
Podczas treningu pobudza się do pracy mięśnie za pomocą elektrostymulacji. Nowoczesna metoda pozwoli zbudować tkankę mięśniową praktycznie bezboleśnie, a podczas treningów ćwiczący nie będzie mocno się pocił. Wielu specjalistów podkreśla, że treningi z elektrostymulatorem EMS znacznie poprawia kondycję, spala tkankę tłuszczową i buduje siłę szybciej niż zwykły trening. W tym artykule przyjrzymy się treningowi EMS oraz opowiemy, jakie niesie korzyści dla ciała człowieka.
Na czym polega trening EMS?
EMS to skrót od Electrical Muscle Stimulation, które oznacza po prostu elektryczną stymulację mięśni. Podczas treningu wykorzystuje się nowoczesną technologię elektrostymulacji mięśni, a osobę ćwiczącą podłącza się do specjalnie stworzonego stroju wyposażonego w elektrody. Elektrody pomagają w wysyłaniu impulsów z mózgu do mięśni. Dzięki temu mięśnie pracują podobnie jak podczas tradycyjnego treningu. Warto wspomnieć, że przed treningiem dokonuje się analizy masy ciała, a trener dobrze odpowiedni rodzaj ćwiczeń w zależności od kondycji i celu treningu. Po przeprowadzeniu badań ćwiczącemu zakłada się dopasowany do ciała strój sportowy, kamizelkę, pas biodrowy i opaski na ramiona i uda. Do opasek przyczepia się elektrody. W takim stroju wykonuje się ćwiczenia, które zaleca trener. Zadaniem impulsów jest wspomaganie pracy mózgu, który aktywuje mięśnie do pracy poprzez przesyłanie impulsów do neuronów. Częstotliwość impulsów dobiera się do konkretnej grupie mięśni. Koniecznie trzeba wspomnieć, że impulsy mają takie same parametry jak te generowane przez ludzki mózg. Są więc całkiem nieszkodliwe, bezbolesne i w pełni bezpieczne dla zdrowia.
Zalety treningu EMS
Specjaliści podkreślają, że 20-minutowy trening EMS zastępuje 3-godzinny trening na siłowni. Niewątpliwą zaletą EMS będzie zatem krótki czas trwania i szybkie efekty. Trening EMS nie musi być wykonywany często, wystarczy bowiem 20 minut raz w tygodniu. Podczas tych 20 minut zostanie pobudzone około 150 razy więcej skurczów mięśni niż podczas tradycyjnego treningu. W trakcie jednej sesji treningowej klient może spalić nawet 1200 kcal, co oznacza również bardzo szybkie spalanie tkanki tłuszczowej i utratę wagi. Dużą zaletą jest także łatwość wykonania. Trener dobiera ćwiczenia do konkretnej osoby i jej możliwości. Najczęściej są to zatem bardzo łatwe do wykonania podstawowe ćwiczenia fizyczne. Jedną z zalet jest także brak ryzyka kontuzji, które często mają miejsce w przypadku tradycyjnych metod ćwiczeń. EMS jest wykonywany pod czujnym okiem trenera, który monitoruje postępy i dba o bezpieczeństwo. W razie potrzeby zmieni ćwiczenia, które będą satysfakcjonować ćwiczącego. W czasie treningu zaangażowanych jest aż 8 grup mięśni. Pobudzane do pracy są nawet te mięśnie położone głęboko wewnątrz ciała.
Efekty treningu EMS
Ten rodzaj treningu jest coraz bardziej popularny w Polsce i zaczyna być praktykowany na siłowniach, klinikach rehabilitacyjnych i salonach odnowy biologicznej. Efekty są widoczne już po 4 tygodniach i są uzależnione od celu treningowego. Na podstawie założonych celów trener dobierze ćwiczenia i wskaże, nad którymi mięśniami trzeba pracować. Ćwiczący zauważają po kilku tygodniach: znaczną redukcję tkanki tłuszczowej i poprawę wydolności fizycznej. Redukcji ulega obecny na ciele cellulit, a skóra staje się widocznie bardziej jędrna. Dodatkowym atutem jest zmniejszenie bólu stawów i większa wytrzymałość mięśniowa. Trening będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią tradycyjnych ćwiczeń na siłowni i nie chcą wylewać litrów potu. Z treningu EMS korzystają zarówno osoby doświadczone, jak i amatorzy. Odwiedź stronę warszawskiego studia FitXpress i zapoznaj się z cenami treningu EMS.