Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czy suchość pochwy w czasie menopauzy jest naturalna?

lekarz

Menopauza, często określana także jako klimakterium, to czas, w którym w organizmie kobiety zachodzi szereg istotnych zmian. To między innymi częste uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania, ogólne uczucie zmęczenia czy wahania nastrojów i rozdrażnienie. Innym objawem, na który skarży się znaczna część kobiet przechodzących klimakterium, jest suchość pochwy.

Czym jest menopauza?

Klimakterium lub przekwitanie, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, to ostatnia miesiączka, po której w ciągu co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie miesiączkowe. Z biologicznego punktu widzenia menopauza oznacza koniec możliwości rozrodczych kobiety. Warto mieć świadomość tego, że menopauza to naturalny proces zachodzący w organizmie każdej kobiety, którego nie należy się obawiać.

Klimakterium zazwyczaj występuje pomiędzy 45. a 51. rokiem życia, jednakże nie jest to reguła. Wystąpienie menopauzy związane jest z wieloma czynnikami, do których można zaliczyć moment wystąpienia pierwszej miesiączki, liczbę przebytych ciąż, przebyte choroby, uwarunkowania genetyczne czy czynniki środowiskowe.

Objawy klimakterium

Warto pamiętać także o tym, że pierwsze objawy wskazujące na nadejście klimakterium mogą pojawić się znacznie wcześniej, np. 10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Ten stan nazywa się okresem okołomenopauzalnym. To właśnie wtedy kobieta zaczyna zauważać pierwsze objawy – najczęstszym z nich są zaburzenia miesiączkowania.

Objawy klimakterium wywołane są przede wszystkim spadkiem stężenia hormonów: estrogenów i progesteronu. Warto jednak pamiętać, że nie muszą one wystąpić u każdej kobiety przechodzącej menopauzę. Do podstawowych symptomów można też zaliczyć:

  • częste rozdrażnienie, wahania nastrojów;
  • nagłe pocenie się;
  • wzrost wagi (bez zmiany diety);
  • zmiany na skórze;
  • spadek libido;
  • ogólne uczucie zmęczenia;
  • osteoporozę;
  • zaburzenia snu;
  • suchość pochwy.

Suchość pochwy w czasie klimakterium

Wiele kobiet przechodzących menopauzę skarży się na suchość pochwy. Przyczyny tego stanu mogą być wielorakie. Wpływ na suchość pochwy mają zarówno kwestie fizjologiczne (np. działanie niektórych leków czy stężenie hormonów), jak i psychologiczne, emocjonalne. Warto jednak mieć na uwadze, że suchość pochwy może wystąpić także u kobiet, które nie znajdują się w wieku menopauzalnym.

Suchość pochwy w trakcie menopauzy pojawia się przede wszystkim na skutek zmiany stężenia estrogenów. Ich spadek sprawia, że śluz w pochwie ulega stopniowej redukcji, a z biegiem czasu zaczyna tracić lepkość. Pojawiające się wtedy objawy jak pieczenie, częste infekcje, podrażnienia czy ból w trakcie stosunku stanowią bardzo duży dyskomfort w przypadku większości kobiet.

W jaki sposób radzić sobie z tym uciążliwym problemem? Na szczęście istnieją rozwiązania, które skutecznie potrafią zredukować dyskomfort. Na suchość pochwy można zastosować przykładowo leki hormonalne (przepisane i przyjmowane pod nadzorem lekarza). Innym skutecznym rozwiązaniem jest regularne przyjmowanie witaminy E, która skutecznie niweluje suchość pochwy i sprawia, że objawy stają się mniej uciążliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czy suchość pochwy w czasie menopauzy jest naturalna?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0