
Ból brzucha to dolegliwość, która towarzyszy nam już od najmłodszych lat. Z tego powody często go bagatelizujemy, gdyż nie spodziewamy się, że może być przyczyną jakiś większych problemów. Często jest po prostu skutkiem zatrucia pokarmowego lub efektem nieodpowiedniej diety. Warto jednak pamiętać, że ból brzucha może być także objawem na prawdę poważnych chorób, czasem nawet zagrażających naszemu życiu.
Kiedy iść do lekarza?
Ból brzucha, który powinien wzbudzić twój niepokój to ból nagły, ostry i silny, często zlokalizowany w konkretnym miejscu brzucha. Często występuje razem z gorączką, wzdęciami, bólem przy oddawaniu moczu, pieczeniem przewodu pokarmowego, wymiotami, biegunką czy dreszczami. Powinieneś skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu jeśli ból utrzymuje się przez co najmniej dwie godziny, powraca przez co najmniej 24 godziny lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego charakteru.
Niepokojący ból brzucha w połączeniu z innymi objawami może być przyczyną tak różnych chorób jak zapalenie wyrostka robaczkowego, infekcja dróg moczowych, grypa żołądkowa, kamica nerkowa, niedrożność jelit, choroba wrzodowa żołądka, infekcja narządów rodnych, zespół jelita drażliwego czy nowotwór.
Jakie badania wykonać gdy boli brzuch?
Lekarz, aby określić przyczynę bólu brzucha oraz wykluczyć niektóre choroby, z reguły kieruje pacjenta na wiele badań, takich jak badanie moczu, badanie ginekologiczne, liczne badania krwi oraz badanie usg jamy brzusznej. To ostanie jest chyba najpopularniejszym badaniem wykonywanym przy ostrych, przewlekłych bólach brzucha. Pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej, takich jak wątroba, trzustka, nerki, macica czy pęcherzyk żółciowy i niemal bezbłędnie zdiagnozować źródło niepokojącego bólu.
Jeżeli jakieś objawy bardzo cię niepokoją, nie czekaj na skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Możesz wykonać usg brzucha na własną rękę. Obecnie dużo prywatnych klinik i gabinetów lekarskich oferuje tego typu badania na najwyższym poziomie.
Na czym polega usg jamy brzusznej?
Usg jamy brzusznej to badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu możemy zobaczyć i ocenić strukturę organów wewnętrznych znajdujących się w zasięgu emitowanych przez niego fal. Podczas jego trwania pacjent leży na plechach, a lekarz przesuwa głowicą specjalnej sondy po brzuchu pacjenta. Na ekranie pojawiają się badane narządy. Jest to badania w pełni bezbolesne i bezpieczne dla człowieka. Może być wykonywane wielokrotnie i niezależnie od wieku pacjenta.
Jak się przygotować do badania?
Kilka dni przed badaniem nie powinieneś jeść potraw ciężkostrawnych, które mogłyby powodować gazy. Zdecydowanie utrudniłyby one lekarzowi obserwowanie wnętrza jamy brzusznej oraz znajdujących się w niej narządów. Ponadto w dniu badania bądź na czczo, a godzinę przed nim wypij minimum 1 litr wody mineralnej lub 1 litr gorzkiej herbaty. Ważne, aby twój pęcherz był wypełniony i żebyś odczuwał parcie. O dodatkowe zalecenia zapytaj lekarza, który skierował się na badanie.
Kiedy jeszcze warto wykonać usg jamy brzusznej?
Inne objawy, poza ostrym i przewlekłym bólem brzucha, które powinny skłonić się do wykonania usg jamy brzusznej to między innymi utrata wagi ciała, wymioty, biegunka, problemy z oddawaniem moczu i stolca, urazy brzucha, powiększenie obwodu brzucha, gorączka, której przyczyny nie umiesz stwierdzić, krwawienie z przewodu pokarmowe, narządów rodnych czy układu moczowego.
Nigdy nie zwlekaj z pójściem do lekarza czy na badanie. Dzięki szybkiej diagnozie możesz uchronić się przed wieloma ciężkimi i niebezpiecznymi dla życia chorobami.
Zapraszamy na stronę http://www.gabinetusg.com.pl gdzie dowiedzą się państwo więcej na temat badań usg.
żeby jeszcze tylko w naszym pięknym kraju dało się umówić bez problemów na USG to by było dobrze…