z problemami związanymi z cukrzycą :).

 2. Stiv pisze:

  Czytałem świadectwo osoby która CAŁKOWICIE wyleczyła się z CUKRZYCY typu II

  Osoba ta M.in. wykluczyła CAŁKOWICIE GLUTEN z diety; zastosowała w diecie odżywianie komórek dobrymi tłuszczami m.in. olejem kokosowym; wyeliminowała z diety DODATKI z sacharozy , glukozy i fruktozy; wyeliminowała produkty wysoko-węglowodanowe.
  Proszę zauważyć , że w krajach „Dalekiego Wschodu” ludzie nie chorują na cukrzycę.Tam po prostu nie jada się glutenu z pszenicy, żyta i jęczmienia.Tam jada się przede wszystkim ryż, a ten nie ma glutenu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czym zajmuje się diabetolog?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
2