Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Co jest dobre na obniżenie cholesterolu? Po jakie zioła sięgać?

zioła na cholesterol

W regulacji poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi będą pomocne zioła, który zawierają substancje normalizujące metabolizm lipidów w organizmie. Dzięki nim można wesprzeć terapię farmakologiczną. Podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów jest też jedną z głównych przyczyn miażdżycy. Które zioła na cholesterol zatem wybrać? Podpowiadamy.

Zioła na cholesterol – dlaczego podwyższony cholesterol jest groźny?

Podwyższony poziom cholesterolu LDL zwany hipercholesterolemią, dotyka ponad 60% osób w Polsce, z czego tylko 6% jest skutecznie leczonych – tak wynika z Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności WOBASZ. Hipercholesterolemia jest podstępna i groźna, ponieważ w początkowej fazie nie powoduje żadnych objawów. Gdy poziom cholesterolu LDL we krwi wzrasta, organizm nie jest w stanie go w pełni wykorzystać i nadmiar jest odkładany w postaci blaszki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych.

W dłuższej perspektywie może spowodować miażdżycę tętnic, która prowadzi do niewydolności serca i wielu groźnych chorób lub stanów zagrażających życiu, takich jak: zawał serca, niewydolność krążenia, choroby tętnic obwodowych, udar mózgu, a także niewydolność nerek. Śmiertelność z powodu chorób układu krążenia stanowi poważny problem zarówno w Polsce, jak i na świecie, dlatego, oprócz zmiany stylu życia, korzystnie jest wprowadzić do codziennej diety naturalne produkty obniżające cholesterol.

Jakie zioła na podwyższony cholesterol wybrać?

Jak się okazuje, wiele roślin wykazuje obecnie właściwości obniżające cholesterol. Wpływają korzystnie na układ krążenia oraz układ trawienny, a duża część z nich charakteryzuje się znaczną zawartością przeciwutleniaczy, które działają z kolei przeciwzapalnie. Zioła obniżające cholesterol wspierają terapię, podobnie jak suplementy diety na cholesterol w przypadku pacjentów leczonych farmakologicznie. Sprawdzą się zarówno u osób w początkowym stadium choroby, jak i tych obciążonych rodzinnie.

Zielona herbata, dzięki dużej zawartości polifenoli, zwłaszcza katechin, jest napojem o szczególnych właściwościach zdrowotnych. Działa przeciwmiażdżycowo poprzez zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL, agregacji, czyli zlepianiu się płytek krwi, a także poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego. Flawonoidy zawarte w zielonej herbacie hamują aktywność enzymów, które odpowiedzialne są za tworzenie wolnych rodników. Zapobiegają one bowiem tworzeniu reaktywnych form tlenu oraz usuwają je z krwi. Wszystkie wspomniane zioła można znaleźć pod linkiem: https://www.izielnik.pl/ziola-na-cholesterol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co jest dobre na obniżenie cholesterolu? Po jakie zioła sięgać?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0