Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Herbata na odchudzanie

zielona herbata

Ludzie na całym świecie piją herbatę. Istnieje wiele jej odmian, od białej, zielonej, aż po czarną. Posiadają one bardzo duże ilości substancji propagujących zdrowie –  flawonoidów. Ale czy herbata pomoże Ci schudnąć?

Filiżanka tego ziołowego naparu spożywana każdego dnia nie przyniesie cudów. Ale według badań,  może pomóc Ci stracić zbędne kilogramy – zwłaszcza, gdy uwzględnisz rozsądną dietą i ćwiczenia. Warto to rozważyć! Jeśli zamienisz poranną kawę na filiżankę herbaty z cytryną, możesz dziennie stracić nawet… 300 kalorii.

Herbaty są bogate w flawonoidy, zwane katechinami, które mogą przyspieszyć metabolizm. A kofeina w wielu herbatach zwiększa zużycie energii, powodując spalanie większej ilości kalorii. Te dwa związki prawdopodobnie najlepiej współpracują ze sobą, dzięki czemu przynoszą zadowalające efekty podczas odchudzania.

Wszystkie rodzaje herbaty na odchudzanie powstają na bazie liści pochodzących z tej samej rodziny – Camellia sinensis. Ale liście są przetwarzane na różne sposoby, a więc każda herbata smakuje inaczej.

Czarna herbata

Jest to typ herbaty, który często jest serwowany w chińskich restauracjach i używany do produkcji mrożonej herbaty. Fermentowane liście zmieniają swój skład chemiczny, zwiększając przy tym zawartość kofeiny. Herbata ma silny, intensywny smak. Nie do końca jednak są potwierdzone jej działania odchudzające. Badania przeprowadzone na szczurach sugerują, że substancje zwane polifenolami w czarnej herbacie mogą zapobiegać wchłanianiu się tłuszczu w jelitach.

Zielona herbata

Zielona herbata zwykle nie jest fermentowana. Liście są po prostu gotowane na parze, a następnie kruszone ręcznie. Jest szczególnie bogata w najsilniejszy typ katechiny, zwany EGCG. Badania wykazały, że osoby, które spożywały ekstrakt z zielonej herbaty będący źródłem EGCG lub pili zieloną herbatę wzbogaconą o katechiny, straciły na wadze.

Aby uzyskać taką samą ilość EGCG stosowaną w badaniach, trzeba codziennie wypić około sześciu do siedmiu filiżanek typowej zielonej herbaty. Można też spróbować ekstraktu z zielonej herbaty, ale może to być ryzykowne. Czasem jednak duże dawki ekstraktów herbaty znajdujących się w niektórych suplementach powodowały poważne uszkodzenia wątroby.

Herbata oolong

Aby uzyskać tą herbatę, niezbędne jest suszenie liści na słońcu. Podobnie jak zielona herbata, jest źródłem katechin. W jednym badaniu, ponad dwie trzecie osób z nadwagą, które codziennie piły herbatę oolong przez sześć tygodni, straciły ponad 2 kg.

Biała herbata

Ta herbata jest najmniej przetworzona i ma lekki, słodki smak. Czy jest przyjemna dla talii, jak dla podniebienia? W jednym z badań laboratoryjnych wykazano, że biała herbata przyspieszyła rozkład istniejących komórek tłuszczowych i zablokowała powstawanie nowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Herbata na odchudzanie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0