Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Kosmetologia vs medycyna estetyczna

przebarwienia na twarzy

Prawie każda Polka wie, chociażby intuicyjnie, czym jest kosmetologia. Wątpliwości rodzą się, gdy mówimy o medycynie estetycznej, gdyż bywa ona mylnie utożsamiana z chirurgią plastyczną. Wszystkie te trzy dyscypliny mają podobny cel – poprawę naszego wyglądu – jednak różnią się metodami, jakimi do tego dążą.

Kosmetologia – działanie doraźne

Kosmetologia to dział dermatologii zajmujący się zwiększaniem atrakcyjności wyglądu człowieka. Koncentruje się na skórze, włosach i paznokciach. Stosuje nieinwazyjne zabiegi upiększające, takie jak:

 • maseczki,
 • mikrodermabrazja,
 • peeling,
 • masaże,
 • manicure,
 • pedicure.

Współczesna kosmetologia jest obszerną specjalizacją, obejmującą wiedzę z dziedziny anatomii, histologii, fizjologii, chemii, dermatologii, alergologii, chirurgii plastycznej, geriatrii, onkologii, promocji zdrowia, endokrynologii, psychologii, sensoryki, toksykologii i higieny. Kosmetolog ma wiedzę na temat składników używanych w kosmetykach i potrafi odpowiednio dobrać preparat do potrzeb skóry. Jest to zawód medyczny, więc osoba go wykonująca ma uprawnienia do przeprowadzania bardziej skomplikowanych zabiegów medycyny estetycznej, jak np. laserowe usuwanie znamion, wypełnianie zmarszczek, usuwanie cellulitu, czy modelowanie sylwetki.

Trzeba jednak pamiętać, że pomimo wysokich kompetencji kosmetolog to nie lekarz, a gabinet kosmetyczny to nie profesjonalna poradnia lekarska. Do kosmetologa możemy spokojnie wybrać się na efektowny makijaż lub masaż, jednak zabiegi bardziej inwazyjne, takie jak laseroterapia czy wstrzykiwanie wypełniaczy zmarszczek, należy powierzyć lekarzowi.

Więcej informacji o współczesnej kosmetologii znaleźć można na stronie esteticenter.com.

Medycyna estetyczna – działanie dogłębne

Medycyna estetyczna to dział medycyny, którego zadaniem jest dążenie do estetycznego wyglądu skóry. Zabiegi z tej dziedziny są bardziej inwazyjne niż w przypadku kosmetologii, a przez to skuteczniejsze. Medycyna estetyczna zajmuje się w dużej mierze zapobieganiu procesom starzenia się. Skupia się przede wszystkim na zabiegach profilaktycznych, ale niweluje również objawy upływu czasu.

Często wykorzystywanym urządzeniem w tej dziedzinie jest laser. Swoją popularność zawdzięcza szerokiemu zastosowaniu, dużej skuteczności i małej inwazyjności. Przy jego pomocy możemy:

 • pozbyć się nadmiernego owłosienia,
 • usunąć blizny,
 • wypalić brodawki i znamiona,
 • wyleczyć cellulit,
 • usunąć żylaki,
 • zwęzić lub zamknąć rozszerzone pory,
 • wyleczyć nadpotliwość.

Powszechnie używanymi w gabinetach medycyny estetycznej substancjami są botoks i kwas hialuronowy. Botoks to wypełniacz, który wskazany jest do zabiegów zapobiegających powstawaniu zmarszczek. Kwas hialuronowy natomiast służy do wygładzenie już powstałych bruzd. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem ze względu na to, że jest substancją naturalną i bezpieczną.

Medycyna estetyczna i kosmetologia to dziedziny pokrewne, co nie zmienia faktu, że występują między nimi zasadnicze różnice. Ogólnie można stwierdzić, że medycyna estetyczna stosuje silniejsze metody oddziaływania na skórę niż kosmetologia, przez co zapewnia bardziej widoczne efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kosmetologia vs medycyna estetyczna

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0