Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Sposoby na męskie łysienie

lekarz

Łysienie dotyka coraz większa grupę mężczyzn i trudno się temu dziwić. Najnowsze badania pokazują, że życie w „ciągłym biegu”, fatalna dieta i brak snu niszczą nasz organizm od środka. To z kolei może powodować różnorakie problemy zdrowotne. Łysienia należy właśnie do takich problemów. Niestety nie w każdym przypadku zmiana stylu życia będzie skutkować poprawą owłosienia na głowie. Łysienie androgenowe, które jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów ma swoje podłoże w genetyce.

Czym jest łysienie androgeniczne?

Ten typ łysienia jest bezpośrednio związany z genetyką i choć naukowcy ciągle spierają się o to, co tak naprawdę jest przyczyną łysienia androgenowego to na chwilę obecną możemy być pewni, że głównym winowajcą jest nadprodukcja dihydrotestosteronu, który powoduje systematyczne obumieranie mieszków włosowych a to prowadzi do postępującego łysienia. Wypadanie włosów typu męskiego to jedna z najczęściej występujących przyczyn utraty owłosienia na głowie, problem dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet w różnym wieku.

Co prawda ten typ łysienia bardzo rzadko prowadzi do całkowitej utraty włosów, jednak nieowłosione place, które systematycznie zwiększają swoją powierzchnię nie napawają optymizmem. Najbardziej poszkodowane są kobiety, których dotkną ten problem. Systematycznie malejąca ilość włosów jest bardzo często przyczyną izolacji od otoczenia, sporo kobiet zamyka się w sobie i cierpi na przewlekłą depresje.

Po czym poznać, że mamy do czynienia z łysieniem androgenowym?

Pierwszym czynnikiem jest wiek, jeśli pacjent zauważa swoje dolegliwości między 20 a 30 rokiem życia a głównym objawem jest cofanie się linii włosów, to z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że cierpi na łysienie androgenowe. Dość często zdarza się, że początek choroby zaczyna się już u osób w wieku 16-18 lat. Oczywiście nie każde wypadanie włosów oznacza, że mamy do czynienia z problemem genetycznym. Wiele osób cierpi na okresowe wypadanie włosów, które szczególnie nasila się jesienią. Ma to związek ze zniszczeniem włosów przez promienie słoneczne i zwykle przechodzi na skutek suplementacji preparatami witaminowymi.

Do diagnostyki wykorzystuje się badanie włosów, ostatecznym potwierdzeniem jest jednak biopsja, którą wykonuje się u specjalisty. U kobiet bardzo często wykonuje się dodatkowo oznaczenie poziomu TSH oraz badanie wolnego i całkowitego testosteronu.

Naturalne preparaty na wypadanie włosów

Wiele osób ignoruje ten stan rzeczy i przyzwyczaja się do nowego wyglądu. Takie podejście charakteryzuje jednak głównie mężczyzn, kobiety mają na ten temat odmienne zdanie. Do najpopularniejszych preparatów na wypadanie włosów należy minoksidil, który jest składnikiem takich preparatów jak Loxon(dokładny opis można przeczytać tutaj). Działa on na zasadzie rozszerzania naczyń krwionośnych, co prowadzi do poprawienia krążenia w miejscu stosowania. Minoksydyl dostępny jest w wersji płynnej i wymaga codziennej aplikacji na skórę głowy co bywa czasami dość problematyczne.

Do kolejnej grupy preparatów należą środki ziołowo-witaminowe, które mają za zadanie odżywić włosy i poprawić działanie mieszków włosowych. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu preparatów. Na szczególną uwagę zasługuje jednak Profolan, który posiada bardzo wysokie dawki składników aktywnych. Preparat blokuje nadmierną produkcję hormonu DHT, który w głównej mierze przyczynia się do powstawania łysienia typu męskiego(androgenicznego). Profolan działa dość szybko, jego wadą jest dość wysoka cena.

A może transplantacja włosów?

Jest to znana od lat metoda walki z łysieniem. W przypadku łysienia typu męskiego jest ona jednak usuwaniem skutków a nie przyczyn. Przeszczep jest skuteczną formą maskowania niedoskonałości na głowie, ma jednak jedną, zasadniczą wadę. Jest nią trwałość! Bardzo często po kilkunastu miesiącach od przeszczepu włosy wypadają ze zdwojoną siłą i powstaje pytanie – wykonać kolejny przeszczep czy skupić się na wyeliminowaniu przyczyny? Odpowiedź wydaje się oczywista. Tylko wzmocnienie włosów i poprawa funkcjonowania mieszków włosowych może sprawić, że problem zacznie systematycznie znikać.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że należy nastawić się na długą batalię, łysienie androgenowe jest chorobą, która leczy się powoli. Co wcale nie znaczy, że człowiek z góry skazany jest na porażkę. Nawet naturalne preparaty na porost włosów mogą przynieść pożądane efekty, jeśli będziemy stosować je odpowiednio długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sposoby na męskie łysienie

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0