Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

5 błędów podczas zrzucania wagi – zobacz jak ich uniknąć

zrzucanie wagi

Próba pozbycia się zbędnych kilogramów bywa prawdziwą walką z samym sobą. Nie wystarczy jeść mniej, aby schudnąć. Ludzie popełniają wiele błędów, podczas zrzucania wagi, a często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Czego należy unikać, aby dieta szybko przyniosła upragnione efekty? Co zrobić, aby była bezpieczna i nieinwazyjna dla organizmu? Oto 5 błędów, których należy unikać.

1. Brak zbilansowanej diety

Jeśli ktoś chce przejść na dietę, warto aby przygotował sobie plan posiłków. Po pierwsze będzie to duże ułatwienie. Nie będzie potrzeby ciągłego zastanawiania co zrobić do jedzenia.

Dodatkowo w diecie istotne jest prawidłowe zbilansowanie posiłków. Jedzenie spożywane w ciągu dnia, powinno w pełni uzupełniać zapotrzebowanie na białka, tłuszcze oraz węglowodany. Jest to konieczne do prawidłowej pracy organizmu. Niestety, poprawne ułożenie takiej diety jest dość trudne dla osoby, która niewiele wie na ten temat. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży plan posiłków i doradzi w razie jakichkolwiek wątpliwości. Dobrym rozwiązaniem jest też catering dietetyczny, który oferuje gotowe i zbilansowane posiłki. To najlepsza opcja dla zabieganych osób. Często polecany, przystępny cenowo jest Just do eat Catering.

2. Zbyt niska kaloryczność diety

Najczęstszym błędem popełnianym podczas odchudzania jest dieta o zbyt niskiej kaloryczności. Należy pamiętać, że ilość dostarczanej energii nie może być za mała, ponieważ organizm nie będzie wtedy funkcjonował prawidłowo. Należy ściśle trzymać się określonej ilości kalorii, która jest zawsze indywidualnie dopasowana do osoby. Wpływ na kaloryczność diety ma m.in.:

  • wiek – młoda osoba zazwyczaj potrzebuje znacznie więcej kalorii, niż starsza. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że organizm potrzebuje więcej energii do przeprowadzenia wszystkich procesów wewnętrznych.
  • płeć – zazwyczaj kobiety potrzebują znacznie mniejszej ilości kalorii niż mężczyźni. Jest to uwarunkowane nie tylko budową ciała, ale również hormonami wydzielanymi w organizmie.
  • ilość ruchu – aktywność fizyczna zawsze zwiększa zapotrzebowanie na energię. Jeśli osoba dużo się rusza, powinna dostarczyć organizmowi większej ilości kalorii.

3. Nieregularne posiłki

Dużym problemem dla wielu osób jest regularność spożywanych posiłków. Należy zachowywać równe odstępy między posiłkami tak, aby nie dopuścić do uczucia głodu. W chwili, kiedy robi się zbyt duże przerwy w jedzeniu, w organizmie dochodzi do skoków cukru. Jest to bardzo niekorzystne dla gospodarki hormonalnej, a dodatkowo powoduje dużą ochotę na jedzenie słodyczy.

4. Weekendowe przerwy od diety

Bywa tak, że osoby będące na diecie robią sobie przerwy w zdrowym odżywianiu. Jest to dosyć szkodliwa praktyka, ponieważ duże odstępstwa będą powodować skoki glukozy. Brak stałości w ilości dostarczanych kalorii może w najgorszym przypadku prowadzić do efektu jojo. W konsekwencji osoba na diecie zamiast chudnąć, będzie przybierać dodatkowe kilogramy.

Ciągłe robienie weekendowych przerw w diecie, może dodatkowo zniechęcić do kontynuacji zdrowego odżywiania. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest trzymanie się planu posiłków.

5. Brak aktywności fizycznej

Brak aktywności fizycznej jest zawsze niezdrowy dla organizmu. Ruch jest potrzebny chociażby po to, aby uregulować gospodarkę hormonalną czy utrzymać prawidłowy stan układu krążenia.

Jednak ćwiczenia idealnie współgrają z prawidłową dietą, w efekcie dając widoczne i szybkie rezultaty i zmiany. To bardzo zachęca do kontynuacji diety. Aktywność fizyczna pozwala na szybkie i skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu szybciej się chudnie, a ciało osiąga wymarzony wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 błędów podczas zrzucania wagi – zobacz jak ich uniknąć

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0