Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Te zioła uchronią Cie przed kleszczami!

rumień boreliozy

Ostatnio w mediach bardzo głośno jest na temat kleszczy oraz chorób, którymi można się od nich zarazić. Nic dziwnego skoro z roku na rok notuje się coraz więcej przypadków ukąszeń przez kleszcze oraz wzrost zachorowalności na boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Wszystko bez klimat, który nieustannie łagodnieje, przez co kleszcze mają dogodne warunki by się rozmnażać. Kiedyś można było spotkać je w zasadzie tylko w lasach lub łąkach. Obecnie nawet w miastach nie jesteśmy bezpieczni, gdyż te małe pajęczaki „czyhają” na nas w parkach, skwerach, a nawet w przydomowych ogródkach. Niektóre źródła donoszą, że nawet co trzeci kleszcz, może być nosicielem m. in. bakterii boreliozy lub wirusa KZM.

Jak chronić się przed kleszczami?

Nikt nie zaprzeczy, że najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu boreliozą jest unikanie kontaktu z kleszczami. Nie jest to jednak takie łatwe zadanie, jakie się wydaje. Kleszcze to drobne i zwinne pajęczaki, które wykorzystają każdą okazję, by wejść pod koszulkę lub nogawkę spodni, by potem wgryźć się w nasze ciało. Najlepszymi porami na spacer na łonie natury z pewnością jest południe, kiedy aktywność kleszczy jest niższa. Dodatkowo warto pamiętać, że szczyt aktywności kleszczy przypada na maj oraz wrzesień.

Na rynku dostępny jest szereg różnych specyfików, które mają odstraszać kleszcze. My proponujemy jednak skorzystanie z dobrodziejstw natury i stosowanie naturalnych sposobów na walkę z kleszczami.

Płyn odstraszający kleszcze

Do sporządzenia naturalnego płynu odstraszającego kleszcze, potrzebujesz:

– 25 kropli olejku lawendowego
– 25 kropli olejku różanego
– 1 łyżka miąższu z aloesu
– 2 łyżki oleju roślinnego
– pusta buteleczka

Wymieszaj wszystkie składniki w buteleczce i potrząśnij mocno. Następnie posmaruj odsłonięte części ciała. Taka mieszanka powinna w większym stopniu uchronić Cię przed atakiem kleszczy.

Innymi olejkami eterycznymi, które również odstraszają kleszcze, są olejki:

– goździkowy
– cytronelowy
– drzewa herbacianego
– tymiankowy
– szałwiowy
– trawy cytrynowej
– mięty pieprzowej
– paczulowy
– ze słodkich migdałów
– eukaliptusowy

Zioła na kleszcze

Warto stosować również wszelkie zioła, które również nie są lubiane przez kleszcze, mianowicie:

– suszona lawenda
– szałwia
– rozmaryn
– tymianek
– geranium
– suszony eukaliptus
– melisa lekarska

Innym ciekawym pomysłem na walkę z kleszczami jest zjedzenie kilku ząbków czosnku. Jego intensywny zapach, który wydziela potem nasza skóra również odstrasza kleszcze.

3 komentarze
  1. Tes pisze:

    a ja stosuję herbatkę z czystka (smaczna i niszczy bakterie, grzyby i wirusy przy okazji) a
    kleszcze trzymają się ode mnie z daleka, polecam

  2. Piotr pisze:

    Powodzenia z tymi ziołami. Jeśli ktoś naprawdę chce uniknąć ukąszenia warto sia zaopatrzyć w aptece, w sklepie wędkarskim lub myśliwskim w muggę lub ulthraton. Zawiera DEET,przy odpowiednim stosowaniu naprawdę skutecznie zabezpieczy. A przy odpowiedzialnym stosowaniu będzie też bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Te zioła uchronią Cie przed kleszczami!

Artykuł przeczytasz w: 2 min
3