Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zielona kawa – hit odchudzania czy blef?

zielona kawa

Kawa to powszechnie znany napój, sporządzany z ziaren uprawianej w klimacie subtropikalnym lub równikowym rośliny kawowca. Zebrane owoce poddawane są obróbce, mającej na celu oddzielenie ziaren od owocni. Stosowane metody obróbki różnią się pracochłonnością, czasem trwania, a co za tym idzie i kosztem, w efekcie jednak otrzymywane są starannie wyczyszczone, wysuszone i posegregowane ziarna kawy.

Kolejnym etapem jest wypalanie kawy. Proces ten w decydujący sposób wpływa na ostateczną ciemna barwę, charakterystyczny aromat, smak i właściwości kawy. Jeśli jednak proces obróbki kawy zostanie zatrzymany tuż przed etapem palenia, otrzymamy kawę zieloną – produkt znacznie mniej popularny, charakteryzujący się zupełnie innym smakiem i właściwościami.

Zielona kawa, która od wieków była wykorzystywana w medycynie naturalnej, ostatnio znacznie zyskała na popularności. Przyczyniły się do tego m.in. artykuł opublikowany na początku 2012r. na łamach czasopisma medycznego „Diabetes Metabolic Syndrome and Obesity” oraz publikacje profesora chirurgii serca na Uniwersytecie Columbia dr Mehmeta Öza. Przytoczone przez nich wyniki badań jednoznacznie wskazywały na pozytywny wpływ ekstraktu z zielonej kawy na powodzenie procesu odchudzania. W tym przypadku głównym sprzymierzeńcem w walce nadwagą miał być kwas chlorogenowy, organiczny związek chemiczny z grupy polifenoli. Kwas chlorogenowy jest naturalnym antyoksydantem powszechnie występującym w tkankach roślinnych, w szczególności w yerba mate, głogu, karczochach, suszonych śliwkach, pokrzywie oraz właśnie w zielonych liściach i owocach kawowca. Podkreślenia jednak wymaga fakt, iż proces palenia drastycznie zmniejsza zawartość tego związku z ziarnach kawy, dlatego właściwości odchudzające posiadają jedynie ziarna kawy zielonej, nie poddane procesowi obróbki cieplnej i fermentacji.

Kwas chlorogenowy znajdując się w organizmie razem z kofeiną, znacząco obniżają wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym, a jednocześnie zmniejszają stopień magazynowania cukrów w organizmie. Zmusza to organizm do większego wykorzystania nagromadzonych wcześniej zapasów. A zatem synergia obydwu tych substancji prowadzi w naturalny sposób do przyspieszonego spalania i zmniejszenia możliwości odkładania się tłuszczu w organizmie, zwiększając zarazem szanse powodzenia kuracji odchudzającej.

Właściwości kwasu chlorogenowego są jednak znacznie szersze. Jego silne właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze wspomagają leczenie infekcji organizmu. Niektóre źródła podają, że zielona kawa wykazuje działanie zapobiegawcze – przeciwzapalne, żółciopędne i przeciwmiażdżycowe, obniżając ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, wystąpienia kamieni żółciowych u mężczyzn oraz poprawia pracę nerek i trawienie. Pozytywny wpływ na organizm mają również właściwości przeciwutleniające oraz oczyszczające tego związku, co przekłada się m.in. na spowalnianie procesu starzenia się organizmu, hamowanie rozwoju komórek rakowych oraz na zmniejszenie cellulitu. Właściwości przeciwutleniające są trzykrotnie większe niż w zielonej herbacie. Należy wspomnieć również, że kawa zielona posiada tyle samo kofeiny co kawa palona, a zatem ma takie same właściwości pobudzające, korzystny wpływ na pracę umysłu, pamięć i koncentrację.

Nie brakuje jednak kontrowersji wokół wyników badań nad właściwościami ekstraktu z kawy zielonej. Fala krytyki dotyczyła w szczególności jej udziału w procesie utraty zbędnych kilogramów. Krótko po publikacji wyników badań dr Öza pojawiły się głosy kwestionujące jakość przeprowadzonych badań. Zarzucano m.in. chęć promowania wyników prac nad właściwościami zielonej kawy wyłącznie na potrzeby koncernów oferujących preparaty odchudzające na ich bazie, podczas gdy faktyczny wpływ tych substancji na odchudzanie jest znikomy. Nie udowodniono również czy zielona kawa wpływa na długotrwałe utrzymanie efektów odchudzania, czyli brak efektu jo-jo.

Kto ma rację? Zdecydowanie prawda leży gdzieś po środku. Każdy organizm jest inny, w różny sposób reaguje na podawane substancje. Należy jednak mieć świadomość, tego że kawa zielona nie jest cudownym lekiem czy preparatem odchudzającym. Należy go traktować jako suplement diety, który stosowany w połączeniu ze zbilansowaną dietą i ćwiczeniami fizycznymi może faktycznie przynieść pożądane efekty. Tylko w taki sposób rozumiana rola ekstraktu z zielonej kawy nie doprowadzi jego użytkowników do rozczarowania.


Artykuł powstał we współpracy z Trenuj-24.pl

1 komentarz
  1. Basia pisze:

    Stosowałam przez jakiś czas i waga lekko w dół poszła także coś w tym jest 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zielona kawa – hit odchudzania czy blef?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
1