Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Pod okiem profesjonalisty – jak wybrać trenera personalnego?

trening

Odchudzanie i dbanie o swój wygląd zewnętrzny stanowi jedną z najważniejszych kwestii poruszanych przez nas praktycznie każdego dnia. Chcemy wyglądać atrakcyjnie i dobrze się czuć, więc próbujemy zrzucić nadprogramowe kilogramy – najlepiej poświęcając temu jak najmniej czasu i wysiłku. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że najprawdopodobniej nie uda nam się osiągnąć zbyt wiele w ten sposób. Często jednak lenistwo i brak chęci do podniesienia się z kanapy zwyciężają. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest podjęcie świadomej decyzji o tym, że faktycznie chcemy coś zmienić w swoim życiu. Może to być na początek zaledwie wybranie spaceru zamiast przejażdżki samochodem. Mogłoby się wydawać, że są to mało znaczące zmiany, które nie mają szans na wywołanie faktycznego efektu. Nic bardziej mylnego – to właśnie od tego zaczynają się wielkie zmiany, które pomogą wprowadzić zdrowe nawyki do naszego życia na lata.

Największym problemem dla większości z nas jest zwykle brak czasu, który moglibyśmy poświęcić na ćwiczenia fizycznego na siłowni bądź uczestnictwo w zajęciach fitness – nie ma w tym nic dziwnego, jesteśmy wiecznie zajęci. Po spędzeniu 8 godzin w pracy, odebraniu dzieci ze szkoły bądź poświęceniu wielu godzin na naukę – ostatnią rzeczą na jaką mamy ochotę jest zapakowanie stroju i udanie się na męczące ćwiczenia siłowe bądź bieganie. Tym, co zniechęca nas w równym stopniu jest również fakt, że czasami nawet uczęszczając na siłownie w dalszym ciągu nie widzimy efektów – a to z kolei jest wynikiem nieumiejętnego wykonywania kolejnych powtórzeń. Jak najlepiej zachować się w takiej sytuacji? Idealnym rozwiązaniem jest wykupienie sobie zajęć z trenerem personalnym. Taki trening zostanie przeprowadzony zawsze wtedy, kiedy to ty będziesz mieć czas. Jednocześnie osoba, która będzie Ci pomagać skupi się dokładnie na tym czego potrzebujesz i pomoże osiągnąć cel w taki sposób w jaki zadziała to na twoje ciało. Każdy z nas jest inny, prowadzi inny tryb życia i wymaga indywidualnego podejścia do swojego problemu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego treningi personalne to najlepsze możliwe rozwiązanie dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

Kim jest trener personalny?

Być może słysząc termin trener personalny nie wiesz tak naprawdę kto to jest. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jeszcze parę lat temu był to termin stosunkowo nieznany. Osoba ta pomaga Ci w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń fizycznych i dokładnie określa które z nich będą dla Ciebie najlepsze. Bez względu na to czy zależy Ci na odchudzaniu, ćwiczeniach na wzrost masy mięśniowej bądź na poradzeniu sobie np. z dolegliwościami bólowymi – trener personalny to ten, kto może pomóc Ci osiągnąć wybrane cele.

Trener personalny musi być również osobą, której ufasz w zupełności.

W momencie, gdy zaczynamy ćwiczyć jesteśmy zwykle niepewni siebie i bardzo ważne jest, abyśmy na treningach czuli się komfortowo. Jeżeli będziemy czuć się oceniani lub krytykowani to może się okazać, że szybko postanowimy zrezygnować i powrócić do swoich niezdrowych nawyków. Patrząc na to w ten sposób można wręcz powiedzieć, że trener personalny to jednocześnie również nasz psycholog i powiernik. Spoczywa na nim duża odpowiedzialność i osoba, która decyduje się na ten zawód musi mieć tego świadomość. To ona będzie obok Ciebie podczas jednej z największych metamorfoz twojego życia. Więcej informacji na temat tego czym charakteryzuje się ten zawód możesz znaleźć na stronie https://terazfit.pl/trener-personalny/.

Co musisz wiedzieć

Wspomniane wcześniej wymagania, które musi spełniać trener personalny to dopiero początek listy. Czasami dana osoba może posiadać wszelkie niezbędne kwalifikacje, ale w dalszym ciągu nie będzie między wami tej więzi, która jest niezbędna do wspólnej pracy. Nie ma w tym nic złego, w takiej sytuacji masz pełne prawo do tego, aby zrezygnować. Nie próbuj na siłę zmuszać się do ćwiczeń z osobą, z którą nie czujesz się komfortowo. Zmarnujesz przez to swój czas i pieniądze.

Inne wymagania jakie musi spełniać trener personalny to na pewno sprawność fizyczna, skończone kursy, dyspozycyjność i elastyczność w swojej pracy. Oczywiste jest, że możesz go potrzebować w różnych godzinach i musi on również dostosować się do tego jakie ćwiczenia lubisz a jakich wolałbyś unikać. Najważniejsze będzie tutaj porozumiewanie się i rozmowa o tym, co dokładnie chcesz osiągnąć. Komunikacja to podstawa w relacji pomiędzy tobą a trenerem.

W czym może nam pomóc

Dlaczego trening personalny przynosi najlepsze efekty? Wynika to z wspomnianego wcześniej faktu, iż jest on dostosowany indywidualnie do twoich potrzeb – miejscem, gdzie trening się odbywa jest zwykle siłownia, a tam dysponujesz różnymi obciążeniami, które trener dobierze do twoich możliwości. W ten sposób nie marnujesz czasu na złe ćwiczenia.

Innym sposobem na trening personalny może być także trening funkcjonalny. Polega on głównie na tym, że poprzez wykonywane ćwiczenia nie rozbudowujesz masy mięśniowej. Najczęściej siłownia wzbudza w kobietach lęk właśnie przed tym, że trening tam wykonywany sprawi, iż zaczną wyglądać zbyt potężnie. Wbrew powszechnemu przekonaniu – nie jest to jednak takie proste. Potrzeba lat ciężkich ćwiczeń, aby faktycznie w znacznym stopniu poszerzyć swoje ciało. Trening funkcjonalny to jednak dobre rozwiązanie, aby uniknąć tego strachu.

Jeśli nie siłownia to co?

Jeżeli jednak w dalszym ciągu uważasz, że siłownia nie jest dla Ciebie to dobrym rozwiązaniem mogą być zajęcia fitness na których również jest trener. Zwykle są one mniej obciążające i przypominają bardziej taniec niż wyciskanie na maszynie. Są na pewno przyjemniejsze i kobiety wybierają je zdecydowanie chętniej. Trener na zajęciach fitness nie skupi się bezpośrednio na tobie, ale na pewno zawsze możesz zadać mu kilka pytań i upewnić się, że dobrze wykonujesz dane ćwiczenie. Więcej o różnicy pomiędzy nimi znajdziesz na stronie https://potreningu.pl/articles/4989/fitness-czy-silownia.

Trener personalny jak wybrać – wnioski

Wiesz już teraz, że pierwszą rzeczą jaką musisz sprawdzić są opinie i cena, jaką bierze za swoje usługi trener personalny. Ważne jest jednak, abyś znalazł osobę, z którą dobrze się dogadujesz i jeżeli nawet ten właśnie trener personalny będzie miał gorsze opinie, a cena będzie zbyt wysoka to powinieneś posłuchać swojej intuicji. Czasami podejmowane przez nas decyzje nie muszą mieć sensu dla nikogo innego poza nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pod okiem profesjonalisty – jak wybrać trenera personalnego?

Artykuł przeczytasz w: 5 min
0