Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czym dokładnie jest menopauza?

menopauza

W bardzo dużym skrócie menopauza jest momentem, kiedy kobieta traci możliwość zajścia w ciążę i rodzenia dzieci. Jest to okres, kiedy organizm przechodzi z fazy płodnej w niepłodną. Jak dokładnie to wygląda? Jakie są objawy menopauzy? Jak sobie z nimi radzić?

Menopauza – naturalny etap życia dojrzałej kobiety

Lekarze menopauzą nazywają ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, a ten moment możemy tak nazwać dopiero po całym roku bez okresu. Zazwyczaj kobiety wchodzą w ten etap w wieku pomiędzy 45 a 50 rokiem życia, jednak może on przyjść i wcześniej, i później – wszystko zależy od indywidualnych właściwości organizmu. Jeśli jednak przez rok kobieta nie miesiączkuje, a nagle dostaje okresu, jest to sygnał, by jak najszybciej zgłosić się do swojego ginekologa.

Co istotne, zanim nadejdzie menopauza kobieta wchodzi w okres okołomenopauzalny, zwany także przekwitaniem lub klimakterium. W sumie trwa on kilka lat (zazwyczaj od 5 do 10) i wiąże się z charakterystycznymi dla niego przypadłościami.

Duszności, poty i huśtawka nastrojów – zwiastuny menopauzy

Cykl menstruacyjny jest bezpośrednio związany z kobiecą gospodarką hormonalną. Wraz z wiekiem czynność jajników stopniowo wygasa, a w efekcie tego procesu zanika miesiączka. Im słabiej pracują jajniki, tym mniej produkują estrogenu, kobiecego hormonu.

Niedobór estrogenu może w ogóle nie wpłynąć na życie codzienne, jednak najczęstszymi objawami klimakterium są:

  • Napady fal gorąca
  • Mocne nocne poty
  • Huśtawki nastrojów
  • Uczucie suchości w pochwie
  • Mniejsze libido
  • Problemy ze snem
  • Osłabiona pamięć i koncentracja
  • Sucha skóra
  • Nietrzymanie moczu
  • Częste infekcje intymne

Jak sobie radzić w czasie menopauzy?

Wszystkie te objawy mogą naprawdę utrudniać codzienność, jednak nie oznaczają wykluczenia kobiety z życia. Jeśli już na samym początku przybierają bardzo intensywną formę, warto rozważyć hormonalną terapię zastępczą. Lekarz dobiera wtedy odpowiednią dawkę hormonów, które mają równoważyć niedobory i łagodzić objawy.

Na problemy z infekcjami i uczuciem suchości pochwy pomagają również specjalne nawilżające globulki dopochwowe. Nie tylko zapobiegają wysuszaniu kobiecych miejsc intymnych, ale również wpływają na regenerację śluzówki – a to jej osłabienie jest najczęściej powodem zwiększonej podatności na ataki bakterii, wirusów i grzybów.

1 komentarz
  1. DOris pisze:

    na suchość pochwy mogę polecić globulki mucovagin. mnie bardzo pomogły w tym problemie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czym dokładnie jest menopauza?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1