Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Podstawowe informacje o cukrzycy

badanie cukrzycy

Cukrzyca to bardzo poważne zaburzenie przemiany materii. Wbrew panującej opinii nie jest to jedna choroba, a grupa kilku schorzeń, mających nieco inne przyczyny oraz różniących się przebiegiem i leczeniem.

Schorzenia te mają jednak wspólną cechę, którą jest podwyższony poziom glukozy we krwi, tak zwaną hiperglikemię. Głównymi przyczynami tej nieprawidłowości są czynniki powodujące wadliwe wydzielanie insuliny.

Leczenie cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, a jej leczenie ma charakter kompleksowy. Większość z nas kojarzy leczenie tej choroby z regularnym przyjmowaniem zastrzyków z insuliną. Przyjmowanie insuliny jest jedyną skuteczną metodą radzenia sobie z cukrzycą typu pierwszego.

Osoby chore, u których zdiagnozowano cukrzycę typu drugiego najczęściej zamiast zastrzyków, przyjmują leki przeciwcukrzycowe w formie tabletek. Poza tym obowiązuje ich specjalna dieta. Osoby takie powinny również pozbyć się zbędnych kilogramów i regularnie ćwiczyć. U osób z bardzo zaawansowaną cukrzycą typu drugiego czasami zachodzi jednak potrzeba stosowania insuliny.

W przypadku leczenia osób chorych na cukrzycę niezależnie jakiego typu, jednym z ważniejszych elementów terapii jest zmiana nawyków żywieniowych. Dzięki prawidłowej diecie poprawie ulega proces metabolizowania tłuszczów i węglowodanów. Poza tym prawidłowe odżywianie zmniejsza znacznie ryzyko powikłań związanych z wysokim poziomem cukru oraz ryzyko choroby miażdżycowej.

Objawy i diagnostyka cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą podstępną, przez długi okres czasu może rozwijać się ona bezobjawowo. Bardzo często nawet pojawienie się pierwszych objawów takich jak osłabienie senność czy uczucie suchości w ustach bywa bagatelizowane i składane na karb innych dolegliwości. Dlatego przy diagnozowaniu cukrzycy najważniejszą rolę odgrywa systematyczne profilaktyczne badanie krwi oraz moczu. Dzięki takim badanom można sprawdzić poziom glukozy. Odpowiednie badania można wykonać w przychodniach Multi Med.

To co powinno nas zaniepokoić to poziom glukozy we krwi powyżej 200 mg% oraz ślady glukozy w moczu. O regularnych badaniach powinni pamiętać zwłaszcza wszyscy z grupy podwyższonego ryzyka, czyli osoby:

– cierpiące na otyłość lub nadwagę,

– o złych nawykach żywieniowych,

– których krewni chorowali na cukrzycę,

– powyżej czterdziestego roku życia,

– po przebytej chorobie niedokrwiennej serca lub udarze mózgu.

Bardzo ważne jest by cukrzycę jak najszybciej wykryć i zacząć prawidłowo leczyć. Nierozpoznana i nieleczona cukrzyca może prowadzić do bardzo groźnych powikłań, które mogą się skończyć tragicznie. Skutkuje ona również ciągłymi wahaniami poziomu cukru we krwi. Zarówno zbyt wysoki (hiperglikemia) jak i niski poziom glukozy (hipoglikemia) mogą spowodować śpiączkę cukrzycową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podstawowe informacje o cukrzycy

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0