Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Złe odżywianie powoduje nadwagę i otyłość

nadwaga

Nadwaga a w końcu otyłość to problemy, które z całą pewnością można uznać za choroby cywilizacyjne ostatnich lat. Niestety nasilają się one coraz bardziej i występują nie tylko u dorosłych, ale często już u dzieci a nawet niemowlaków. To zadziwiające zjawisko, jak bardzo zły tryb życia wpływa na ogólne działanie organizmu.

Przyczyny nadwagi i otyłości

Najczęstszymi przyczynami nadwagi są źle dobrana dieta (często jest to dieta Dukana) a także nieodpowiedni tryb życia, czyli praca w pozycji siedzącej ograniczająca możliwość ruchu, brak uprawiania sportu. Rozważając złą dietę, do najczęstszych przewinień należą nieregularne pory posiłków. Często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że posiłki jedzone w różnych porach a szczególnie nocą, mają negatywny wpływ na nasz organizm, a co za tym idzie odkładanie się tłuszczu. Innym przestępstwem, jakie popełniane jest bardzo często, jest spożywanie pokarmów bogatych w nadmierne ilości węglowodanów i tłuszczu, a także tak zwanych fast foodów.

Ludzie zjadają ogromne ilości dań na szybko, nie zwracając uwagi na to, że zawierają one w swoim składzie wiele niewłaściwych, chemicznie przetworzonych substancji, przez co ludzki organizm rozpoczyna magazynowanie zbędnych kilogramów. Dietetycy ostrzegają, że otyłość brzuszna szerzy się wśród dzieci, dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na to, jakiego rodzaju potrawy spożywają w domu, ale i poza nim. Mając nadwagę z pewnością należy unikać potraw bogatych w nasycone tłuszcze zwierzęce. Są one główną przyczyną powstawania niechcianych „boczków”.

Nadwagę mogą powodować także wahania w gospodarce wodnej organizmu. Niedostateczna ilość nawodnienia organizmu sprzyja kumulowaniu się w nim toksycznych substancji oraz zbędnych produktów przemiany materii. Łącząc wszystkie te czynniki w całość mamy zarys powstania nadwagi a później otyłości, które są tak niebezpieczne dla organizmu. Poza estetycznymi czynnikami powodują one wiele chorób. Nadmiar spożywanych tłuszczów powoduje przyswajanie szkodliwego cholesterolu, który magazynuje się w żyłach i tętnicach zwężając ich światło i powodując choroby układu krążenia. Dbałość o prawidłową dietę jest więc niezbędna aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z nadwagą i otyłością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Złe odżywianie powoduje nadwagę i otyłość

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0