Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Co może wywołać biegunkę? Sprawdź, czego unikać, aby temu zapobiec

biegunka

Biegunka to bardzo popularna dolegliwość, spowodowana zwykle przejściową dysfunkcją w obrębie jelit. Biegunkę rozumie się jako oddawanie większej niż normalnie ilości wodnistych stolców w ciągu dnia. Biegunkę podzielono na dwa rodzaje: ostrą, trwającą maksymalnie do 2 tygodni, oraz przewlekłą – trwającą tygodniami i miesiącami, która może prowadzić do poważnych zaburzeń wodno-elektrolitowych. Przyczyn występowania biegunki jest wiele, stąd każdy chociaż raz w życiu miał do czynienia z tą dolegliwością.

Infekcja jelitowa

Zwykle wywołuje ostrą biegunkę o nagłym i silnym początku. Najczęściej wiązana jest ze spożyciem pokarmu zawierającego patogenne bakterie, takie jak: Salmonella, Escherichia coli, Campylobacter czy Shigella. Do tego rodzaju zatruć bardzo często dochodzi podczas egzotycznych podróży, przyjęć letnią porą oraz spożywania posiłków w niepewnych barach i lokalach. Biegunka może także być wywołana przez wirusy przenoszone drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt (np. rotawirusy). Chcąc zabezpieczyć się przed zakażeniem, należy przestrzegać zasad higieny, często dezynfekować ręce i zdecydowanie ograniczyć kontakt z osobami zarażonymi. Biegunce infekcyjnej najczęściej towarzyszy podwyższona temperatura ciała, nudności, wymioty lub odwodnienie. Bardzo ważne jest zatem uzupełnianie płynów i elektrolitów, przez co na biegunkę Dicoflor będzie dobrym rozwiązaniem.

Biegunka po kuracji antybiotykowej

Antybiotyki to leki przeciwbakteryjne zwalczające nie tylko bakterie powodujące infekcję, ale również symbiotyczne bakterie bytujące w ludzkim układzie pokarmowym. Bardzo duża ilość bakterii znajduje się w jelitach, stanowiąc tam swoistą mikroflorę. Kiedy przyjmujemy antybiotyk bez równoczesnego stosowania preparatów probiotycznych (osłonowych), chroniących bakteryjną florę jelit, bardzo często dochodzi do zachwiania równowagi w jelitach. Prowadzi to do selekcji bakterii odpornych na antybiotyk, które namnażają się i wpływają toksycznie na jelito, wywołując m.in. biegunkę. Chcąc uchronić swoje jelita przed antybiotykiem, należy wraz z początkiem antybiotykoterapii rozpocząć przyjmowanie probiotyku, czyli wyselekcjonowanych szczepów bakteryjnych. Zazwyczaj dostępne są w postaci tabletek, których dawkowanie powinno być wyznaczone przez lekarza przepisującego antybiotyk.

Celiakia

Celiakia (inaczej choroba trzewna) to choroba występująca u osób z nadwrażliwością pokarmową na gluten. Gluten to składnik pokarmowy, który występuje w niektórych zbożach, takich jak: pszenica, żyto, jęczmień. U osób posiadających predyspozycje, w wyniku kontaktu z glutenem, organizm wytwarza przeciwko niemu swoistą linię obrony, niszcząc przy okazji strukturę jelit. Przez to wśród głównych objawów ze strony układu pokarmowego wyróżnia się: biegunki, silne bóle brzucha, nudności i wymioty.

Stres

Jelita i ośrodkowy układ nerwowy pozostają ze sobą w ścisłym połączeniu. Sieć jelitowa otoczona jest przez bardzo dużą ilość połączeń nerwowych, które przesyłają impulsy do mózgu i z powrotem. W ten sposób wszelkie napięcia i stresujące sytuacje wywierają istotny wpływ na funkcjonowanie układu jelitowego. Skutkiem tego mogą być kurczowe bóle brzucha, kolki i biegunki. Nie bez przyczyny wiele chorób związanych z dysfunkcją jelit ma podłoże psychogenne. Wielu osobom prowadzącym nerwowy i pospieszny tryb życia zaleca się odpoczynek i wdrażanie technik relaksacyjnych, które mogą zapobiec rozwojowi chorób na tle układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co może wywołać biegunkę? Sprawdź, czego unikać, aby temu zapobiec

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0