Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Niezawodne sposoby na katar

chusteczki do nosa

Zatkany i nieustannie czerwony nos oraz wydzielina, która zalega w górnych drogach oddechowych zmora wszystkich osób, które doświadczają uciążliwego kataru. Jak sobie z nim radzić, co pomaga, a co może jeszcze bardziej nasilić objawy?

Przyczyny kataru

Nieżyt nosa, bo tak fachowo nazywa się katar, jest spowodowany przez bakterie lub wirusy, które prowadzą do stanu zapalnego w obrębie śluzówki nosa. Dochodzi tam do gromadzenia się znacznych ilości wydzieliny, która powoduje brak drożności górnych dróg oddechowych, wzmacnia tendencję do kichania (które jest wynikiem podrażnienia), a także może powodować ograniczone czasowo upośledzenie zmysłu węchu i smaku.

Po charakterze wydzieliny jaka utrudnia oddychanie i zatyka nos można określić przyczyny infekcji. Jeśli jest to wodnista, bezbarwna ciecz zazwyczaj zapalenie spowodowane jest obecnością wirusów  (roznoszonych drogą kropelkową) lub drażniących alergenów. Jeśli wydzielina ma kolor żółtawy istnieje większe prawdopodobieństwo, że za katar odpowiadają bakterie. Istotne jest, że w trakcie procesu chorobowego wygląd wydzieliny się zmienia, kiedy objawów ubywa, a pacjent zdrowieje, wydzielina z górnych dróg oddechowych może być bardziej żółta lub brunatna, a także znacznie gęstsza.

Domowe sposoby

Jak szybko wyleczyć katar? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto zmaga się z uciążliwymi objawami, nie może głęboko oddychać, uprawiać sportu, przespać spokojnie całej nocy. Aby przynieść sobie ulgę i zmniejszyć dolegliwości, a przede wszystkim odblokować zatkane drogi oddechowe można zastosować ziołową parówkę. Do miski z wodą wlewamy gorącą wodę i dodajemy kilka kropel olejków eterycznych – sosnowego lub z drzewa herbacianego. Tak przygotowany napar posłuży nam do zniwelowania kataru. Należy nachylić się nad parującą wodą i wdychać pachnące opary pod przykryciem (może do tego służyć ręcznik) około 5-10 minut. Dzięki temu szybko odczujemy ulgę.

Aby przyśpieszyć leczenie kataru możemy zastosować do płukania nosa różnego rodzaju sole. Są dostępne w aptece bez recepty, warto zwrócić uwagę na stężenie soli w płukance, najskuteczniejsze są te o stężeniu soli wyższym niż fizjologicznie, czyli preparaty hipertoniczne. Usuwają one wydzielinę najszybciej i najdokładniej ze wszystkich dostępnych na rynku. Niestety, mają też swoje wady, po ich zastosowaniu można odczuwać dyskomfort i podrażnienie w okolicy nosa.

Z aptecznej półki

Kiedy domowe specyfiki nie pomagają i znów pojawia się pytanie jak szybko wyleczyć katar, należy udać się do apteki w poszukiwaniu leków obkurczających śluzówkę, które są dostępne bez recepty. Dzięki ich zastosowaniu odczujemy natychmiastową ulgę, pojawi się uczucie drożności w nosie, a ilość wydzieliny może się zredukować, jednak na krótko, ponieważ są to leki o ograniczonym czasie działania. Nie można ich stosować w nadmiarze, ani przez dłuższy czas, ponieważ mogą prowadzić do zwiększenia podrażnień śluzówki i przedłużającego się kataru. Silniejsze leki jaki może przepisać lekarz pochodzą z grupy sterydów, są to zazwyczaj kortykosteroidy, które w szybki sposób hamują procesy zapalne. W przypadku zakażeń bakteryjnych, które są długotrwałe i bardzo uciążliwe do leczenia włączane są antybiotyki.

Nieżyt nosa da się wyleczyć szybko i skutecznie, jeśli obierze się odpowiednią strategię, szybkie włączenie odpowiednich leków razem z domowymi sposobami może przynieść natychmiastową i trwałą ulgę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Niezawodne sposoby na katar

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0