Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Kraj pełen mistycyzmu i magii – Birma

basen

Birma inaczej Mjanma to państwo położone w południowo-wschodniej części Azji, którego stolicą jest Naypidaw. Jest to miasto, które powstało zaledwie 18 lat temu, a rozmach, z jakim je wybudowano, naprawdę imponuje. Jednak Birma to przede wszystkim buddyjskie świątynie i starożytne budowle sakralne, które w połączeniu z niezwykłą tropikalną przyrodą tworzą prawdziwie magiczny klimat. Birma nie jest jeszcze tak skomercjalizowana, jak np. sąsiadująca z nią Tajlandia, dzięki czemu zachowała swój oryginalny charakter. Do najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Birmy zaliczyć można pozłacane pagody, które zobaczyć można w wielu częściach kraju. Birma to także malownicze wzniesienia porośnięte roślinnością, egzotyczne plaże położone nad Zatoką Bengalską oraz rzeki i jeziora, przy których zobaczymy charakterystyczne domy na palach.

Jezioro Inle

To jedna z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Jezioro ma ok. 22 km długości i ze wszystkich stron otaczają je górskie szczyty pasma Szan. Poza wyjątkowymi walorami krajobrazowymi miejsce to znane jest jeszcze z innego powodu, niezwykłej kultury i tradycji ludności zamieszkującej te tereny. Nad brzegiem jeziora swoje wioski zbudowało kilkanaście grup etnicznych, co sprawia, że miejsce to jest naprawdę różnorodne. Można tu zobaczyć tradycyjne wioski, a wśród nich takie, które w całości zbudowane zostały na palach. W ten sposób wybudowano nie tylko budynki mieszkalne, ale także sklepy, szkoły, a nawet świątynie. Nad jeziorem Inle zobaczyć można także rybaków, którzy w tradycyjny sposób poławiają ryby. W pobliżu jeziora znajduje się również wiele manufaktur, które wytwarzają m.in. cygara, tkaniny czy ozdoby ze srebra.

Księstwo Pagan

Pagan to starożytne księstwo słynące z ogromnej ilości buddyjskich pagód, świątyń oraz innych obiektów sakralnych, zlokalizowanych jest ich tutaj ok. 2220. Choć w czasach świetności było ich prawie 13 000 to większość z nich nie przetrwała do dziś. Jednak te, które pozostały nadają temu miejscu wyjątkowego charakteru. Wkomponowane w tropikalną zieleń szpiczaste dachy świątyń sprawiają, że wyglądają one naprawdę magicznie, szczególnie na tle zachodzącego lub wschodzącego słońca. Do najbardziej znanych budynków znajdujących się na tym obszarze zaliczyć można Pagodę Shwezigon. Jej budowę rozpoczął w XI w. król Anawrah, a ukończył jego syn w 1102 r. Od tego czasu stała się ona wzorem dla wszystkich innych pagód budowanych w różnych częściach kraju. Wewnątrz tej pozłacanej budowli znajdują się najważniejsze relikwie buddyjskie oraz szmaragdowy posąg Buddy. Wpisując w wyszukiwarkę atrakcje turystyczne Birma na pierwszym miejscu znajdziemy pagodę Shwezigon, jest to jedna z największych atrakcji turystycznych tego kraju.

Miasto Rangun

To miasto położone w delcie jednej z największych rzek Birmy – Irawadi. Zamieszkałe przez ok. 7,4 mln osób jest kulturową i gospodarczą stolicą kraju. Do najważniejszych zabytków tego miasta zalicza się pagodę Chauk Htat Gyi, która słynie z olbrzymiego posągu buddy, którego długość to 72 metry, Pałac Karaweik wraz z otaczającym go parkiem czy wspomnianą wcześniej pagodę Shwezigon. W samym mieście pozłacanych pagód i świątyń jest zdecydowanie więcej. Rangun to także ulice pełne targów, na których sprzedawane są miejscowe produkty i tropikalne owoce oraz mnóstwo mniejszych i większych lokali gastronomicznych oferujących aromatyczne potrawy kuchni lokalnej o każdej porze dnia i nocy. Charakterystycznym elementem wpisanym w krajobraz miasta Rangun są herbaciarnie, w których niemal cały dzień i noc toczy się życie towarzyskie. Warto również pospacerować mniejszymi uliczkami, żeby poznać, jak naprawdę wygląda życie mieszkających tu ludzi. Rangun to miejsce, w którym wiele osób rozpoczyna swoją przygodę w Birmie, jeżeli również planujesz taki wyjazd sprawdź wszystkie wycieczki na stronie https://logostour.pl/kraje/birma.

Mandalaj i pagoda Kuthodaw

Mandalaj to drugie co do wielkości miasto Birmy położone w jej centralnej części. Do najważniejszych zabytków zlokalizowanych na terenie tego miasta zalicza się m.in. Pałac Królewski, Klasztor Shwenandaw czy pagodę Kuthodaw. Pagoda ta składa się z aż 729 małych wieżyczek zwanych stupami. W każdej z nich znajduje się marmurowa tablica, na której złotymi literami zapisano treść nauk buddyjskich. Z tego względu pagoda ta nazywana jest największą książką świata.

Birma to kraj pełen magii, egzotycznej przyrody i niezwykłe tradycji oraz kultury. Fakt, że granice tego kraju zostały otwarte dopiero w 2011 roku sprawia, że do tej pory jest to miejsce  skomercjalizowane tylko w niewielkim stopniu i wiele części tego państwa nadal pozostaje nieodkryte. Jest to bardzo ciekawy kierunek wakacyjny dla wszystkich osób, które chcą nieco odpocząć od najpopularniejszych destynacji turystycznych. Najlepszym okresem do odwiedzenia Birmy jest pora sucha, która rozpoczyna się w listopadzie i trwa do maja. Pozostała część roku to pora monsunów, kiedy to często pada deszcz i panują wysokie temperatury. Nie wszystkim takie warunki będą odpowiadały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj pełen mistycyzmu i magii – Birma

Artykuł przeczytasz w: 4 min
0