Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Sprzęt do dietetycznego gotowania

zdrowe odżywianie

Podstawą zdrowej diety jest z pewnością zbilansowany jadłospis, który uwzględnia wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na sposób przygotowywania potraw – smażenie na głębokim tłuszczu na pewno nie sprzyja zachowaniu zgrabnej sylwetki i przyczynić się może do wystąpienia wielu chorób. Osoby dbające o zdrowe odżywianie i swoją figurę z pewnością docenią sprzęt ułatwiający przyrządzanie smacznych potraw.

Gotowanie bez szkodliwego tłuszczu

Podczas smażenia na tłuszczu przygotowywane w ten sposób potrawy tracą wodę, za to wchłaniają tłuszcz, co oczywiście sprawia, że zwiększa się ich kaloryczność, a to na pewno nie sprzyja zachowaniu zgrabnej figury. Oprócz tego warto wiedzieć, że w trakcie smażenia powstają szkodliwe dla zdrowia substancje, które przyczyniają się do rozwoju takich chorób jak np. miażdżyca, czy nowotwór. Rozwiązaniem problemu może być patelnia beztłuszczowa albo grill elektryczny, który pozwoli na przygotowanie smacznych potraw jak z rusztu, za to w znacznie zdrowszej wersji. Można używać go nie tylko wiosną i latem, kiedy sezon na tego typu potrawy trwa w pełni, ale również zimą. Inne urządzenie umożliwiające gotowanie bez tłuszczu to parowar.

Warto przy tym wspomnieć, że potrawy przyrządzone z wykorzystaniem takiego sprzętu nie tracą witamin, są łatwiej strawne i smaczniejsze. Zdrowe gotowanie nie musi więc być jednoznaczne z jedzeniem mdłych posiłków.

Mniej cukru

Nie od dziś wiadomo, że przygotowywane w domu przekąski i potrawy są znacznie zdrowsze od tych kupowanych w sklepie, bo sami decydujemy o ich składzie. Doskonałym przykładem są jogurty i maślanki owocowe, które często zawierają duże ilości cukru. Dlatego też dobrze będzie zaopatrzyć się w blender, który znacznie ułatwi przygotowywanie smacznego jogurtu z dodatkiem świeżych owoców.

Za pomocą tego urządzenia możemy też przyrządzić zupy-kremy, napoje warzywne i owocowe pełne witamin, a także rozdrobnić lód. Wbrew pozorom taki zakup nie wiąże się ze sporymi wydatkami, można znaleźć blendery kielichowe już od około 60 zł.

Witaminy i minerały na talerzu

Powszechnie wiadomo, że najlepszym źródłem witamin są warzywa i owoce, najlepiej świeże. W sokach, jakie dostępne są w sklepach, znajduje się jednak mnóstwo cukru, co oczywiście nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Własna sokowirówka to najlepszy sposób, aby zyskać pewność, że napój przygotowany z sezonowych owoców lub warzyw kryje w sobie wyłącznie wartościowe witaminy.

Miłośnicy „zielonych” dodatków do surówek, potraw na zimno, czy kanapek, z pewnością zainteresują się kiełkownikami. Dzięki nim można wyhodować kilka odmian kiełków jednocześnie bez większego wysiłku – wystarczy tylko kupić nasiona, namoczyć je, a następnie wysiać w kiełkownicy. Codzienne podlewanie i odprowadzanie nadmiaru wody to jedyny wysiłek jaki należy podjąć, aby już po kilku dniach cieszyć się smacznymi dodatkami do potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprzęt do dietetycznego gotowania

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0