Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak nie wpaść w uzależnienie?

komputer

Ten, kto złapał się w szpony internetowego hazardu, ryzykuje życiem. Z drugiej strony okazjonalna wizyta w kasynie czy obstawienie wyniku meczu przynosi sporo radości. Dlaczego niektórzy ludzie szukają takiej dawki adrenaliny w coraz większej ilości? Dlaczego potrzebują kopa, który wyzwala nadzieja na wygraną? Tym bardziej, że w toku rozwoju uzależnienia nie chodzi już o zarabianie. To emocje, związane z samą grą wyzwalają chemiczne fajerwerki: koktajl substancji wywołujących euforię, uwalnianych także podczas intensywnej aktywności fizycznej lub w sytuacjach stresowych. Te związki to substancje przekaźnikowe mózgu, takie jak endorfiny, oksytocyna, dopamina i serotonina.

Czynniki ryzyka

Żeby grać bezpiecznie, warto wiedzieć, jakie są czynniki ryzyka, predysponujące do uzależnienia od hazardu. Pierwszym czynnikiem jest płeć: to mężczyźni są tymi, którzy znacznie łatwiej wpadają w nałóg. Również młody wiek jest czynnikiem sprzyjającym. Uzależnienia wiążą się ponadto z sytuacją życiową. Osoby, którym brakuje w codziennym życiu rutyny, na przykład bezrobotni lub freelancerzy, łatwiej się uzależniają. Bardziej podatne są osoby o niskiej samoocenie i te, które przeszły poważny życiowy kryzys (rozwód, utrata pracy).

Co może uchronić przed uzależnieniem od hazardu?

  1. Regularne i ustabilizowane życie zawodowe.
  2. Dobre relacje z własnym ciałem (na przykład poprzez sport).
  3. Sprzyjajaca sytuacja rodzinna, udane partnerstwo.
  4. Silna grupa przyjaciół, znajomych, bliskie kontakty społeczne.
  5. Solidny system wartości, na przykład poprzez religię czy określoną filozofię.

Etapy uzależnienia od hazardu

Hazard internetowy (np. betclic kod promocyjny), tak jak inne jego odmiany, ma swoje fazy. Pierwsza to faza wygrywania zorientowana na przyjemność. Na tym etapie gra to frajda, często dzielona z przyjaciółmi. Jeśli gracz nie poprzestanie na tym bezpiecznym etapie, przechodzi do fazy drugiej, kiedy to pojawiają się już pierwsze poważne przegrane i chęć odegrania się. U osoby popadającej w uzależnienie mogą wystąpić takie objawy jak niepokój, ataki agresji czy depresja. Finalnie następuje faza desperacji, czyli moment wyczerpania funduszy. Gracz jest tak skupiony na możliwościach ich zdobycia, że staje się obcy dla otoczenia.

Co powinni zrobić bliscy?

To, jak szybko krewni zauważą uzależnienie od hazardu zależy od tego, jak bliski jest ich kontakt z graczem oraz od tego, jak dobrze ukrywa on nałóg. Najbardziej pomocne, w miejsce wyrzutów, jest zadawanie pytań. Otoczenie powinno, bazując na zaufaniu, zbudować z graczem jak najlepsze relacje. Jeśli uzależniony, pomimo wsparcia, nie jest w stanie odzyskać kontroli, pomóc może psychoterapia. Ponieważ chęć uzyskania profesjonalnej pomocy pojawia się często zbyt późno, rolą bliskich jest przyspieszenie procesu decyzyjnego. Na kolejnym etapie leczenia pomaga terapia grupowa i unikanie miejsc związanych z hazardem.

Wiedząc, jakie ryzyko potencjalnie wiąże się z internetowym hazardem można korzystać umiejętnie z tej formy rozrywki. W końcu internetowe kasyno to nie tylko zagrożenia, ale także dużo dobrej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak nie wpaść w uzależnienie?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0