Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Błonnik pokarmowy – gdzie go szukać?

gluten

Składnik pożywienia, który nie dostarcza energii, bo nie jest trawiony, jest pozbawiony witamin i składników mineralnych, pozornie może wydawać się zbędnym elementem w naszym żywieniu. Jednak pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Między innymi usprawnia pracę przewodu pokarmowego, reguluje wypróżnienia, wiąże cholesterol i toksyny znajdujące się w naszym organizmie, daje uczucie sytości, dzięki czemu przyjmujemy mniej jedzenia wraz z dietą i jednocześnie mniej kalorii.Oczywiście mowa tu o błonniku pokarmowym.

Gdzie go szukać, jakie produkty są najbogatsze w błonnik?

Znajdziemy go w produktach pochodzenia roślinnego: zbożach, owocach, warzywach i orzechach.  Dobrym źródłem są: wiórki kokosowe, które w 100g zawierają aż 21g błonnika. Warto włączyć je do swojej diety, ale koniecznie należy pamiętać o tym, że są bardzo kaloryczne, dlatego jedźmy je z umiarem.
Suszone owoce zawierają błonnika od 10- 16g/ 100g. Liderem pod względem zawartości błonnika wśród suszonych owoców jest śliwka. Zjadanie zaledwie kilku suszonych śliwek dziennie, jest dobrym sposobem na zapobieganie zaparciom.

Produkty zbożowe, nieoczyszczone czyli pieczywo pełnoziarniste czy płatki są idealnym źródłem błonnika. Tu należy zwrócić uwagę na otręby pszenne, które w 100g zawierają aż 42g błonnika! Warzywa (szczególnie strączkowe) i owoce (zawierające malutkie pestki np. kiwi, truskawki, maliny) muszą pojawić się w codziennej diecie, bo oprócz błonnika pokarmowego zawierają witaminy i minerały.

Błonnik pokarmowy jest ważnym składnikiem diety u osób zdrowych i chorych. Lecz osoby borykające się z stanami zapalnymi jelit, u których głównym objawem są biegunki powinny dostarczyć inny rodzaj błonnika- błonnik rozpuszczalny w wodzie. Ten błonnik po przygotowaniu przypomina kisiel. Działa osłaniająco na jelita i przeciwdziała biegunkom. Źródłem tego gatunku błonnika jest mielone siemię lniane, czy preparaty z babki płasznika.
Pamiętajmy jednak by nie przesadzić z ilością zjadanego błonnika wraz z dietą. Powinno go być od 25- 35g, a większe ilości mogą powodować wzdęcia, bóle brzucha.
Nieodłącznym towarzyszem błonnika pokarmowego jest woda, jeśli jej zabraknie błonnik nie będzie spełniać należycie swoich funkcji. Pijcie min.1,5l na dzień.

Porady udzieliła Poradnia Dietetyczna Provitao.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Błonnik pokarmowy – gdzie go szukać?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0