Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dobroczynna moc czosnku

czosnek

Jednym z wciąż niedocenianych jej darów, niemalże panaceum, jest czosnek. Znany już od wieków, a z różnych względów ciągle mało wykorzystywany. Te skromne białe główki kryją w sobie tajemnicę zdrowia, siły, młodości i… długowieczności.

Nieprzypadkowo czosnek znano i spożywano już wiele tysięcy lat temu. W starożytnym Egipcie otaczany był kultem, a robotnicy budujący piramidę Cheopsa dostawali codziennie porcję czosnku. Miał dodawać im sił i energii do pracy oraz chronić przed wszelkimi chorobami. Greccy siłacze i atleci przed wyjściem na arenę jedli aromatyczne ząbki, aby odważnie stawiać czoło przeciwnikom (żartując, można powiedzieć, że powalali ich oddechem). Dzisiaj czosnek cieszy się różnymi opiniami. Jedni go uwielbiają, nie brakuje również jego przeciwników, którzy narzekają zwłaszcza na jego zapach. Ja namawiam wszystkich, którym zależy na dobrym zdrowiu, aby nie unikali czosnku i używali go jak najczęściej, jako przyprawy smakowej i środka leczniczego.

Właściwości czosnku

Obecnie już wiadomo, że w czosnku ukryte jest wielkie bogactwo witamin i soli mineralnych. Ma działanie antyoksydacyjne, przywraca pamięć, przedłuża życie, wpływa dodatnio na układ odpornościowy, zapobiega nowotworom. Zaliczany jest do roślinnych antybiotyków (niepowodujących skutków ubocznych), ponadto jest środkiem wykrztuśnym, działa dezynfekująco. Stosuje się go w przeziębieniach, przewlekłych nieżytach dróg oddechowych, w miażdżycy (obniża poziom cholesterolu we krwi), a także przy wysokim ciśnieniu. Polecany jest również w dolegliwościach wieku podeszłego. Wśród ludów często spożywających tę roślinę panuje powszechne przekonanie, że czosnek działa odmładzająco i pozwala zachować dobre zdrowie i kondycję na długie lata. Komu przeszkadza zapach po zjedzeniu czosnku, może zjeść jabłko lub natkę pietruszki. Nie gwarantuje to całkowitego pozbycia się specyficznego zapachu, ale może choć trochę go zniweluje. Można też stosować preparaty czosnkowe, które równie dobrze działają, a są bezzapachowe. Polecamy wszystkim „winko czosnkowe”, które nie pozostawia po wypiciu zbyt mocnego aromatu, jest ciekawe w smaku i zawiera właściwości świeżego czosnku (ma bardzo duże właściwości energetyczne). Aby je przygotować, należy obrać 26 dużych ząbków czosnku, zmiażdżyć je, dodać sok i miąższ z 3 cytryn. Można jeszcze dodatkowo zmiksować. Zalać to litrem zimnej, przegotowanej wody. Odstawić na dwa dni w chłodnym miejscu. Następnie wlać do butelki, zakorkować i przechowywać w ciemnym miejscu. Pić 1-2 kieliszki dziennie. Do wody można dodać miodu. A potem: na zdrowie!

Ci natomiast, którzy nie boją się czosnkowego zapachu, niech stosują go do najróżniejszych potraw, poprawiając ich smak, pobudzając apetyt i trawienie. Z dodatkiem czosnku warto również przygotowywać różne pasty do chleba. Są łatwe do przyrządzenia, smaczne i zdrowe. Wystarczy np. dokładnie rozetrzeć twarożek z jogurtem naturalnym i śmietanką, dodać rozgniecione ząbki czosnku (ilość zależy od upodobania), przyprawić pieprzem i solą, warto też dodać trochę mielonej kozieradki. Jeśli mamy ochotę na odrobinę egzotyki, zróbmy wspaniałą pastę z awokado – obecnie dostępnym bez problemu. Awokado jest owocem pełnym witamin, zwłaszcza wit. E i C, ma sporo wapnia i fosforu, dzięki czemu ma wysoką wartość dietetyczną, a w połączeniu z czosnkiem to już prawdziwa,, bomba zdrowia”. Choć awokado ma dużą zawartość tłuszczy, to nie trzeba się ich obawiać, ponieważ są to tłuszcze nienasycone, które regulują poziom cholesterolu we krwi i dobroczynnie działają na skórę. Awokado zalecane jest cierpiącym na niedokrwistość, nadciśnienie i stwardnienie tętnic. Tak więc warto przygotować np. na kolację „zieloną” pastę: umyte awokado rozkroić, wyjąć pestkę, łyżeczką wydrążyć miąższ, pokropić odrobiną soku z cytryny, rozgnieść widelcem na gładką masę, lekko posolić, dodać 2 zmiażdżone ząbki czosnku, dobrze wymieszać i… gotowe. Teraz wystarczy posmarować tą „pychotką” pieczywo i można się delektować.

Czosnek niedźwiedzi pasuje do bardzo wielu potraw. Nawet jajecznica na podduszonej cebulce i czosnku (trzeba uważać, aby się nie przypalił) nabiera ciekawego smaku. Są osoby, które nie jedzą szpinaku, twierdząc, że nie jest smaczny. Wystarczyłoby jednak, by dodali do niego trochę czosnku, a na pewno zmieniliby zdanie. Dobrze jeść czosnek przez cały rok, ale zwłaszcza jesienią i zimą, aby nie dopuścić do przeziębienia. Jeśli dopadł nas już katar, róbmy inhalacje z oparów zmiażdżonego czosnku. Postępując w ten sposób, oddychamy fitoncydami, których czosnek zawiera największe ilości, choć również cebula i chrzan mogą się poszczycić ich posiadaniem. Fitoncydy to roślinne substancje lotne o właściwościach antybiotycznych, zawarte w świeżo wyciśniętym soku roślinnym i dlatego, gdy chcemy pozbyć się kataru, należy wąchać świeżo zmiażdżony ząbek czosnku. Fitoncydy są również substancjami o działaniu grzybo-, bakterio-, wiruso- i pierwotniakobójczym. Jeśli boli nas gardło i męczy kaszel, przygotujmy syrop z kilku posiekanych ząbków czosnku, zalanych miodem. Należy pozostawić to na 2-3 godziny. Zażywać kilka razy dziennie po łyżeczce. Z pewnością ta miksturka wspomoże i przyspieszy leczenie infekcji.

Jedzmy więc czosnek, by być zdrowym, młodym, dla długiego życia w dobrej kondycji, no i… aby odstraszyć wampiry, które ponoć go nie znoszą. Pewnie coś w tym jest, warto by wypróbować, jak działa na ,,wampiry energetyczne”. W każdym razie ten, kto lubi czosnek, może być spokojniejszy o swoje zdrowie, a kto się jeszcze do niego nie przekonał, niech wie, że korzyści, jakie osiągnie regularnie spożywając aromatyczne ząbki, będą dużo większe niż strach przed jego zapachem

1 komentarz
  1. Stachu pisze:

    Od lat stosuje czosnek i chwalę sobie jego działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dobroczynna moc czosnku

Artykuł przeczytasz w: 4 min
1