Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czy alkohol przeszkadza w zrzuceniu wagi?

alkohol

Często słyszymy, że alkohol to puste kalorie, więc osoby na diecie nie powinny go spożywać. Czy jednak lampka wina raz na jakiś czas sprawi, że cały nasz wysiłek włożony w odchudzanie pójdzie na marne? Niekoniecznie! Zobacz, jaki wpływ ma alkohol na ludzki organizm i przekonaj się, czy można pić będąc na diecie odchudzającej.

To, że alkohol uzależnia i spożywany w dużych ilościach ma negatywny wpływ na organizm, wiedzą wszyscy. Ale równie popularny jest pogląd, że regularne picie małych ilości wina i piwa sprawi, że będziemy zdrowsi. Pić czy nie pić?

Alkohol a kalorie

Niestety, naukowcy są zgodni – alkohol utrudnia zrzucenie wagi. Jedna porcja piwa (czyli ok. 500 ml) to około 300 kcal! Więc jeśli kobieta wypije 3 piwa jednego dnia, to z samego alkoholu spożyje aż połowę zalecanego limitu kalorycznego dla kobiet.

Co ważne, alkohol rzadko kiedy spożywamy „solo” – i nie chodzi tu o towarzysza do picia, ale o przekąski, którymi przegryzamy alkohol. Krakersy, chipsy, paluszki… tłuste i słone przekąski są bardzo kaloryczne i to one są głównym wrogiem odchudzania.

Pozytywny wpływ na zdrowie

Badacze informują, że alkohol spożywany w umiarkowanych ilościach ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Jednak „umiarkowana ilość” to pojęcie względne – inaczej będzie wyglądać w przypadku kobiety, mierzącej 160 centymetrów i ważącej 55 kilogramów oraz mężczyzny o wzroście 180 centymetrów i wadze 90 kilogramów.

Przyjmijmy jednak, że umiarkowana ilość to np. lampka wina dziennie lub jedno piwo kilka razy w tygodniu. Te alkohole zawierają składniki dobre dla naszego zdrowia – wino jest bogate w przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się skóry, zapobiegają chorobom serca i pozytywnie wpływają na wzrok. Wino zawiera także witaminy z grupy B, magnez, potas, wapń i żelazo. Piwo także zawiera witaminy z grupy B i przeciwutleniacze, a do tego pobudza wydzielanie soków żołądkowych.

Czy można pić i nie przytyć?

Nawet jeśli dbamy o sylwetkę, nie musimy z alkoholu rezygnować całkowicie. Nic się nie stanie, jeżeli raz na jakiś czas sięgniemy po kieliszek. Należy jednak to robić z umiarem i zastosować się do kilku porad:

  • kup alkomat i sprawdzaj zawartość alkoholu w organizmie – pamiętaj jednak, że ważna jest kalibracja alkomatu, aby działał on sprawnie i pokazywał prawdziwy wynik;

  • unikaj kalorycznych przekąsek, takich jak ciastka, czekolada, tłuste sery, chipsy czy krakersy;

  • wybieraj wino – w porównaniu do innych alkoholi jest mniej kaloryczne i zawiera wiele cennych substancji.

  • zrezygnuj ze słodkich napojów – soki o smaku owoców i napoje gazowane są pełne cukru;

  • nawadniaj się – pamiętaj o piciu większej ilości wody, niż zwykle.

Skutki częstego picia alkoholu

„Co za dużo, to niezdrowo” – mówi przysłowie. Trudno się nie zgodzić – alkohol pity w nadmiarze na pewno nie wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. Badania wykazały, że trunki pobudzają apetyt i sprawiają, że jemy znacznie więcej. Takie działanie ma w szczególności piwo, a odpowiada za nie chmiel.

W wyniku picia w organizmie powstaje aldehyd octowy – toksyczna substancja, z którą musi poradzić sobie wątroba. Pijąc alkohol, wydalamy dużo płynów – razem z wodą z organizmu usuwane są składniki mineralne, więc bardzo łatwo się odwodnić. Alkohol spowalnia metabolizm i zaburza procesy wykorzystania energii z żywności.

1 komentarz
  1. Kinga pisze:

    Bardzo przydatny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy alkohol przeszkadza w zrzuceniu wagi?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
1