Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Kiedy stosuje się aparaty ortodontyczne i jakie są ich rodzaje?

uśmiech

Ortodoncja zajmuje się zapobieganiem, diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu, ponieważ właściwe rozłożenie sił na poszczególne zęby podczas jedzenia zapobiega ich ścieraniu. Mówiąc bardziej naukowo – ortodonta dba o zachowanie zdrowia zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Nie bez znaczenia pozostają również względy estetyczne pacjenta. Aparaty ortodontyczne stosuje się do korygowania przodozgryzu, zmniejszenia szpar między zębami, ewentualnego rozsunięcia ich, gdy są stłoczone oraz korygowania zgryzu krzyżowego i głębokiego.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Dla dzieci i młodzieży do ok. 12 roku życia produkuje się aparaty ruchome, które mogą być samodzielnie zdejmowane i zakładane. Są one projektowane indywidualnie dla każdego pacjenta i mogą nieznacznie różnić się konstrukcją. Aby uzyskać odpowiedni efekt, trzeba je nosić kilkanaście godzin na dobę.

Aparaty stałe – metalowe i kosmetyczne

Aparaty te, założone na zęby przez ortodontę, nosi się przez cały okres leczenia. Największą popularnością, z uwagi na niską cenę, cieszą się modele z zamkami metalowymi. Są one odporne na uszkodzenia i wytrzymałe, ale niestety bardzo rzucają się w oczy. Można do nich dobierać ligatury w różnych kolorach, co jest ich niewątpliwą zaletą. W aparatach kosmetycznych zamki są prawie niewidoczne, ponieważ wykonuje się je albo z przezroczystego kryształu, akrylu lub plastiku, albo z półprzezroczystej ceramiki lub porcelany o barwie w tonacji zębów. Ich wadą jest mała wytrzymałość.

Nakładki Invisalign

W nowoczesnej ortodoncji do innowacyjnych metod zalicza się aparaty, które zamiast drutów i zamków posiadają ruchome nakładki, tzw. alignery. Wykonane są z przezroczystego plastiku, dzięki czemu pozostają prawie niewidoczne na zębach. Można je zdejmować i zakładać, co jest ich bardzo dużą zaletą. Sporządza się je indywidualnie dla każdego pacjenta, aby dokładnie przylegały do zębów. Niestety, ich cena jest bardzo wysoka.

Na stronie tourmedica.pl można zapoznać się z wieloma aparatami stosowanymi w ortodoncji, jak również, na podstawie zamieszczonych opinii klientów, wybrać odpowiednią klinikę, a nawet umówić się na wizytę u ortodonty. Na stronie tej zamieszczono również wiele interesujących artykułów o nowoczesnych metodach leczenia wielu schorzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kiedy stosuje się aparaty ortodontyczne i jakie są ich rodzaje?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0