Zatoki przynosowe odgrywają niezwykle ważną rolę w ludzkim organizmie. Są one pewnego rodzaju jamami powietrznymi, które łączą się z nosem poprzez naturalne otwory w bocznej ścianie jamy nosowej. Często to, co wydaje się być zwykłym przeziębieniem może przerodzić się w zapalenie zatok.
Wg statystyk zapalenie zatok przynosowych jest jednym z najczęstszych powodów wizyty u internisty w krajach, gdzie panuje klimat umiarkowany. Przykładowo w samym USA na zapalenie zatok przynosowych leczy się około 13 milionów pacjentów, a koszty takich wizyt u lekarza wynoszą więcej niż 10 miliardów USD. W naszym kraju nawet co trzeci Polak zmaga się z ostrym zapaleniem zatok, natomiast na przewlekłe infekcje cierpi około 15% całego społeczeństwa.
Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok?
Utrzymujące się lub nawracające kłopoty z zatokami wymagają leczenia. W tym celu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Czasami w celu postawienia prawidłowej diagnozy niezbędna jest konsultacja laryngologiczna (np. w placówce Geomedical). Przy typowych objawach zapalenia zatok lekarz dobiera odpowiedni antybiotyk, który po kilku dniach przyjmowania powinien przynieść poprawę. W przypadku, gdy lek okazuje się nieskuteczny, niezbędne jest wykonanie badań mikrobiologicznych, czyli tzw. posiewu wydzieliny z nosa lub zatok. Dopiero na podstawie wyników zostaje dobrane właściwe leczenie. W trudniejszych przypadkach zapalenia zatok w celu diagnozy jest przeprowadzana endoskopia zatoki nosa, a nawet tomografia komputerowa. Zdarzają się również sytuacje, że długotrwałe leczenie nie przynosi rezultatu. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Chore zatoki należy leczyć, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Zapalenie w okolicy zatok może skutkować zapaleniem kości i szpiku kostnego ścian zatoki, a w najgorszych przypadkach skończyć się stanem zapalnym opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu.