Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak dbać o chorych w warunkach domowych? Poradnik

osteoporoza

Niespodziewany wypadek, choroba czy uraz osoby najbliższej zobowiązuje nas do sprawowania odpowiedzialnej opieki. Osobie, która przechodzi przez okres rehabilitacji powinno się zaoferować pomoc polegającą na wypożyczeniu lub zakupie sprzętu medycznego. Potrzebna jest też znajomość praktyk umożliwiających przebywanie z osobą chorą. Poniższy artykuł odpowiada na pytanie o jakich kwestiach trzeba pamiętać, aby chory przeszedł przez chorobę bez powikłań w warunkach domowych.

Jak zająć i zaopiekować się osobą chorą?

Według opinii specjalistów największe znaczenie w trakcie leczenia ma opieka nad osobą chorą. I o ile leki nie zawsze są potrzebne, o tyle chory nie może obyć się bez pomocnej ręki swoich opiekunów. Podstawę wszystkiego powinno stanowić odpowiednio przygotowane miejsce wypoczynku, gdzie będzie panować cisza i spokój. Chory powinien regularnie otrzymywać płyny oraz pożywienie, kiedy jest na to gotowy. W większości stanów chorobowych nie ma problemu, a wręcz jest wskazane podawanie żywności. Czasem dieta musi być specjalnie dostosowana np. przy cukrzycy, problemach z układem krwionośnym, pęcherzem czy anemii. Aby nie dochodziło do rozprzestrzeniania patogenów i zarazków, środowisko należy utrzymać w czystości. Jeśli chory nie jest w stanie się samodzielnie poruszać, konieczne jest doprowadzenie go do łazienki i udzielenie pomocy przy kąpieli. Ubrania należy prać w gorącej wodzie z użyciem detergentów. Chory wymaga wsparcia przy zmianie pozycji, co usprawniają łóżka dla chorych z elektroniczną regulacją poszczególnych części. Istotna jest obserwacja zmian w rytmie serca, oddechu i temperatury. Jeśli pojawiają się dodatkowe komplikacje, należy bezzwłocznie zawiadomić lekarza.

Co jest potrzebne osobie chorej przy powrocie do zdrowia?

Aby zaopiekować się chorym konieczne jest wyposażenie się w sprzęt rehabilitacyjny. W większości urazów i schorzeń chory nie jest zdolny do poruszania się przez większą część czasu. Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych to miejsce, gdzie za sumę kilkuset złotych miesięcznie można zaopatrzyć się w komplet akcesoriów do opieki nad chorym. Najważniejszym z nich jest łóżko z leżem podzielonym na kilka segmentów. Umożliwia wprowadzenie chorego w dowolną pozycję, co ułatwia wypoczynek, karmienie oraz wstawanie. Nowoczesne modele posiadają funkcję pionizacji, czyli wprowadzenia do tzw. pozycji antytrendelenburga. Wyposażenie w wysięgnik oraz barierki zwiększa bezpieczeństwo i samodzielność. Łóżka są składane i posiadają koła, dzięki czemu nie ma problemu z wprowadzeniem ich do pomieszczeń.

W trakcie długiej rehabilitacji dodatkowe wsparcie zapewni materac odleżynowy, który jest elastyczny i dopasowuje się do sylwetki leżącego. W ten sposób zapobiegniemy wystąpieniu deformacji postawy. Tego rodzaju rozwiązania posiadają systemy kanalików poprawiające cyrkulację powietrza i komfort chorego. W zależności od potrzeb i preferencji, mogą zostać nabyte w wersji piankowej, gofrowanej, a także zmiennociśnieniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak dbać o chorych w warunkach domowych? Poradnik

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0