Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Walka z nadwagą – sama dieta to za mało

rower

Dobrze zbilansowana dieta powinna stanowić podstawowy element walki z nadwagą, jednak musi jej towarzyszyć również aktywność fizyczna. Połączenie tych dwóch elementów jest doskonałym sposobem na szczupłą i zdrową sylwetkę. Do ćwiczeń należy się jednak odpowiednio przygotować. Wiele osób odchudzając się zapomina, że jest to proces, który ma charakter stały.

Jeśli powrócimy do złych nawyków żywieniowych bardzo szybko powróci również poprzednia waga. Tak samo jest w przypadku ćwiczeń. Dlatego aktywność fizyczna musi stać się stałym elementem życia.

Większość z nas zdaje sobie sprawę z dobroczynnego wpływu ruchu na zdrowie, jednak świadomie rezygnuje z niego. Po powrocie z pracy zmęczenie bierze górę i zamiast treningu wybieramy telewizor lub komputer. Takie postępowanie jest wielkim błędem. Okazuje się, bowiem że osoby regularnie ćwiczące, są nie tylko zdrowsze i szczuplejsze, ale również bardziej szczęśliwe i pełne energii.

Kilkadziesiąt minut lekkich ćwiczeń dziennie, doskonale wpływa na stan zdrowia naszego organizmu. Pozytywnie wpływają one między innymi na pracę serca, płuc i mózgu. Co więcej osoby aktywnie fizyczne są bardziej odporne na działanie stresu oraz lepiej śpią.

Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) powinniśmy trenować w sposób umiarkowany około trzydziestu minut dziennie. Natomiast w przypadku osób mających skłonność do nadwagi lub otyłości czas ćwiczeń powinien wynosić około godziny dziennie.

Jeśli naszym celem jest pozbycie się zbędnych kilogramów należy pamiętać o tym, że organizm dopiero po pewnym czasie od momentu rozpoczęcia treningu zaczyna spalać zapasy tkanki tłuszczowej. W pierwszej kolejności zużywane są zapasy glikogenu następnie glukozy a dopiero po około trzydziestu minutach tłuszczu. Dlatego w procesie odchudzania bardziej skuteczny jest umiarkowany, ale długotrwały i regularny wysiłek fizyczny.

Trenować można na przykład w siłowni lub w klubie fitness jednak nie każdy ma na to czas lub środki. Dobrym rozwiązaniem jest trening na świeżym powietrzu. Doskonałą formą aktywności fizycznej jest jazda na rowerze, intensywny marsz lub jazda na rolkach. Jesienią i zimą, gdy za oknem panują niesprzyjające warunki atmosferyczne ćwiczyć można we własnym mieszkaniu, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do ćwiczeń. W zależności od upodobań i możliwości finansowych można zaopatrzyć się na przykład w skakankę, orbitrek lub rowerek treningowy. Dzięki takim maszynom trening w domu może być równie komfortowy i skuteczny jak w siłowni.

1 komentarz
  1. Ula pisze:

    Dieta w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami to najlepszy pomysł na walkę z nadwagą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Walka z nadwagą – sama dieta to za mało

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1