Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zdrowie na wysokich obcasach

szpilki

Piękne, eleganckie i przyciągające uwagę buty damskie nie mogą obejść się bez wysokich obcasów. Wyglądają świetnie i dodają uroku każdej kreacji. Nie wyobrażamy sobie bez nich imprezy, ważnego spotkania, czy randki. Nie dodają nam zdrowia, mimo to nie potrafimy z nich zrezygnować. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem stawów przez długie lata.

Buty damskie na wysokim obcasie powodują bardzo niekorzystne zaburzenie postawy ciała. Mogą doprowadzać do zmian w obrębie stawów biodrowych, kolan i stawów skokowych. Najcięższe schorzenia wywołują w samej stopie, która nie jest przystosowana do takiego wysiłku. Dodatkowo ścięgna łydki ulegają skróceniu i tracą swoją elastyczność.

Jak uniknąć problemów zdrowotnych?

Jeśli nie potrafimy zrezygnować ze szpilek stosujmy się do kilku wskazówek, aby zachować złoty środek. Kupując nowe buty online, czy w sklepie, starajmy się aby były z naturalnych materiałów, a także z odkrytymi palcami. Zredukujemy w ten sposób możliwość ich deformacji. Obcas musi być dokładnie na środku pięty, by ciężar ciała rozkładał się równomiernie. Pożądana wysokość obcasów to 2-3 cm. Im szerszy, tym lepszy. Dopasuj obuwie do stopy, jeśli to potrzebne, używaj wkładek i poduszek. Nie stój nieruchomo w miejscu, zmieniam pozycję i w miarę możliwości zawsze korzystaj z podparcia, np. o ścianę. Gdy tylko masz okazję, zdejmij na chwilkę szpilki i wykonaj małą gimnastykę stóp. Regularnie wykonuj ćwiczenia rozciągające kończyny dolne, zwłaszcza łydki. Masuj stopy i nogi po ciężkim dniu.

Dbaj o zdrowie!

Warto zadbać o zdrowie, jeśli nie potrafimy zrezygnować z wysokich butów damskich, które tak pięknie wyglądają na naszych nogach. Gdy tego nie zrobimy, możemy poważnie zaszkodzić naszym stawom i kręgosłupowi, co utrudni nam życie za kilka lub kilkanaście lat. Często, mając kilkanaście lat zupełnie się nad tym nie zastanawiamy, tymczasem to duży błąd, który na starość może się bardzo negatywnie odbić na naszym zdrowiu. Tylko, że wtedy będzie już za późno, dlatego warto wziąć sobie do serce przytoczy tutaj problem i wskazówki jak go uniknąć.

1 komentarz
  1. Asiulka pisze:

    No niestety tak to już z tymi szpilkami jest… Ale która kobieta zrezygnuje z nich? 😀 Ja na pewno nie! Nie chodzę w nich codziennie, ale tak średnio raz w tygodniu więc myślę, że tragedii nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie na wysokich obcasach

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1