Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak się robi wafle ryżowe?

kłos

Wafle ryżowe są popularną przekąską w diecie osób, które dbają o linię. Można je jeść same lub z dodatkiem warzywnych past kanapkowych, owocowych konfitur lub masła orzechowego. Są cenionym produktem ze względu na małą ilość kalorii i lekkostrawność. Czy zastanawiałeś się jednak, w jaki sposób powstają?

Proces ekstruzji

Wafle ryżowe powstają w procesie produkcyjnym nazywanym ekstruzją. W osobny sposób wytwarzane są płatki śniadaniowe i chrupkie pieczywo. Polega on na zgniataniu produktów do momentu, aż uzyskana zostanie półpłynna masa, po czym przeciskana jest przez szczelinę o niewielkich rozmiarach. Finalny etapem procesu jest wypiekanie wafli.

Zalety nowoczesnego przetwórstwa żywności

Nowa technologia przetwórstwa żywności stosowana jest w celu poprawy trwałości produktu, kontrolowania w nim zawartości wody i zmniejszenia ryzyka rozwoju bakterii. Ekstruzja pełni rolę pewnego rodzaju pasteryzacji. Wysokie ciśnienie i temperatura powodują, że giną potencjalnie chorobotwórcze mikroorganizmy, które często są czynnikiem wywołującym zatrucia pokarmowe.

Proces ten powoduje ponadto, że zwiększa się przyswajalność i strawność aminokwasów siarkowych, które wchodzą w skład białek. Wafle ryżowe jako produkty ekstrudowane nie zawierają składników antyżywieniowych. Należy również podkreślić, że ich obecność w diecie sprzyja przyswajalności i trawieniu białek, czyli substancji odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Takie przetwórstwo żywności sprzyja ponadto długiemu okresowi przydatności do spożycia.

Wafle ryżowe tylko z ryżu?

Jeden z producentów wafli ryżowych kupiec.pl informuje swoich klientów o tym, że w składzie produktu obecne są jedynie ziarna brązowego ryżu, czyli tego, który wyróżnia się wyższą zawartością błonnika. To duża zaleta wafli, które są pozbawione sztucznych barwników, substancji konserwujących i wzmacniaczy smaku. Proponuje ponadto kilka wariantów wafli – wzbogacone o ziarna słonecznika, kukurydzę, sezam czy kaszę gryczaną. Wszystkie te składniki są źródłem cennych dla organizmu minerałów i witamin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak się robi wafle ryżowe?

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0