Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Owsica – objawy i leczenie

infekcje u dzieci

Owsica to wciąż jedna z najpopularniejszych chorób pasożytniczych. Najczęściej występuje wśród dzieci, ale szybko potrafi przenieść się również na dorosłych członków rodziny. Dzieje się tak, ponieważ jaja owsików potrafią bardzo długo przetrwać poza organizmem żywiciela. Wystarczy chwila nieuwagi, włożenie do ust dłoni lub jakiegoś przedmiotu codziennego użytku, by przenieść jaja do organizmu. Jakie objawy daje owsica, po czym rozpoznać zakażenie i jak je leczyć?

Objawy owsicy

Owsiki to niewielkie, białe nicienie, które są w stanie zasiedlić organizm człowieka, bytując w jego jelicie grubym. Panują tam idealne dla niego warunki do życia i rozmnażania się. Choć owsica najczęściej atakuje dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, to mogą się nią zarazić również dorośli. Wystarczy chwila nieuwagi, by jaja nicieni przeniosły się do kolejnego organizmu.

Do najczęstszych objawów owsicy należą:

  • silny świąd w okolicach odbytu – najczęściej pojawiający się w nocy;
  • ból brzucha;
  • nudności;
  • brak apetytu;
  • bladość skóry;
  • podkrążone oczy.

U dziewczynek i kobiet świąd może pojawić się także w okolicach pochwy. Co ważne, objawy u dorosłych zwykle są mnie nasilone niż u dzieci. Nieleczona owsica może prowadzić do przykrych, niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Należą do nich:

  • zapalenie skóry;
  • zapalenie narządów płciowych;
  • zapalenie jelita grubego;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego.

Badania na owsiki

Żeby upewnić się, co nam dolega, warto przeprowadzić badanie na owsiki. Najczęściej polega ono na pobraniu wymazu z okolic odbytu – w laboratorium sprawdza się, czy w organizmie są jaja owsika (więcej informacji na tej stronie). Lekarze zalecają również badanie kału, które pozwala potwierdzić lub wykluczyć zakażenie różnego typu pasożytami.

Leczenie owsików

Na szczęście owsicę stosunkowo łatwo wyleczyć. Jeśli diagnoza jest oczywista, pora sięgnąć po lek. Dziś można bez problemu kupić go w aptece bez recepty. Kurację lekiem należy przeprowadzić na wszystkich domownikach i powtórzyć po dwóch tygodniach, by mieć pewność, że pozbyliśmy się pasożytów.

Niezwykle istotne jest też dbanie o higienę. W czasie kuracji należy regularnie wymieniać ręczniki, pościel, bieliznę. Wszystkie zabawki dzieci powinniśmy wyprać i zdezynfekować. Przyda się też sumienne sprzątanie – pozbycie się kurzu, umycie podłóg, łazienki, blatów kuchennych. Tylko w ten sposób uda nam się zadbać o pełny powrót do zdrowia – usuwając wszystkie potencjalne źródła zakażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Owsica – objawy i leczenie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0