Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Gdy dziecko choruje na grypę – 5 sprawdzonych porad od rozsądnej mamy

przeziębienie

Grypa jest powszechną, ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez wirusa grypy (różne jego typy). Objawia się wysoką gorączką, złym samopoczuciem, nieproduktywnym kaszlem, nieżytem nosa, bólem głowy, gardła i mięśni. Objawami grypy u dzieci mogą być również nudności i wymioty, ból brzucha oraz biegunka o niewielkim nasileniu.

Większość zachorowań na grypę występuje zimą (przy czym za sezon grypowy uznawany jest okres pomiędzy październikiem a kwietniem) i przebiega łagodnie. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, czyli za pośrednictwem aerozolu powstającego w czasie kaszlu i kichania; a także poprzez kontakt bezpośredni z osobą chorą lub pośredni, np. ze skażonymi przedmiotami.

Dzieci a powikłania pogrypowe

W większości przypadków zachorowanie na grypę mija samoistnie po około 3-7 dniach i nie wymaga specjalistycznej terapii (poza leczeniem objawowym mającym na celu uśmierzenie dokuczliwych objawów jak kaszel, czy obrzęk śluzówki nosa), jednak sporadycznie u niektórych dzieci grypa może wywołać poważne powikłania wymagające hospitalizacji. Najczęściej jest to zapalenie płuc i inne powikłania związane z układem oddechowym, rzadziej zapalenie mięśnia sercowego.

W związku z możliwością wystąpienia potencjalnych powikłań zdrowotnych u dzieci, na które są one znacznie bardziej narażone niż zdrowe dorosłe osoby, warto wiedzieć jak właściwie zabezpieczyć swoją pociechę przed zachorowaniem, a w razie choroby znać podstawowe zasady leczenia. Powinna ułatwić to poniższa lista kilku sprawdzonych rad – warto się z nią zapoznać.

Potrzebujesz szybkiej konsultacji lekarskiej? Zajrzyj na stronę Medistore.com.pl 

Zaszczep dziecko przeciw grypie

Szczepienia ochronne to podstawowa, choć nie dająca 100 % gwarancji, metoda zapobiegania zachorowaniu na grypę. Jest ona szczególnie zalecana dzieciom w wieku od 6. miesiąca do 5. roku życia. W związku ze stałą mutacją antygenów wirusa skład szczepionki musi być ciągle aktualizowany (szczepienie jest ważne tylko w danym sezonie).

Zadbaj o wypoczynek dziecka i izoluj chorego malucha

Odpowiedni wypoczynek, najlepiej w łóżku, w ciepłym i dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, to podstawowa zasada w leczeniu grypy. Nawet w przypadku objawów o niewielkim nasileniu zadbaj o to, by dziecko pozostało w domu – umożliwi to nie tylko szybszy powrót malucha do zdrowia, ale także uchroni inne dzieci w przedszkolu, czy żłobku przed transmisją zakażenia.

Warto również ograniczyć kontakty dziecka z innymi domownikami (szczególnie rodzeństwem) do niezbędnego minimum, by zapobiec dodatkowym zachorowaniom. Zachęć także współmieszkańców do stosowania jednorazowych maseczek na twarz – dowiedziono, że takie postępowanie wraz z zachowaniem innych zasad higieny, może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowania innych członków rodziny.

Pamiętaj o higienie rąk

Zwróć szczególną uwagę na higienę rąk – należy je myć często (około 10 razy dziennie) przez mniej więcej 20 sekund wodą z mydłem i wcierać środek na bazie alkoholu. Takie postępowania dotyczy nie tylko chorego dziecka, ale i wszystkich mieszkańców domu.  Zadbaj o to, by dziecko starannie myło ręce, każdorazowo po wydmuchiwaniu nosa, kaszlu, kichaniu, a zużyte chusteczki higieniczne natychmiast wyrzuć do kosza. Warto również pouczyć dziecko, by nie dotykało nieumytymi rękami okolic oczu, nosa i ust.

Stosuj metody łagodzenia objawów

Zadbaj o komfort dziecka i minimalizuj przykre objawy choroby.

Na rynku dostępnych jest wiele leków przeznaczonych do walki z symptomami grypy – pamiętaj, żeby stosować tyko te, które są niezbędne i przeznaczone do stosowania u dzieci. W razie wątpliwości skonsultuj się z farmaceutą lub zapytaj lekarza. Jeśli stosujesz kilka preparatów, zwróć uwagę na ich skład – często te przeznaczone do leczenia „przeziębienia i grypy” zawierają te same substancje.

W przypadku wystąpienia gorączki podaj dziecku paracetamol lub ibuprofen– nie należy stosować aspiryny i innych preparatów kwasu acetylosalicylowego u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia (ze względu na ryzyko wystąpienia tzw. zespołu Reye’a – niebezpiecznej choroby, powodującej zmiany w wielu narządach, głównie w mózgu i wątrobie).

Powszechnie stosowane leki, takie jak witamina C i rutozyd (np. Rutinoscorbin), są nieskuteczne. Badania nie potwierdzają również korzystnego działania leków homeopatycznych. Pamiętaj również o domowych metodach leczniczych – świetnym przykładem medykamentu ze spiżarni jest miód, którego działanie potwierdzają nie tylko przekazy naszych babć, ale i badania naukowe – dowiedziono, że łagodzi on męczący kaszel i pozwala spokojnie przespać noc nie tylko choremu maluchowi, ale i zmartwionym rodzicom (nie można go jednak podawać niemowlętom!).

W razie utrzymywania się objawów skonsultuj się z lekarzem

Dziecko chorujące na grypę wymaga czujnej obserwacji i znacznego wyczulenia na jakiekolwiek niepokojące objawy. Oczywiście jak we wszystkim, tak i tutaj należy zachować zdrowy rozsądek. W razie objawów alarmowych, takich jak duszność, ból w klatce piersiowej, pogorszenie stanu po wstępnej poprawie czy w przypadku przedłużającej się choroby – zwróć się o pomoc do lekarza.

1 komentarz
  1. Majka pisze:

    Z tym szczepieniem to różne są opinie, choć ja jestem zwolenniczką szczepień. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gdy dziecko choruje na grypę – 5 sprawdzonych porad od rozsądnej mamy

Artykuł przeczytasz w: 3 min
1