Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Sporty walki – które akcesoria wybrać?

bokser

Sztuki walki doskonalono już od starożytności. Każdemu z nas kojarzą się przede wszystkim z kung-fu oraz karate. Jednak dziś ilość dyscyplin sportowych, opartych na walce jest bardzo wiele. Co więcej, każdego dnia sztuki walki zyskują kolejnych adeptów. Powoli zaciera się również stereotypowa dominacja mężczyzn w tym sporcie – coraz częściej kobiety rozpoczynają swoją przygodę ze sztukami walki. Aby trenować nie tylko efektywnie, ale i bezpiecznie, powinniśmy pamiętać o odpowiednich akcesoriach.

Chroń swoje ciało!

Nie ukrywajmy, że uprawianie sportów walki łączy się także z siniakami, otarciami, a także poważniejszymi kontuzjami. Dlatego warto pamiętać o odpowiedniej ochronie. Które miejsca są podatne na urazy? Oczywiście dużo zależy od tego, którą dyscyplinę uprawiamy. Inne części ciała są narażone na uraz, gdy trenujemy zapasy, a inne, kiedy walczymy w MMM. Można jednak pokusić się o wymienienie kilku stref, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Zacznijmy od góry, a więc od głowy. Silne kopnięcia, przerzuty, uderzenia pięścią czy upadki to codzienność sztuk walki. Jeśli kolejne ciosy padają na naszą głowę, warto chronić naszą czaszkę. Wybierzmy więc kaski, które skutecznie ograniczą siłę uderzenia, niwelując wstrząsy mózgu, a także przetarcia czy siniaki. Choć kaski kojarzą nam się przede wszystkim z boksem, to jednak znajdziemy je na głowach wielu sportowców parających się sportami walki. Kaski zalecane są podczas treningów, w szczególności dla nowych adeptów sztuk walki, którzy nie nauczyli się jeszcze umiejętności skutecznych uników. Urazy głowy mogą mieć poważne powikłania, dlatego lepiej zawczasu uchronić nasze ciało przed niepożądanymi powikłaniami.

W wielu dyscyplinach, takich jak boks czy MMA zawodnicy nie wchodzą na ring czy arenę bez odpowiedniej ochrony zębów, czyli specjalnej szczęki, która chroni stan uzębienia zawodników. W życiu zależy nam na zdrowym ciele, ale i na odpowiednim wyglądzie. Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się pięknym uśmiechem a jednocześnie rozwijać swoją pasję, koniecznie zaopatrzmy się w ochraniacze na zęby.

Kiedy już górne partie ciała mamy zabezpieczone, zadbajmy o nasze stawy łokciowe i kolanowe. Na rynku bez trudu odnajdziemy odpowiedni rozmiar i kolorystykę nakolanników i nałokietników, które skutecznie zapobiegną nie tylko otarciom, ale i nadwyrężeniom czy poważniejszym kontuzjom tych rejonów ciała. Dodatkowo w wielu sportach, by chronić kości dłoni, stosuje się odpowiednie rękawice ochronne.

Nie sposób zapomnieć również o ochraniaczach stref intymnych. Wiele dyscyplin opiera się na silnych kopnięciach i szarpnięciach, podczas których tak wrażliwe rejony, jak naszych narządów rozrodczych, mogą doznać uszczerbku. Co ważne, takie ochraniacze powinni nosić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Takie ochraniacze, co naturalne, będą różniły się budową. Dlatego personalizujmy nasze ochraniacze, by cieszyć się pełnym bezpieczeństwem.

Pamiętajmy także o ochraniaczach na kostki. Zwichnięcia kostki to jedna z najczęstszych kontuzji, które występują podczas trenowania sztuk walki, w których szybka praca nóg to podstawa.

Inne akcesoria, które zadbają o twój komfort

Warto zauważyć, że odpowiednia ochrona to nie tylko ochraniacze ściśle przylegające do naszego ciała. Podczas treningu sięgnijmy po wygodne i profesjonalne tarcze treningowe, które nie tylko ułatwią ci trening i wzmocnią twoje dłonie, ale będą stanowiły naturalną barierę między tobą a partnerem.

Warto także, wybierając akcesoria do sztuk walki, zakupić odpowiednią torbę lub worek, który pomieści nie tylko ubrania (często są to specjalne kimona), obuwie, ale i wszystkie wybrane przez nas akcesoria.

Pamiętajmy, że nawet najlepsze ochraniacze, gadżety i stroje nie zapewnią nam bezpieczeństwa, jeśli nie będziemy trenować z głową. Dlatego zawsze na pierwszym miejscu stawiajmy swoje zdrowie. Forma i umiejętności przyjdą z czasem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sporty walki – które akcesoria wybrać?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0