
Zakatarzony przedszkolak to dosyć częsty widok, co nie jest powodem do olbrzymich zmartwień, aczkolwiek nie powinno być to również ignorowane. Szczególnie niepokojącym jest, gdy katar u dziecka utrzymuje się niemal cały czas bądź regularnie nawraca. Może to wówczas oznaczać, że maluch cierpi na przewlekły katar. W takiej sytuacji obowiązkiem każdego rodzica jest reakcja, a mianowicie wizyta u specjalisty. Dopiero po prawidłowo postawionej diagnozie, można wdrożyć odpowiednie leczenie. Czym charakteryzuje się przewlekły katar u dziecka? Wyjaśniamy!
Czym różni się zwykły katar od przewlekłego?
Zwykły katar jest jednym z objawów przeziębienia (czasem zapalenia zatok). Zazwyczaj pojawia się przy ostrej infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Towarzyszy mu szereg innych dolegliwości takich jak gorączka, kaszel, ogólne osłabienie czy też ból gardła. W tej konkretnej sytuacji, katar mija wraz z innymi nieprzyjemnymi objawami choroby.
Z kolei katar przewlekły – jak sama nazwa wskazuje, trwa nieprzerwanie bądź często nawraca. Charakteryzuje się zazwyczaj wodnistą, śluzową lub śluzowo-ropną wydzieliną, która ma tendencję do zalegania, co powoduje trudności w oddychaniu. Uczucie ciągle zatkanego nosa, wynika z jego niedrożności, a napady kichania cechują się obecnością obfitej wydzieliny. Poza nieprzyjemnym katarem u dziecka występuje również mokry kaszel, który wynika ze spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. W niektórych przypadkach pojawiają się również problemy z powonieniem oraz obecność podrażnień w nosie.
Zdarzają się również sytuacje, w których rodzicowi jest trudno rozpoznać, czy maluch cierpi na zwykły katar czy przewlekły. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki środowiska przedszkolnego. Maluchy bardzo szybko się zarażają, dlatego warto pracować nad wzmocnieniem ich odporności. W tym celu należy regularnie oczyszczać i nawilżać nos dziecka za pomocą izotonicznych roztworów wody morskiej.
Jakie są przyczyny przewlekłego kataru?
Najczęstszymi przyczynami przewlekłego kataru u dzieci jest:
- Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła
- Zapalenie zatok
- Alergiczny nieżyt nosa
- Podrażnienie śluzówki
- Ciało obce w jamie nosowej
Jak zwalczyć przewlekły katar?
Tylko specjalista jest w stanie postawić prawidłową diagnozę, dlatego jeśli zauważysz u malucha niepokojące dolegliwości, bezzwłocznie skieruj się z nim do lekarza. Na podstawie niezbędnych badań oraz wywiadu lekarskiego, specjalista wdroży indywidualne leczenie. W trakcie takiej terapii niezwykle ważne jest zachowanie prawidłowej higieny jam nosowych, a więc oczyszczanie, nawilżanie oraz odżywianie błon śluzowych. Wszystko to z powodu obecności wydzieliny w nosie, która jest znakomitym środowiskiem dla mnożących się wirusów i bakterii. W walce tą przykrą dolegliwością warto sięgnąć po izotoniczne roztwory soli morskiej w postaci sprayu oraz maści.
Dowiedz się więcej na rinozine.pl.