Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Skaza białkowa u niemowląt i małych dzieci

skaza białkowa

Alergie pokarmowe to bardzo częsta dolegliwość u dzieci. Jak pomóc dziecku cierpiącemu na skazę białkową?

Skąd bierze się skaza białkowa?

Skaza, to inaczej reakcja organizmu na alergenny produkt. Na liście najbardziej uczulających alergenów znajdują się jaja, ryby, gluten, orzechy, kakao i białko. To ostatnie wywołuje skazę białkową. Przy problemach z alergią w organizmie dziecka pojawia się stan zapalny, który jest dla nas ważnym sygnałem. Jaki jest najlepszy sposób uporania się ze skazą białkową? Okazuje się, że możliwie najprostszy – wystarczy wykluczyć z diety uczulające nas produkty. Baczne obserwowanie organizmu dziecka jest konieczne, by móc stwierdzić, jakie produkty je uczulają. W ten prosty sposób skomponujemy idealną dietę, dla każdego dziecka.

Objawy skazy białkowej

Objawy skazy białkowej mogą być różne – począwszy od wysypki, która szybko pojawia się po zjedzeniu alergennego składnika. Często wysypka występuje na twarzy dziecka i nasila się równolegle ze zwiększeniem się alergii, by później objąć resztę ciała, w tym ręce, tułowie i nogi. Łuszczące i suche placki skóry są objawem atopowego zapalenia skóry, które często dopada niemowlaki i dzieci pomiędzy 6 a 7 rokiem życia.

Skaza białkowa to nie tylko wysypka, ale także uciążliwe kolki i bóle brzucha. Może objawiać się biegunkami, wymiotami oraz utratą wagi dziecka. Gdy nasze dziecko ma dolegliwości żołądkowe, zastanówmy się, czy nie wywołuje ich alergenny produkt. Wykluczajmy podejrzane produkty i bacznie obserwujmy organizm dziecka.

Warto zwrócić uwagę na stan zdrowia dziecka- jeśli nasza pociecha podejrzanie często choruje i ma infekcje, powodem tego stanu nie musi być słaba odporność i wątłość dziecka, ale i alergia pokarmowa. Katar, kaszel, nieżyty nosa, problemy z gardłem, to wszystko może świadczyć o alergii pokarmowej.

Kogo dotyka skaza białkowa?

Skaza białkowa rzadko kiedy dokucza przez całe życie. Zazwyczaj pojawia się w dzieciństwie i znika między 2, a 3 rokiem życia. Mimo tego, że skaza białkowa nie dolega dzieciom przez całe życie to nie powinniśmy jej lekceważyć. Okazuje się, że nawet lekki przebieg skazy białkowej i problemów z alergią pokarmową może poważnie wpłynąć na dalszy rozwój dziecka. Jeśli u naszej pociechy stwierdzą alergię pokarmową powoli rozszerzajmy mu dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skaza białkowa u niemowląt i małych dzieci

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0