Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Orzechy laskowe – zdrowy wybór

orzechy laskowe

Orzechy laskowe już w starożytności uważane były za rośliny magiczne. Uchodziły za symbol mądrości oraz szczęścia. Dziś już wiemy, że ich magia zawarta jest we wnętrzu. „Eliksir młodości” – bo tak nazywane są orzechy – jest źródłem wielu cennych minerałów, witamin, białka oraz kwasów nienasyconych. Orzechy ponadto zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia oraz miażdżycy. Jednakże to nie wszystkie ich zalety.

Dobroczynny wpływ dla zdrowia

Orzechy laskowe są doskonałym źródłem witamin A, E, C, B1, B2, B3 oraz B6. Dodatkowo zawierają minerały, takie jak magnez, fosfor, wapń i potas, które mają zbawienny wpływ na pracę mózgu. Nie należy zapominać o zawartych w nich solach mineralnych cynku, żelaza oraz miedzi, które mają pozytywny wpływ na procesy krwiotwórcze.

Właściwości orzechów laskowych

Orzechy laskowe przede wszystkim powinny być spożywane przez kobiety w ciąży, dzieci, osoby przemęczone, mające problemy z zaśnięciem, a także chore na anemię. Dodatkowo są doskonałym sposobem na poprawę samopoczucia. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z właściwego wpływu orzechów na masę ciała. Większość osób odchudzających się unika ich jak ognia. Jest to duży błąd, gdyż orzechy laskowe posiadają wiele cennych dla zdrowia protein, kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego. Wpływają one na poprawną pracy układu pokarmowego, przyspieszają przemianę materii oraz obniżają cholesterol. W ten sposób chronią układ krążenia, co poprawia jakość życia.

Zarówno wiele kobiet jak i mężczyzn stara się walczyć z przedwczesnymi oznakami starzenia się skóry. Antyoksydanty takie jak witamina A, C i E, które zawarte są w orzechach laskowych, skutecznie zapobiegają działaniu szkodliwych wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu oraz powstawanie komórek rakowych. Dodatkowo składniki odżywcze zawarte w tych orzechach przyśpieszają proces gojenia się małych ran, produkcję kolagenu oraz uelastyczniają naczynia krwionośne.

Orzechy laskowe w kosmetyce

Kosmetyki pielęgnacyjne zawierające wyciąg z orzechów laskowych wpływają dobroczynnie na skórę suchą, wrażliwą oraz z problemami skórnymi, takimi jak np. pękanie naczynek. Wynika to z ich właściwości stabilizujących, które przeciwdziałają oznakom zmęczenie oraz starzenia się skóry. Wyciąg z orzechów wykorzystywany jest również w olejkach używanych do zabiegów pielęgnacyjnych oraz masażu.

Orzechy laskowe – kalorie

Każdy kto sprawdza tabele kaloryczne produktów zdaje sobie sprawę z dość sporej zawartości tłuszczu w orzechach. 100g orzechów laskowych to 640 kcal. Jednakże nie jest to powód do ich nie jedzenia nawet przez osoby dbające o linię. Wręcz przeciwnie, powinny być one spożywane regularnie gdyż posiadają m.in. błonnik pokarmowy wspomagający trawienie. Orzechy laskowe można spożywać na wiele sposobów, nie musi to być jedynie sucha przekąska. Można dodawać ją do różnego rodzaju ciast, pralin i wielu innych potraw. Często łączone są one z suszonymi owocami tworząc cudowny smak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Orzechy laskowe – zdrowy wybór

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0